Meclis'te Altınova skandalı! Kabul yerine ret çıktı

Meclis Başkanlığı seçimi için TBMM Genel Kurulu’nda olan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk’ün Denizli’de Altınova adıyla bir ilçe kurulmasına ilişkin verdiği kanun teklifine kabul oyu verdi.Kanun teklifi, İYİ Parti, MHP ve CHP milletvekillerinin ‘kabul’ yönünde el kaldırmasına rağmen kabul edilmedi.

‘Devlet Bey kabul oyu verince MHP’li milletvekilleri de el kaldırdı’

Öztürk, TBMM oturumunu yöneten Meclis Başkanvekili Celal Adan’ın bir anlık ‘dikkatsizliği’ üzerine teklifin kabul edilmediğini belirtti.

ALANYA'NIN İL OLMA TEKLİFİ MECLİS'TE BEKLİYOR

Hali hazırda 327. 503 nufusuyla çoğu ilden yüksek nüfus sayısına sahip Alanya'nın il olma teklifi uzun süredir TBMM'de yer alıyor. Alanya'nın il olma teklifinin masaya yatırılmasından önce Denizli'nin Altınova ilçesinin il olma teklifinin görüşülmesi dikkatleri çekti

Oylama sırasında ve sonrasında yaşananları anlatan Öztürk, şunları söyledi:

“Konuşmama, aynı kanun tekliflerini veren eski MHP Milletvekili Emin Haluk Ayhan ve rahmetli DYP Milletvekili Mehmet Gözlükaya’ya teşekkürlerini ileterek başladım. Devlet Bahçeli sürekli Genel Kurul’da olmaz. Meclis Başkanlığı seçimi için oradaydı ve o sebeple de oy kullandığını düşünüyorum. Devlet Bey kabul oyu verince MHP’li milletvekilleri de el kaldırdı. Devlet Bey jest yaptı sağ olsun. Çoğunluğun kabul oyu, sehven de olsa Adan’ın  gözünden kaçtı. Yanına gidip ‘Bizim kanun teklifini yedin’ dediğimde bana, ‘Dalgınlığıma geldi, kusura bakma. Hakkını helal et’ dedi.”

- Yeni Alanya Gazetesi, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/4993092/mecliste-altinova-skandali-kabul-yerine-ret-cikti