Turizm için büyük adım! Alanya'da iki bakanlı dev buluşmada dünyaya mesaj verildi

ALANYA Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) önderliğinde İskele Harbour Restoran'da gerçekleştirilen organizasyona Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanı sıra Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Alanya Kaymakamı Mustafa Harputlu, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Antalya Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Tekin Aktemur, ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan, AHEP Rektörü Prof. Dr. Ali Ekrem Özkul, Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Erkan Demirci, Antalya Milletvekilleri İbrahim Aydın, Tuba Vural Çokal, Küresel Gazeteciler Konseyi ( KGK) Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, İl Turizm Müdürü İbrahim Acar, Antalya İl Alay Komutan Yardımcısı Albay Serkan Akbaba, Alanya Emniyet Müdürü Alper Avcı, fahri konsoloslar, siyasi parti temsilcileri, oda ve dernek başkanları ile çok sayıda yerleşik yabancı katıldı.
Buluşmanın gerçekleştiği restoranda ve denizdeki teknelerde Türkçe, İngilizce ve Rusça "Sağlıklı Turizm, Güvenli Kent" yazılı pankartlar açıldı.
İki bakanlı dev buluşmayı 24 yaygın TV kanalı ile birlikte Alanya'nın yeni nesil kanalı DİM TV de canlı yayınladı ve izlenme rekoru kırdı. Toplantıda tüm dünyaya Alanya’da güvenli ve sağlıklı turizm yapıldığı mesajı aktarıldı.

ŞAHİN: BAKANIMIZA MİNNETTARIZ

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, Alanya’da gerçekleştirilen sağlıklı ve güvenli turizmden bahsetti. Covid-19 virüsünün Alanya’da yok denecek kadar az olduğuna vurgu yapan Başkan Şahin, “ Koronavirüs salgını nedeniyle ülkemiz ciddi bir sınavdan geçti. Bu sınavdan başarıyla çıktığımızı ve dünyaya örnek olduğumuzu övünerek söylüyoruz. Alanya’da dünyanın dört bir yanından insanların yerleştiğini düşününce salgının ilk günlerinde vaka sayılarının çok olacağı yönünde endişelerimiz vardı. Ancak çok şükür Alanya’mız bu sınavdan başarıyla geçti. Vaka sayımız yok denecek kadar az. Sağlıkla ilgili konularda ülkemiz çok ilerlemiş durumda. Gerçekte başta Cumhurbaşkanımıza ve değerli bakanlarımıza sağlıkla ilgili yaptıkları yatırımlar ve çalışmalarla ilgili teşekkür ediyorum. Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu da bu süreçte yurt dışında kalan vatandaşlarımızın ülkemize hızlı bir şekilde gelmesini sağladı. Biz tekrar bakanımızla Alanyalı olduğu için gurur duyduk. Alanya'mızda da bu mağduriyeti yaşayan vatandaşlarımız oldu, bizler de bakanımıza ulaşarak, o vatandaşlarımızın da Alanya'ya ulaşmasını sağladık. Bu salgının alınan ve alınacak tedbirlerle kısa sürede ortadan kalkacağına inanıyorum. Dünyanın en güzel tesislerinin yer aldığı Alanya'mızda Covid-19 virüsü yok denecek kadar azdır" dedi.

ŞAHİN TURİZM ÇALIŞANLARINI UNUTMADI

Şahin, konuşmasında turizm çalışanlarını da unutmadı. ALTSO Başkanı açıklamasında "İş insanlarımız kadar fedakar turizm çalışanlarımızı da unutmamız lazım. Geçtiğimiz yıl haziran ayında 140 bin olan SGK’lı sayısının bu yılın aynı döneminde 60 bine kadar düştüğünü görüyoruz. Bu konuyla ilgili gerekli tedbirlerin alınmasını talep ediyoruz" dedi.

'ALANYA ÜLKEMİZİN GÖZBEBEĞİ BİR KENT'

Tüm dünya vatandaşlarının Alanya’ya olan ilgisine de dikkat çeken Şahin, "2019 Yılı sonu itibariyle 80 ülkeden 6 bin 590 kişi Alanya’mızdan gayrimenkul almıştır. Bu rakam toplamda ise 102 ülkeden 45 bin 756 kişi olarak gerçekleşmiştir. Ayrıca yine 2019 yılı itibariyle 48 ülkeden toplam 27 bin 819 kişinin ikamet aldığını görmekteyiz. Bununla birlikte odamıza kayıtlı bine yakın yabancı sermayeli şirket olduğunu da söylemek isterim. Bu rakamlar Alanya’mızın, ülkemizin sosyo ekonomisi açısından ne kadar büyük önemi olduğunu da ortaya koymaktadır" dedi.

YÜCEL: TURİZM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR ADIM

Başkan Şahin’in ardından Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel konuştu. Başkan Yücel, Alanya'nın güvenli imajına dikkat çekerek, yapılan çalışmalara değindi. Pandemi sürecinin Alanya’da başarılı bir şekilde icra edildiğini aktaran Başkan Yücel, Alanya halkının kurallara riayet edebilmeleri, kentin kurallara göre düzenlenmesi için çalışmaların aralıksız sürdüğünü belirtti. Yücel, gerçekleşen organizasyonun Alanya turizmi adına önemine dikkat çekerek, bakanlar başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.

VALİ YAZICI: MİSAFİRLERİMİZE TAAHHÜDÜMÜZDÜR

Antalya Valisi Ersin Yazıcı da kürsüde yerini alarak katılımcılara seslendi. Yazıcı, misafirlerin güvenli bir biçimde ağırlanması adına ne gerekiyorsa yapılacağına vurgu yaparak "Bütün sektörlerin turizmle kesiştiğini biliyor ve bu bilinçle de hareket ediyoruz. Bütün yollar turizme çıkıyor. Alanya’mızın turizme hazır olduğunu konuşuyor, bundan da gurur duyuyoruz. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarının özverili çalışmalarıyla bu süreci en iyi yöneten ülkeler arasında bulunuyoruz. Antalya için de durum aynı. Gaflete kapılmadan da böyle devam etmek zorundayız. Gazipaşa’dan Kaş’a kadar Antalya'nın her noktasında güvenli bir şekilde misafir ağırlayabileceğimizi taahhüt ediyorum. Misafirlerimizin hiçbir problemi olmayacağını buradan ilan etmek istiyorum. Gönlünüz ferah, tatil merkeziniz Antalya olsun. Şükranlarımı sunuyorum, sevgi ve saygılarımı arz ediyorum" dedi.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU'NDAN ŞAHİN'E TEBRİK

Organizasyonda Bakan Çavuşoğlu konuşmasına önemli buluşma nedeniyle ALTSO Başkanı Mehmet Şahin'i tebrik ederek başladı. Bakan Çavuşoğlu "Yeni normalde ilk toplantıyı Alanya’da yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Aldığımız tedbirler sayesinde bölgenin turizm açısından ne kadar güvenli olduğunu anlatmak için buradayız" dedi.
Pandeminin tüm dünyayı sarstığını söyleyen Bakan Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bu dönemde tedbirini iyi alan, ekonomisini önlemlerle ayakta tutan ülkeler gelecekte en önde olacak. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde koronayla mücadelede en başarılı ülkelerden birisi olduk. Doktor kalitemiz ve tedavi yöntemlerimiz, sağlık altyapımızla dünyada en iyilerden olduğumuzu gördük. Yıllardır sağlığa yaptığımız yatırımlara itiraz edenler de bu yatırımların faydasını gördü. Bir taraftan korona sonrası neler yapacağız, buna çok kafa yoruyoruz. Her kıtadan, her ülkeden uzmanların görüşlerini aldık. Bu süreci en az hasarla atlatacağız. Herkesin hemfikir olduğu bir şey var, bölgeselleşme olacak. Pandemi sürecinde sadece kendi vatandaşımızı desteklemedik, pek çok ülkeyi destekledik. Dünyadaki ülkelerin 3’de 2’sinden fazlası bizden tıbbi yardım talebinde bulundu. Bazı ülkelerin yöneticilerini ülkemize getirip tedavi ettiriyoruz. 137 ülkeye tıbbi malzeme gönderdik. Soydaşlarımızı ihmal etmedik. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük tahliye operasyonunu gerçekleştirdik. 130 ülkeden 90 binden fazla vatandaşımızı Türkiye’ye getirdik, 90 ülke de Türkiye’deki vatandaşlarını tahliye etmek istedi. 230 bin yabancının da tahliyesini sağladık. Bu sene içinde 34 ülkeden 159 vatandaşımızı hava ambulansıyla ülkemize getirdik.

'BU KRİZİ DE ATLATACAĞIZ'

Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ersoy ve arkadaşlarımız turizm sezonunun kaybolmaması için çalışıyorlar. Bir Alanyalı olarak kendilerine teşekkür ediyorum. Bakanlığa geldiğim günden beri turizme elimizden gelen desteği veriyorum. Biz yaptığımız hazırlıkları dünyaya anlatmak için çalışıyoruz. Şimdi de ziyaretlere başladık, Almanya’ya gittik. Son derece samimi, verimli, bilgi ve datalara dayalı, objektif kriterlere dayalı görüşmeler gerçekleştirdik. Son derece faydalı görüşmeler oldu. Neticesini alacağımıza inanıyorum. Avrupa Birliği’nin aldığı kararın siyasi olduğunu biz söylüyorduk. Şimdi de Almanya’da çıkan yazı ve yorumlarda bunların ifade edildiğini görüyoruz. İnsan sağlığı ve güvenlik çok önemli. Biz bu kriterlere göre çalışıyoruz. Bu kriterleri ortaya koyduğumuz zaman Türkiye’ye haksızlık edildiğini, bazı ülkelerin siyasi ilişkileri iyi olduğu için, o ülkelerde rakamlar iyi olmadığı halde jest yapıldığını görüyoruz. Bunu yaparken şartları iyi olan Türkiye’yi de görmezden gelirseniz, doğal olarak sizin kendi basınınız da, vatandaşınız da isyan eder. Almanya’yı bundan ayrı tutmak istiyorum. Almanya’daki temaslarımızın neticesini alacağız. Turizmin canlanması için de çalışacağız. Geçmiş dönemlerde de krizler yaşadık. Hepsini atlattık, bunu da atlatacağız."

BAKAN ERSOY: ANTALYA’DA GÜNLÜK VAKA 4-5’İ GEÇMEZ

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise "Bir Antalyalı olarak, Antalya’nın önemli ilçelerinden Alanya’da sizlerle olmaktan mutluyum. 11 Mart'ta ilk vakanın Türkiye’de görülmesiyle birlikte çok hızlı ve detaylı önlemler aldık. Pandemi döneminde zamanında yapılan yatırımların olumlu sonuçlarını aldık. 1 Haziran itibariyle Türkiye yeni normale dönmeye başladı. Normalleşme sürecinde dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi bizde de vaka sayıları arttı. Sağlık Bakanlığı bölge bazında toplam ve günlük vakalarını açıklamaya başladı. Türkiye’nin kıyı şehirlerinde en düşük vaka Antalya’da. 523 toplam vaka, günlük vaka ise 4-5. Şu an Avrupa’ya baktığınız zaman ilk 3’e girer diye düşünüyorum. Antalya, tamamen kontrol altına alınmış, koronasız yeni döneme hazırlığını yapmış. Türkiye’nin başarısı ortada. Dışişleri Bakanlığı ile birlikte omuz omuza ciddi yol kat ettik. Türkiye’ye en fazla misafir veren ülkelerin büyükelçilerini Antalya’da konuk ettik. Büyükelçiler ve yabancı basın mensupları aldığımız önlemleri yerinde inceleme fırsatı buldular. Biz kriterleri gelişirdik. Oteller, havalimanı ve turizm taşıma araçları 156 tane önemli kriteri yerine getiren sertifikasyon firmaları tarafından sertifikalandırılıyor. Avrupa bölgesindeki ilk ve en detaylı sertifika sistemi Türkiye’de. Beni en çok sevindiren turizm işletmelerinin gönüllü olarak buna başvuruyor olması. Bu sertifikasyon sistemi Türkiye için çok önemli. Pandemi sonrası belli başlı kriterlerini değiştirerek bu programı devam ettirmeyi planlıyoruz. Biz yapılması gereken her şeyi defalarca yapıyoruz. Bizden istenen önlemleri hayata geçiriyoruz. Onlar bir istediyse, biz iki yapıyoruz. Aşamalı olarak iyi haberler gelmeye başladı. İnanıyorum ki AB’den de iyi haberleri en kısa sürede alacağız" dedi.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU'NUN TWİTTER MESAJI

Bakan Çavuşoğlu, toplantıdan ayrılmasının ardından sosyal paylaşım sitesi Twitter'da verdiği mesajda "Bizim için en önemli unsur: İnsan sağlığı ve güvenliği. Bu kriterler temelinde tüm tedbirleri titizlikle aldık, uyguluyoruz. Sağlıklı ve güvenli turizm için misafirlerimizi ülkemize bekliyoruz.
'Sağlıklı Turizm, Güvenli Kent Alanya" ifadelerini kullandı.

ALTSO'NUN DAVETLİ LİSTESİ

PROTOKOL

ERSİN YAZICI-ANTALYA VALİSİ

MUHİTTİN BÖCEK- ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI

TUĞGENERAL TEKİN AKTEMUR-ANTALYA İL JANDARMA KOMUTANI

MEHMET MURAT ULUCAN-ANTALYA İL EMNİYET MÜDÜRÜ

ADEM MURAT YÜCEL-ALANYA BELEDİYE BAŞKANI

KORAY KESGİN-ALANYA CUMHURİYET BAŞSAVCISI

PROF. DR. EKREM KALAN- ALKÜ REKTÖRÜ

PROF. DR. ALİ EKREM ÖZKUL-AHEP REKTÖRÜ

MUSTAFA TOKLU- AK PARTİ İLÇE BAŞKANI

MUSTAFA TÜRKDOĞAN-MHP İLÇE BAŞKANI

COŞKUN KARADAĞ- CHP İLÇE BAŞKANI

YÜCEL APAYDIN- İYİ PARTİ İLÇE BAŞKANI

HÜSEYİN SARICA-SAADET PARTİSİ İLÇE BAŞKANI

HÜSEYİN TULUK-GELECEK PARTİSİ İLÇE BAŞKANI

HASAN ÇAVUŞOĞLU- ALANYASPOR BAŞKANI

TURİZM DERNEKLERİ

BURHAN SİLİ-ALANYA TURİSTİK İŞLETMECİLER DERNEĞİ BAŞKANI

ALİ ORKAN-KONAKLI TURİSTİK İŞLETMECİLER DERNEĞİ BAŞKANI

SERDAR GÜR-ALARA TURİZM YATIRIMCILARI DERNEĞİ BAŞKANI

MEHMET AYDINCI-MAHMUTLAR OTELCİLER DERNEĞİ BAŞKANI

MUSTAFA KAHYA-İNCEKUM VE TÜRKLER OTELCİLER DERNEĞİ BAŞKANI

SERVET ŞAKİROĞLU-KLEOPATRA OTELCİLER DERNEĞİ BAŞKANI

MUZAFFER BARCIN-KARGICAK OTELCİLER DERNEĞİ BAŞKANI

ŞÜKRÜ CİMRİN-ALTSO TURİZM KOMİSYON BAŞKANI

YABANCI DERNEKLER

ABDULLAH KARAOĞLU-YABANCILAR MECLİSİ BAŞKANI

FAHRİ YİĞİT-HÜRRİYETÇİ TÜRK ALMAN DOSTLUK CEMİYETİ ALANYA ŞUBE BAŞKANI

SAULIUS KUPCINSKAS-LİTVANLAR DERNEK

EKATERİNA GÜNDÜZ-ALANYA RUS EĞİTİM VE KÜLTÜR DERNEĞİ

PAULINA MÜFTÜOĞLU-FİNLADİYA

RIITTAMARJATTA LINDHOLM-ALANYA FİNLİLER DERNEĞİ

PIA ANNELİ EZGİN-FİN KÜLTÜR MDERNEĞİ

SARA YILMAZ-İSVEÇ

OLGA BAŞSAV-LETONYA

TEMSİLCİ-BELÇİKA

TEMSİLCİ-HOLLANDA

KATRİNE JACOBSEN-NORVEÇ

URSULA GREUNE- ALMANYA

RAFİ SOHOOLİAN-İRAN

TORA LİSE UNDHEIM-NORVEÇ

LUISA GİGİTASHUILI-GÜRCİSTAN+ RUSYA

ANNA MARİA BİELECKA-ALANYA POLONYALILAR KÜLTÜR VE DOSTLUK DERNEĞİ BAŞKANI

AMANDA JANE ÖZSOY-İNGİLTERE

ELENA SOUFİİANOVA-(RUSYA) EDURUS KÜLTÜRLER ARASI VE KİŞİSEL GELİŞİM MER. DER. BŞK.

YEVHENİİA İNAN- UKRAYNA

SOTIRIOS TRAMPAS- ALANYA AY YORGİ ORTODOKS KİLİSESİ DERNEĞİ BAŞKANI

ARVID JOHAN WICK- ALANYA NORVEÇLİ DENİZCİLER KİLİSESİ YAR. VE DAY. DER. BŞK

MARGİRİS KLENAVİCİUS- ALANYA LİTVANLAR DERNEĞİ BAŞKANI

TATIANA KREMLEVA- AKDENİZ GÜVEN DERNEĞİ BAŞKANI

OKAN BAYIR- UKRAYNA ALANYA DAYANIŞMA DERNEĞİ BAŞKANI

SİNAN ARSLAN- ALANYA’DAKİ İRANLILAR KÜLTÜR SANAT DERNEĞİ BAŞKANI

AYGÜL DAUTBAYEVA ÜRKÜP- ALANYA KAZAKİSTAN KÜLTÜR VE EĞİTİM DERNEĞİ BAŞKANI

STEINAR JOHANSEN- NORVEÇ

KATRINE JACOBSEN- NORVEÇ

ANASTASIA PETROVA ÇETİNKAYA-ALTSO KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU BŞK. YRD. (RUSYA)

DARYA PINZAR-RUSYA

FAHRİ KONSOLOSLAR

METİN ATALAY-DANİMARKA FAHRİ KONSOLOSU

HİLMİ TOKUŞ-İSVEÇ FAHRİ KONSOLOSU

MUSTAFA NUVİT ÖZKAN-NORVEÇ KRALLIĞI FAHRİ KONSOLOSU

AHMET CEBECİ-KAZAKİSTAN FAHRİ KONSOLOSU

KUDDUSİ MÜFTÜOĞLU-FİNLANDİYA FAHRİ KONSOLOSU

NURKAN ŞAŞMAZ-LETONYA FAHRİ KONSOLOSU

FATİH AKIN-BELARUS FAHRİ KONSOLOSU

BASIN KURULUŞLARI TEMSİLCİLERİ

MEHMET ALİ DİM-KÜRESEL GAZETECİLER KONSEYİ BAŞKANI

GAYE COŞKUN-ALANYA GAZETECİLER CEMİYETİ BAŞKANI

MESLEK ODALARI

NURİ DEMiR-ESNAF VE SANATKARLAR ODASI BŞK.

RECEP ÇALIŞ-ŞOFÖRLER ODASI BŞK.

HÜSEYİN DEĞİRMENCİ-PANSiYONCULAR VE LOKANTACILAR ODASI BŞK.

KERİM TAŞ-METAL İŞLERİ ODASI BŞK.

İLYAS BAYIR-ELEKTRiKÇiLER ODASI BŞK.

HASAN YiĞiT-PAZARCILAR VE MANAVCILAR ODASI BŞK.

VELiTTiN YENiALP-BAKKALLAR VE BAYiLER ODASI BŞK.

DOGAN BACAK-MiNiBUS VE OTOBUSCÜLER ODASI BŞK.

HUSEYiN ALATAŞ -MOBiLYACILAR ODASI BŞK.

TAHİR GÖKTEPE-ZiRAAT ODASI BŞK.

BİLAL KORKMAZ-TÜRSAB BYK BŞK.

KERİM GÖKÇEOĞLU-SERBEST MUHASEBECiLER VE MALi MÜŞAViRLER ODASI ( HABER MERKEZİ)

- Yeni Alanya Gazetesi, Turizm bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/4946065/turizm-icin-buyuk-adim-alanyada-iki-bakanli-dev-bulusmada-dunyaya-mesaj-verildi