'Dış politika girişimci olmalı'

ALANYALI Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, konuşmasında, bütün dünyayı sarsan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının sadece sosyal değil, stratejik ilişkileri de kökten etkilediğini belirterek, herkesin pek çok normu gözden geçirmek durumunda kaldığını bildirdi. Bu süreçte, Hz. Ali'ye atfedilen, daha sonraları Batılı düşünürler tarafından sıkça kullanılan "Bilgi güçtür." vecizesinin de önemini bir kez daha gördüklerini dile getiren Çavuşoğlu, "İçinde bulunduğumuz bilgi çağında, veriyi toplayıp işleyen, bilgiyi üreten ve kullanan, entellektüel kapasitesini geliştiren millet ve devletler 'büyük güç' olarak sivriliyor." değerlendirmesinde bulundu.

Çavuşoğlu, teknoloji yarışının, aynı zamanda bir veri ve bilgi yarışı olduğunu ve küresel sistemdeki hiyerarşileri de belirlediğini söyleyerek, salgın sürecinin bu gerçeği bir kere daha gözler önüne serdiğini ifade etti. Bakan Çavuşoğlu, 2006’da kurulan SETA'nın, yurt dışındaki temsilcilikleri vasıtasıyla bölgesel ve küresel gelişmelerin nabzını tuttuğuna işaret ederek, SETA'nın derinlikli raporları, analizleri ve diğer faaliyetleriyle gerek Dışişleri Bakanlığının çalışmalarına gerek Türkiye ve Türk dış politikasının tanıtımına önemli katkılarda bulunduğunu aktardı.Bu değerli faaliyetlerin bir halkasını oluşturan Türk Dış Politikası Yıllığının da Türk diplomasisinin geçen yıla dair farklı boyutlarını kapsamlı biçimde ele alarak, okuyucuya bütüncül perspektif sunduğunu belirten Çavuşoğlu, artık geleneksel hale gelen bu yıllığın, içerdiği konular ve tahliller bakımından "tarihe not düşecek bir referans ve başucu eseri" olduğunu vurguladı. Çavuşoğlu, bu eserin, son 12 yılda Türk dış politikasında yaşananları sistematik şekilde derleyerek, bu alandaki araştırmacılar için değerli bir bilgi kaynağı sunduğunu kaydetti.

DIŞ POLİTİKA GİRİŞİMCİ OLMALI

Türkiye'nin, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'yle dış politikada da daha etkin hale geldiğinin altını çizen Çavuşoğlu, "2019'da Cumhurbaşkanımızın ( Recep Tayyip Erdoğan) liderliğinde gerek küresel gerek bölgesel sorunlarda Türk insanının girişimci ruhunu ve insani, vicdani değerlerini esas alan bir dış politika yaklaşımını izledik." dedi. Çavuşoğlu, küresel dengeler ve küresel sistemin, değişim halinde ve kırılgan olduğuna dikkati çekerek, Türkiye'nin, birden fazla stratejik havzanın kesişme noktasında bulunduğunu ve bu havzaların da siyasi, ekonomik, sosyal ve güvenlik alanlarında kırılgan olduğunu dile getirdi.
Kırılganlıkların, Türkiye'ye ve menfaatlerine karşı tehditler yarattığını işaret eden Çavuşoğlu, "Türkiye'nin dış politikası, bu kırılganlıklara karşı hem sahada hem de masada hareketli, yani girişimci olmalı. Sadece sahada veya sadece masada güçlü olmak yetmez. Keramet, her ikisini birlikte kullanabilmek." diye konuştu. HABER MERKEZİ

- Yeni Alanya Gazetesi, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/5137170/dis-politika-girisimci-olmali