Alanya'nın MEYSAN arazisi Manavgatlıların oldu

ALANYA Meyve Sebze Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin ( MEYSAN) Türkler Mahallesi’nde bulunan 49 bin 614,01 metrekare alanlı taşınmazın ihalesi sona erdi. Alanya Kültür Merkezi’nde (AKM) düzenlenmeye başlayan ve açık arttırma usulü ile gerçekleştirilecek olan ihale saat 11.00’de başladı. İhaleye Mahkeme tarafından atanan Tasviye Kurulu ve Tasviye Kurulu’na çalışmalar kapsamında eşlik eden heyet, hisse sahipleri ve teklif veren firma katıldı. Yaklaşık 46 yıl önce kurulan MEYSAN A.Ş.’nin ihale oturumu 29 Milyon 501 Bin TL bedelinde sonladı. Arazi Manavgatlı firmanın oldu.

ÜNLÜ: ‘2 MİLYON SERMAYE İLE KURULDU’

Konuyla ilgili açıklama yapan Tasviye Kurulu Başkanı Servet Ünlü, “Meysan firması 1974 yılında o zamanın piyasa bedeliyle yaklaşık 2 Milyon TL sermayede kuruldu. Bu sermayenin 2 Milyon 960 TL’si ile o zamanın piyasa bedeliyle 2 dönümlük bir arazi alındı. Ben daha önce ALTSO’da Genel Sekreterdim. Odada da bu konuyla ilgili çok soru geliyordu. 1995 yılında çıkan bir kararnamede sermaye artışı yaptırmayan Anonim ve Limitet Şirketlerin mal varlıklarının hazineye devir edilmesiyle ilgili bir hüküm vardı. Biz o zamandan bu yana büyüklerimizle bu ihalenin gerçekleştirilmesi için çalışmalara girdik. 2003 yılında bir mahkeme süreci başladı ve kayyuma gitti. Kayyumdan sonra tasviyesine karar verildi. 2011 yılında Tasviye Kurulu olarak Süleyman Bey, ben ve Kübra hanım bu şirketin tek mal varlığı olan arazinin değerlendirilmesi için çalışma yaptık. Tabii biz tek başına mahkemenin atadığı yetkili olmamıza rağmen sanıyorum 23.11.2013’te şirketin ortak ve varislerini topladık. Durumu izah ettik. Satışın gerçekleştirilmesi halinde tavsiye karını ortaklara paylaştırabileceğimizi söyledik. Orada 15 Milyonun altında satılmasın diye bir karar çıkmıştı. Ayrıca o günkü toplantıda bir heyet seçelim demiştik. O gün de Haşim Yetkin hocam, Velittin Bekrioğlu, Ali Özcan, Hasan Küçülmez, Burhan Aydoğan, Mehmet Şenli’nin dahil olduğu ve bizlerin faaliyetlerine nezaret eden bir kurul oluştu. Biz de bu kurula danışarak hareket etmeye çalıştık. Bugün 302 ortağın birçoğu vefat etti. Varisleriyle 2000 kişiyi ilgilendiren bir yapıdan bahsediyoruz. Tek mal varlığını da iyi değerlendirmek istedik. İlk yaptığımız iş de oradaki imar planını düzelttirmek oldu. Mehmet Şenli ile o günün başkanıyla çok konuştuk. Arada yol geçilmişti ve 3-4 parçaya ayrılmıştı yer. En azından bir düzeltme oldu. Biz ilk 2014 tarihinde 15 Milyon TL alt bedelli ihaleye çıktık. O ihaleye talipli gelmedi. Sonra tekrar ulusal basında ve diğer kurumlarda ilanlar verek 2014 yılında tekrar bir ihaleye çıktık. 25 Milyon TL bedelli. Onda da talipli çıkmadı. Bu arada biz çalışmalara devam ettik. Bölgedeki otelcilere, komşu arazi sahiplerine, Alanya’da belli başlı müteahhit, iş adamı diyebileceğimiz kişilere ulaşarak talipleri aramaya çalıştık. Ancak maalesef 2014 yılından itibaren yaşanan olumsuzluk ve sektördeki olumsuz süreçler olduğu için biz de o tarihten bugüne tekrar ihaleye çıkmak yerine potansiyel alıcı olursa başlatma kararı aldık. Sonra arkadaşlarımız buraya talip oldular. Gerekli ön görüşmeleri yaptık. Ancak kendilerine açık ihale yapılacağını belirttik. Süreci başlattık. Bugün burada 29 Milyon 500 TL bedelli çıkılan ihale için toplandık. Bir tane istekli bir firmamız var. Bu bir kamu ihalesi değil. Bu özel bir şirket. Ancak bir şahıs şirketi olmaması nedeniyle şeffaf bir şekilde yürütmeye çalıştık. Bugün kısmet olursa ihaleyi sonuçlandırabilirsek bu süreci tamamlamış olacağız” dedi.

‘ŞİKET KURULDUĞUNDA DOĞANLAR 46 YAŞINDA’

Ünlü’nün ardınan konuşma yapan ve arazide pay sahiplerinden olan Haşim Yetkin “Değerli hissedarlarımız, değerli konuklar ve alıcımız, hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum. Evet Sayın Ünlü eksiksiz konuyu anlattı. Özellikle basınımızın bu konuyu anlaması gerekiyor. Tam 46 yıl geçti. O gün biz bu şirketi kurduğumuzda yeni doğanlar 46 yaşında. 2 bin hisse, 302 ortak. Tasviye kurulunu hiçbir zaman yalnız bırakmadık. Sürekli bir araştırma halindeydik. Bir şekilde sonuçlandırılması gerekiyordu. Binaların yapılıp satılmasını da düşündük ama olmadı. Kuruldan toplanan paralarla reklam bedelleri ödendi” ifadelerin kullandı.

İHALEDE SEMBOLİK ARTIŞ

Teklif veren fiyat üzerine sembolik bir artış yaparak bin TL daha ekleyen şirket ortaklarından Necati Erol ise şunları söyledi: “Bugün burada olduğumuz için çok duygulandık ve çok mutluyuz. Ben de 1973 doğumluyum. Biz bir Manavgat firmasıyız. Aslen Gündoğmuşluyum. Çok buralarda kurbanlık sattım. Bir hayli bu rakam üzerine müzakere ettik. Bizi iyi yönlendirdiler. Bu süreçle ilgili ortak olduğum firma ile aynı fikirdeyiz. Son çıkarttığımız rakam budur. Bizi af görün lütfen. Çünkü pandemi döneminde çok düşündük. Dolayısıyla sembolik 1000 TL bir artış yapabiliriz. “ (Gülşah Anak)

- Yeni Alanya Gazetesi, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/4925992/alanyanin-meysan-arazisi-manavgatlilarin-oldu