Alanya'da 'kira krizi' büyüdü

KORONAVİRÜS salgınından dolayı ciddi ekonomik sıkıntı yaşayan vatandaşlar, bir de orantısız artan kira bedellerinden dolayı zor günler geçiriyor. Vatandaşların bu şikayetlerini gündeme taşıyan Yeni Alanya’ya özel açıklamalarda bulunan sektör temsilcileri, artan kira bedellerinden dolayı ciddi bir mağduriyetin olduğunu vurguladılar.

‘ALLAH SABIR VERSİN’

Konuyla ilgili Yeni Alanya’ya özel açıklamalarda bulunan Emlak Profesyonelleri Derneği (TTPP) Başkanı ve Alanya Turizm ve Tanıtma Vakfı (ALTAV) Yönetim Kurulu Üyesi Yakup Uslu, “Alanya dışarıdan göç alan bir şehir. Dolayısıyla dairelere yoğun bir talep var. Ortadoğu’dan ve İran’dan Alanya’da ev kiralayan ve yerleşen azımsanmayacak kadar insan var. Özellikle kamu personeli ve öğrencilerin de kira talepleri var. Kiralar yükseldi. Özellikle asgari ücretle yaşayıp da ev kiralayanlara Allah sabır versin. Zor… Diğer taraftan bakıldığında, yatırımcılar için Alanya’da satılan ev fiyatlarına göre; daire kira fiyatları hala ucuz. Alanya bir marka şehir. Aslına bakılırsa, Alanya’da daire fiyatları ve daire kiraları diğer şehirlere göre ucuz. Diğer ülkelere göre ise çok daha ucuz” dedi.

‘TURİZM EMEKÇİLERİ KADERİNE TERK EDİLDİ’

Konuyla ilgili düzenleme yapılmaması halinde turizm emekçilerinin içinde bulunduğu durumun altından kalkamayacağını belirten Hotel Kat Hizmetleri Eğitimi ve Dekorasyon Derneği (HOTED) Alanya Onursal Başkanı ve Baş Danışmanı Hakan Halit Yeni, “Sezonun kapanmasına yaklaştığımız bu günlerde en sık karşılaştığımız şikayet ve sorunlardan biri de ev kiralarına yapılan zamlar. Bilindiği üzere, pandeminin yarattığı krizden en çok etkilenen gerçek manada turizm emekçileridir. İyi günde ülke ekonomisine çok önemli katkılar sağlayan turizm emekçileri, bu ve benzer krizlerde maalesef kaderlerine terk ediliyorlar. Turizm sektörünün gerçek sahipleri olan emekçiler, pandeminin getirdiği işsizlik ve aşsızlık sorunu yetmiyormuş gibi şimdi bir de yükselen ev kiralarıyla boğuşuyorlar. Bırakın temel ihtiyaçlarını karşılamayı, hali hazırda elektrik, su ve mevcut kiralarını ödemekte büyük güçlük çeken emekçiler, kör topal giden yaz sezonunun da bitmesiyle birlikte çok büyük sorunlarla karşı karşıya kalacaklar. Bütün bunlar yetmiyormuş gibi ardı ardına gelen zamların altında ezilen emekçiler ve dar gelirli aileler fırsatçı ev sahiplerinin yaptıkları zamlara karşı mücadele veriyorlar. Herkes kafasına göre zam ve fiyat artışları yapmamalıdır. Kesinlikle denetim altına alınmalı, hatta artış yapılmaması için yeni bir takım düzenlemeler yapılıp, ciddi önlemler alınmalıdır. Mülk sahipleri hem yüksek fiyatlar çekiyorlar, hem fahiş artış yapıyorlar, hem de aralarında vergi kaçıranlar var. Bu durum kesinlikle kontrol altına alınmalıdır. Aksi halde emekçiler içinde bulundukları durumla mücadele etmeye çalışırken ilave gelen bu sorunun altından kalkamayacaklar” şeklinde konuştu.

‘KİRALAR ÇOK ORANTISIZ ARTTI’

Eğitim Sen Alanya Şube Başkanı Ali Koca ise “Biz memur sendikasıyız. Memurlarımızın ekonomik durumları bilindiği üzere kendilerini zorluyor. Dolayısıyla ev kiralarındaki artış memur maaşlarına orantılı gitmiyor. Bazı aksaklıklar var. Normalde devletin kararı TÜIK’e göre bir artışın olacağı yönünde. Ancak ne yazık ki buna uyulmuyor. Yıllık olarak yüzde 4 ya da 5’lik bir oranda artış oluyor. O da 107-200 TL’ye tekabül ediyor. Ancak maaşlar artmıyor, vergi primine kayıyor. Ev kiraları orantısız bir şekilde arttı. Bu artışa hükümetin politikası da dahil. Evler satılsın diye krediler ucuzladı. Krediler ucuzlayınca örneğin normalde 300 bin TL’ye satılacak olan bir ev 500 TL’ye satılmaya başlandı. Ama aynı oranda kira belleri de arttı. Örneğin bin TL’lik bir ev bin 500 TL oldu. Bu nedenle kira artışlarından dolayı önemli bir düzeyde gelir kaybı var” ifadelerini kullandı. (GÜLŞAH ANAK - ÖZEL HABER)

- Yeni Alanya Gazetesi, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/5505771/alanyada-kira-krizi-buyudu