Antalya'da şok olay! Iraklı iş insanı: Yatırım için geldim, dolandırıldım

OLAY 2018 yılında Konyaaltı ilçesi Hurma mahallesinde meydana geldi. 2017 yılında yapımı tamamlanan lüks bir siteden, 2018 yılında 477 bin dolara 9 daire satın alan Iraklı iş insanı Ali Arif Duribal Halboosı, 77 bin doları kapora olarak verdi. Kalan 2,5 milyon TL'yi de dairelerin üzerindeki ipoteğin kaldırılması için bankaya yatıran Ali Arif Duribal Halboosı, bir süre sonra daireleri satmak isterken ipoteğin kaldırılmadığını fark etti.

Banka ile irtibata geçen Ali Arif Duribal Halboosı, yaşadıklarını şöyle anlattı:

“5 yıldır Türkiye'de yaşıyorum. Emlak alım satımı yapıyorum. İpotekli 9 daire satın aldım. 477 bin dolara anlaştım. 77 bin dolar kapora verdim. Banka bana 2,5 milyon TL'yi firma hesabına yatırman halinde ipoteği kaldıracağını yazılı olarak bildirdi. 400 bin doları (2.5 milyon) hesaba yatırdım. 1 ay sonrada ipoteği kaldıracağını söyledi. Daireleri satmak istedim ancak üzerinde ipotek olduğu için satamadım. Defalarca aramama rağmen bankadan ipoteğin kaldırılması yönünde yanıt alamadım. Ben ne zaman bankayı arasam bu kez firma beni arayarak bankayı neden sürekli aradığımı sorguladı. İpoteği Alanya şubesinin değil, genel müdürlüğün kaldıracağını söyleyerek bir daha bankayı aramamam söylendi. Sonrasında ise telefonlarına ulaşamadım."

Aradan iki yıl geçmesine rağmen ipoteğin kaldırılmadığını sözlerine ekleyen Ali Arif Duribal Halboosı, “Ben yabancıyım. Türkiye'ye iş yapmak için geldim. Türkiye kanunlarına güvenerek buraya geldim ama maalesef dolandırıldım. Bana yardımcı olsunlar. Hatta birçok iş insanı korkularından Türkiye'ye yatırım yapamıyorlar" diye konuştu.

Avukat Serdar Altuntaş ise müvekkilini dolandıran firma hakkında 'güveni kötüye kullanma' suçuyla yaptıkları suç duyurusunun takipsizlikle sonuçlandığını, adı geçen bankanın müvekkiline ait dairelere icra emri çıkardığını sözlerine ekledi. 

- Yeni Alanya Gazetesi, Asayiş bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/5151281/antalyada-sok-olay-irakli-is-insani-yatirim-icin-geldim-dolandirildim