Korona sanatçıyı da etkiledi

KONYA Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar mezunu olan ve Halk Eğitim merkezleri çalışmaları olan Şeyda Nur Yeşilyurt pandemi döneminde sanatı değerlendirdi. Ayrıca Yeşilyurt, salgın bittiği zaman Alanya’daki ev hanımları ve ebeveynlerle birlikte çocuklara yönelik çalışmaların arttırılması gerektiğini söyledi.

‘SANAT HAYATIMIN HER YERİNİ KAPSIYOR’

12 yıldır devlet kurumlarında resim öğretmenliği yaptığını belirten Yeşilyurt, “Birçok sanatsak faaliyette yer aldım. Sergilere katıldım. Ayrıca Selçuk Üniversitesi Sanat Tarihi Yan Dal programını da başarıyla tamamladım. Çünkü sanat benim için vazgeçilmez bir tutku. Ağlayabildiğim, gülebildiğim duygularımı tuallerime aktarabildiğim can yoldaşım. Bu kapsamda Alanya’da sanatın daha fazla yayılmasını ve daha fazla sanatsal faaliyetlerin olmasını canı gönülden istiyorum.

‘PANDEMİ SANATI DA SEKTEYE UĞRATTI’

Pandemi sürecinde sanata olan ilginin arttığını ancak sektör olarak sanatçının da etkilendiğini belirten Yeşilyurt, “Maddi ve manevi zor günler geçirdiğimiz şu günlerde tüm olumsuzlukları sanatsal faaliyetlerle olumluya dönüştürebiliriz. Belki renkleri birlikte oluşturamıyor, sergiler gezemiyoruz. Ama bu olumsuzlukları fırsata çevirebilmeliyiz. Bu dönemde online olarak açılan sanatsal sergiler ve galeriler kişilerin sanattan kopmamasını sağlıyor. Bundan sonraki süreçte de online etkinliklerin artacağı kanaatindeyim” şeklinde konuştu.

‘SANATLA İÇİ İÇE OLMAK MÜKEMMEL BİR AYRICALIKTIR’

Açıklamasına Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir’ sözüyle devam eden Yeşilyurt, “Online sergiler yüz yüze buluşmalarımız engelliyor. Sanat ve sanatçıyla dolu bir yaşam serüveni içinde olmak mükemmel bir ayrıcalıktır. Bu zor sürecin hemen bitmesi ve sanat dolu güzel günlere kavuşmamız öncelikli temennimiz. Sevgiyle ve sanatla kalın” ifadelerini kullandı. (GÜLŞAH ANAK)

- Yeni Alanya Gazetesi, Magazin bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/4847169/korona-sanatciyi-da-etkiledi