Rektör Kalan: 'Harçlar yüksek değil'

KURULDUĞU ilk günden bu yana yaptığı atılımlarla dikkat çeken ve büyük başarılara imza atan Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi’nin yabancı uyruklu öğrencileri, isteklerini Yeni Alanya aracılığı ile dile getirdiler. Bu yıl pandemi nedeniyle zor bir süreç atlatıldığını vurgulayan öğrenciler, belirlenen katkı payı ücretlerini karşılayamayacak durumda olduklarını söylerken, çoğu öğrencinin ekonomik durumlarından dolayı eğitimlerine ara vermek zorunda kalabileceklerini ifade ettiler.

‘EĞİTİMİMİZ YARIDA KALACAK’

Konuyla ilgili Yeni Alanya’ya konuşan ALKÜ Ekonomi ve Finans Bölümü üçüncü sınıf öğrencisi Azerbaycanlı Tural Guluzade, ”2018-2019 Eğitim ve Öğretim yılında ALKÜ’ye kabul edildim. Biz üniversiteye başladığımızda bir yıllık harç ücreti olarak 939 lira, dönemlik ise 469 lira ödedik. Bu rakamlar yıllık 3 bin 400, dönemlik ise bin 700 liraya yükseldi. Bazı üniversiteler pandemi nedeniyle öğrencilerini mağdur etmemek adına harç ödemelerini geçen seneyle aynı tuttu" dedi.
Rus vatandaşı ALKÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi Mıroslav Paniushin de “Bu ödemeleri çoğumuzun ailesi karşılayamaz. Ben üçüncü sınıf öğrencisiyim ve bu artışa itiraz ediyorum. Yeni bir düzenleme bekliyoruz” diye konuştu.
Afganistan’dan Alanya’ya eğitim için gelen Nergiz Ahmedi ise şunları söyledi: “İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencisiyim. 1 Türk Lirası bizim ülkemizde 15 Afgani’ye denk geliyor. Ben bu kadar parayı nasıl ödeyeceğim. Belki bu dönem üniversiteye kayıt olamayacağım. Çok sayıda arkadaşımız bu durumda.”

ÜCRETLER REVİZE EDİLDİ

Yabancı uyruklu öğrencilerin istekleri ile ilgili Yeni Alanya'ya açıklama yapan ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan, “2020-2021 eğitim-öğretim yılı için senato kararıyla bazı düzenlemeler yapıldı. Bunlardan ilki yüzde 10 ülke kotasıdır. Üniversitemiz, komşu ülkelerle sınırlı kalmayarak Uzak Doğu, Afrika, Gine, Somali, Kanada ve Pakistan’daki öğrencilere de program kazanma hakkı tanıyor. Senatomuz tarafından alınan bir diğer karar ise kurumumuzdaki program ücretlerinin revize edilmesidir. ALKÜ 2015 yılında kurulmuş olmasına rağmen beş yıla sığmayacak atılımlar yaptı. Bunlarındevletimizin imkân ve takdirleriyle oluşturulduğu unutulmamalıdır” dedi.

BİR ÖĞRENCİNİN YILLIK MALİYETİ 9 BİN LİRA

2020-2021 yılında yükseköğretim kurumuna kayıt olan bir öğrencinin yıllık minimum maliyetinin ortalama 9 bin lira olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Kalan, “Mühendislik programlarında kurumumuzun yıllık ücreti 4 bin 210 lira olarak belirlenmişken, aynı fakülte programları Dokuz Eylül Üniversitesi'nde 6 bin liraı, Karabük Üniversitesi'nde 4 bin 300 lira, Ankara Üniversitesi'nde ise 18 bin Türk Lirasıdır. Yabancı uyruklu öğrenci ücretlerimizle ilgili diğer üniversitelerle karşılaştırdığımız zaman; Mersin Üniversitesi'nin Tıp Fakültesi program ücreti 40 bin lira, Akdeniz Üniversitesi'nin aynı programı 21 bin 516 lira. İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri için belirlediğimiz ücret 3 bin 400 Türk Lirası iken, aynı fakültenin ücreti Mersin Üniversitesi'nde 4 bin 500 lira, Akdeniz Üniversitesi'nde ise 5 bin 510 lira olduğu göz ardı edilmemelidir” ifadelerini kullandı. GÜLŞAH ANAK

- Yeni Alanya Gazetesi, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/5156448/rektor-kalan-harclar-yuksek-degil