Alanya'nın Aysultan Kadınlar Plajı özelleşti

MUĞLA’DA kentin büyükşehir statüsü kazanmasının ardından Muğla Valiliği ve Türkiye Çevre Koruma Vakfı tarafından kurulan MUÇEV tepkilerin yeniden odağı oldu. Yerel yönetimlerin bölge yararına işletmesi gereken turizm alanları, 2014 yılında MUÇEV adı altında kurulan vakfa verildi. Vakıf, aralarında dünyaca ünlü Ölüdeniz, Belcekız gibi sahiller, plajlar ve koyları ihale yoluyla başka şirketlere verdi. Devredilen halk plajları için bölge sakinleri, defalarca eylem yaptı. Ancak değişen bir şey olmadı.

MUÇEV’İN ANTALYA’DA NE İŞİ VAR?

MUÇEV bu kez de Antalya kıyılarına geldi. Kaş Kekova Özel Çevre Koruma sınırlarında bulunan Demre Üçağız’da yaklaşık 13 bin metrekarelik kıyı alanı iskelesi ile birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 10 yıllığına MUÇEV’e kiralandı. Belediye ise mevcut kiralamanın ihaleye çıkarılmadan yapıldığını bakanlığın tebliği ile öğrenildiğini açıkladı. Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün 22 Temmuz 2020 tarihli yer teslimi tutanağını paylaşan Demre Belediye Başkanı Kocakaya, konuyla ilgili açıklamasında “Belediyemizin tek gelir kaynağı olan ve büyük bir bölümünü de günübirlik tekne turu düzenleyerek ekmeğini kazanan güzel yürekli hemşerilerimize ücretsiz kullandırdığımız, Üçağız İskelesi ve Otoparkı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından MUÇEV’e 10 yıl süre ile ihaleye çıkarılmaksızın kiraya verilmiştir. Bu kiralamadan, aşağıdaki yazının tebliğ edilmesi ile ancak haberdar olduk. Demre’mizin kaynaklarından yine Demre’mizin ve Demreli hemşerilerimizin yararlanması için her türlü hukuki hakkımızı kullanacağız” dedi.

AYSULTAN KADINLAR PLAJI DA MUÇEV’E

Alanya’da Ak Parti ve CHP arasında polemik konusu olan Aysultan Kadınlar Plajı da MUÇEV’e 10 yıllığına kiralandı. Eski Antalya BŞB Başkanı Menderes Türel zamanında Alanya’ya kazandırılan ancak tahsis süresi dolduktan sonra CHP’li Antalya BŞB’ye tahsisi bir türlü çıkmayan Aysultan Kadınlar Plajı’nın da MUÇEV’e kiralanması şok etkisi yarattı. Kiralamayı Alanya ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi Erkan Demirci duyurdu ve "Antalya Büyükşehir Belediyesi'nce 3 yıl boyunca kadınlar plajı olarak işletilen günübirlik kullanımlı tesisin kiralama süresi 2019 yılı içerisinde dolmuş ve aynı amaçla kullanılmak üzere Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na yeniden kiralama talebinde bulunulmuştu. Büyüşehir Belediyesi’nin kiralama talebine rağmen söz konusu plaj Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca MUÇEV Turizm Ticaret Limited Şirketi'ne 07.07.2020 tarihinde imzalanan sözleşme ile 10 yıllığına kiralanmıştır. Öncelikle Antalya İl sınırları içerisindeki plajların istemeleri durumunda yerel belediyelere kiralanması esas olması gerekirken Demre Kekova sahilinin ve Alanya’daki plajın Muğla’da faaliyet gösteren bir şirkete üstelik 10 yıllığına kiralanması yerel yönetim ilkeleriyle örtüşmemektedir.
Bunun en güzel örneği Alanya’dır. Daha önce düzensiz olarak işletilen plajlar dönemin ilçe belediyesince defterdarlıktan kiralanmış ve ardından yerel dengeleri çok iyi bilen ilçenin en büyük turizm derneği olan ALTİD’e kiraya verilmiştir. Belediyenin inisiyatifiyle kurulan bu düzen tıkır tıkır işlemiş ve o güne kadar sahillerde yaşanan sorunlar bir anda bıçak gibi kesilmiştir. Bunun tersi örnek ise ALTİD tarafından işletilmeyen sahil büfelerinde yaşanmış ve bu büfeler amacı dışında kullanılmıştır. Halen bu büfelerle ilgili şikâyetler yoğun bir şekilde devam etmektedir. Bu nedenlerle plajların ilçe ve büyükşehir belediyelerinin görüş öneri ve talepleri alınmadan ismi ne olursa olsun yöresel dengeleri bilmeyen şirket, dernek ya da vakıflara kiralanması doğru değildir. Kaldı ki, MUÇEV isimli şirketle ilgili işletmekte olduğu Muğla kıyılarındaki plajlarla ilgili pek çok iddia bulunmaktadır. Benzeri durumların yaşanmaması adına Antalya sahillerinin Antalya’daki belediyelere kiralanması en doğru davranış olacaktır." dedi.

İYİ PARTİ’Lİ VEKİL SUBAŞI’NDAN SORU ÖNERGESİ

Tepkilerin odağındaki MUÇEV’in Antalya kıyılarına da uzanmasına bir tepki de İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı’ndan geldi. Antalya’nın eski Büyükşehir Belediye Başkanlarından olan Subaşı, “Neyin nesidir bu MUÇEV? Vatandaşın hakkı olan kıyılardan ve denizlerden özgürce faydalanma hakkını belediyelerin elinden alıveren bu MUÇEV’in yönetim kurulu ve ortakları kimdir?” dedi ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na bir soru önergesi verdi. Soru önergesinde yanıtları aranan sorular şöyle:
1-Demre belediyesinin denetimi ve tasarrufunda hizmet veren Kekova iskelesi neden bilgi dahi verilmeden belediyenin tasarrufundan alınmıştır?
2-Kıyılarda ve deniz alanlarında kolayca Bakan oluru ile kiralamalar yapan MUÇEV Yönetim Kurulu ve şirket ortakları kimlerden oluşmaktadır?
3-Bugüne kadar hangi kıyı ve sahiller, iskele ve denizsel alanlar MUÇEV’e kiralanmıştır?
4-Kekova iskelesi ne kadar süre ve bedelle kiralanmıştır?
5-Kiralama işlemleri hangi kanun ve yönetmelik kapsamında ihale, ilan ve duyuru yapılmadan gerçekleştirilmektedir?
6-Vatandaşların anayasal hakkı olarak kıyılardan ve denizlerden özgürce faydalanması hakkına zarar veren bu kiralamaların iptal edilmesi konusunda Bakanlığınızın bir çalışması var mıdır?
7-Bahse konu kiralamaların iptal edilmesi nedeniyle Bakanlığınıza açılan veya derdest olan davalar var mıdır?

MUÇEV’İN MERAK EDİLEN GEÇMİŞİ

Muğla kıyılarındaki uygulamalarıyla tepkilere neden olan MUÇEV, Muğla Valiliği bünyesindeki Muğla’ya Hizmet Vakfı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde kurulan Türkiye Çevre Koruma Vakfı olmak üzere iki ayrı vakfın oluşturduğu bir şirket. İlk kez 2004 yılında Muğla Valiliği bünyesinde ve Muğla Çevreci Yatırımlar ve Hizmetler Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi adıyla kurulan MUÇEV’in son yönetim kurulunda iki bakanlık bürokratı müdür olarak atandı.

- Yeni Alanya Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/5109037/alanyanin-aysultan-kadinlar-plaji-ozellesti