Yeni transferlerimiz (2)

Veysel Okşar
Veysel Okşar

Geçtiğimiz hafta Alanyaspor’un takıma kazandırdığı 6 transferi sizler için değerlendirmiştim. Bu hafta da daha sonra yapılan transferleri sizler için değerlendirmenin yanında kulübümüzün üstlendiği yeni durumu analiz etmeye çalışacağım. Yazımızı hazırlayıncaya kadar yapılan yeni transferlere gelince...

***

Ahmet GÜLAY: 17 Yaşındaki sol bek Ahmet bu sezon öncesi transferi ile en çok konuşulan oyuncu oldu. Welinton-Fatih takasında bonus olarak takıma kazandırılan oyuncunun transferinde ayrıntılar açıklanmadı ama edindiğim bilgilere göre yaşı gereği 2+2 yıllık transferin yanında, satıştan pay ve geri çağrılması durumunda tazminat konulması dikkat çekici idi. Oyuncu çok genç ve gelişime açık olduğu için oynatarak Türk futboluna yeni bir yıldız kazandırabiliriz. Oyuncudan umudum yüksek ve takıma kazandıranlara teşekkür ederim.

Khouma BABACAR: Çilek tabirini rahatlıkla kullanabileceğim Babacar komple bir futbolcu. Geçen sezon yaşadığı sakatlıklar yüzünden istenilen performansı verememesi değerini düşürmez. İzlediğim ve beğendiğim futbolcuda hız, çeviklik, sürpriz kafa vuruşları ve attığı kadar da attıran bir yapı var. 27 yaşında olmasının yanı sıra satın alma opsiyonu konulması da bana göre gelecek için yeni bir kazanç demektir. Adam'dan sonra Babacar'dan da çok umutluyum.

Francois MOUBANDJE: 30 yaşındaki sol bek alışagelmediğimiz şekilde gece yarısı açıklandı. Oyuncuyu daha önce hiç izlemedim ve analizim de incelediğim kadarı ile sınırlıdır. Oyuncunu son 3 yılına baktığımız zaman uzun süreler kadroda olmadığını görüyoruz. 2014 yılında milli takımda olan oyuncu gelişim göstereceği yıllarda gerilemiş. Geçen sezon 32 kez kadroya girmiş ama 13 kez oynamış. Bunların tamamı bende soru işareti yarattı. İzlemeden yorum yapamayacağım oyuncu olsa da, başka sol bek alınmaz ise ilk izlenimlerime göre Ahmet'in yedeği olur.

Ceyhun GÜLSELAM: Bazılarınız Ceyhun zaten bizdeydi diyebilir ama sözleşmesi biten oyuncu ile tekrar anlaşılması yeni transfer kategorisindedir. Sözleşmesi biten 10 oyuncudan sadece Ceyhun ile tekrar anlaşılması da bıraktığı izler ile orantılıdır. Kariyerinde 400 maça çıkan oyuncu, Alanyaspor’da 2 sezon içinde 69 maçta forma giydi. Alanya’da ikinci baharını yaşayan oyuncu ile tekrar anlaşılması taraftarlar arasında memnuniyet yarattı. Önümüzdeki sezonda da istikrarını sürdürürse takıma katkısı yüksek olacaktır.

***

Yazımızı hazırladığımız Pazar akşamına kadar yapılan 10 transferi sizler için değerlendirdik. Haftasonu başlayacak lig öncesi bir kanat oyuncusu alarak lige başlayacağımızı düşünüyorum. Tabi ki transfer dönemi Ekim ortalarına kadar devam edeceği için Çağdaş Hocanın raporlarına göre transferlerde gidenler ve gelenler olabilir. Büyük fotoğrafa baktığım zaman gidenlerin yerlerine gelenlerin sadece sol bekten endişelerim hariç olumlu görüyorum. İnşallah sol bekte de yanılırım ve kazanan Alanyaspor olur.

***

Bugün son analizimde Türk futbolunda üstümüze yapışan yeni misyonla alakalı olacak. Her ne kadar geçtiğimiz sezon kurulan kadro ile bir anda yarışan bir takım haline kendiliğinden sokulsak da her zaman dediğim gibi biz yarışan değil, yaşamaya çalışan bir takımız. Bütçemiz, şehrin ilgisi, satılan kombineler gibi argümanları bir araya getirdiğimiz zaman, sisteminde bizi eritmesiyle yarışan takım olamayız. O zaman yapılacak tek şey son dönemlerde yapıldığı gibi Türk futboluna oyuncu kazandırma olacaktır. Bu yüzden Alanyaspor yönetiminin izlediği bu yolun doğru olduğunu düşünüyor ve destekliyorum. Ayrıca hedef koymadan yol alınmasını da oluşabilecek travmalar için doğru yol olduğunu düşünüyorum.

- Yeni Alanya Gazetesi, Veysel Okşar tarafından kaleme alındı
https://www.yenialanya.com/makale/5335289/veysel-oksar/yeni-transferlerimiz-2