Alanya turizmi şokta: Rusya'da yeni karar açıklandı

VLADİMİR Putin, Rus vatandaşların tatillerini kendi ülkelerinde geçirmesi için büyük miktarda bütçe ayırdı. Pravo.ru'da yer alan habere göre, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklanan kararda Rusya'da iç turizmin gelişmesi için 15 milyar ruble yani yaklaşık 182 milyon Euro tahsis edilecek. Bu para, yıl sonuna kadar Rus bölgelerinde tatil yapmaya karar verenlerin masraflarına destek olmak amacıyla kullanılacak.

Rusya Başbakanı Mikail Mişustin, 15 milyar ruble tahsis edilmesi için kararnameyi imzaladı. Hükümet tarafından bir tur için 50 bin rubleden fazla ödeme yapan turistlere 10 bin ruble geri verilecek. 75 bin ruble üzerinden ödeme yapanlar için ise 15 bin ruble iade edilecek. Başbakan Mişustin, konuşması sırasında turizm endüstrisinin zor bir durumda olduğunu hatırlattı.

'BİZLERİ DERİNDEN YARALADI'

ALTAV ve ALTİD Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Dahaoğlu, “Maalesef az önce Rusya televizyonlarından öğrenmiş olduğum ve bizi yakından ilgilendiren son bilgide Rusya devleti, ülkelerinde kalıp tatil yapacak vatandaşlarına harcamış oldukları rakamın yüzde 20’sini geri ödeyeceğini açıkladı. Minimum 5 gece konaklama şartı koyan hükümet, 15 milyar Ruble tatil yapacaklara bir bütçe ayırdı. Bu durum bir çok tatilciyi memnun ederken, bizleri derinden yaraladı. Bugün açılacak, yarın açılacak derken bir de böyle bir durumla karşılaşmamız hiç iyi olmadı. Son zamanlarda hükümet sınırların açılması ile ilgili halktan ciddi bir baskı alınca, paranın dışarıya çıkmasını engellemek için böyle bir karar aldı diye düşünüyorum. Bu durumda uçuşlar başlasa dahi bize talep düşecektir" dedi.

‘CİDDİ BİR ENGEL OLACAK’

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan ALTAV Yönetim Kurulu Üyesi ve Egzotik Tur sahibi Cengiz Topçu, “Kaynak pazarlarımızı daha dikkatle takip ettiğimiz bugünlerde beklediğimiz haberler maalesef gelmiyor. Sağlık endişelerinin önüne geçen ekonomik zorunluklar Rusya’nın kararlarını etkilemiş görünüyor. Putin’in ülke içinde tatil yapılmasını teşvik etmesi ve bunun için önlemler alması kendileri açısından anlaşılabilir. Bizim açımızdan ise Rusya ile ilgili beklentilerimizi tamamen yok edecek bir hamle gibi görünüyor. Rusya böylelikle dolaylı yoldan da olsa ülkeden çıkışları sınırlamaya ve seyahat hareketlerinin ülke içindeki ekonomik döngüye katkı sunmasını sağlamaya çalışıyor. Bu şu anda zaten tereddütler içinde devam eden otellerin açılmasının önüne ciddi bir engel oluşturacak gibi duruyor. Daha zorlu geçecek bir sürece giriyor sektör” ifadelerini kullandı. ( HABER MERKEZİ)

- Yeni Alanya Gazetesi, Turizm bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/5040721/alanya-turizmi-sokta-rusyada-yeni-karar-aciklandi