Bakan Çavuşoğlu'nun Almanya'ya çağrısı manşet oldu

TURİZM sektörünün eski günlerine dönebilmesi için mücadelesini sürdüren ve her daim turizm sektörünün yanında olduğunu vurgulayan Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alanya'nın en büyük 2.'nci turizm pazarı olan Almanya ile turizmin yeniden başlaması için yoğun mesai harcıyor.

HÜRRİYET’TE MANŞET OLDU

Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Almanya’ya seyahat yasağını kaldırması yönündeki çağrısı ülkenin en önemli yayın organlarından olan Hürriyet gazetesinde manşette yer buldu. ‘Aç kapıyı Şansölye’ başlığıyla yer alan haberde Bakan Çavuşoğlu Almanya’nın seyahat yasağını 31 Ağustos’ kadar uzatmasını düş kırıklığı olarak niteledi.

Almanya'nın Türkiye'ye yönelik seyahat yasağını 31 Ağustos'a kadar uzatması büyük bir tepkiye yol açarken Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bu kararı 'Düş kırıklığı' olarak niteledi.

'ALINAN TEDBİRLER ALMAN ŞİRKETİ TARAFINDAN TEST EDİLDİ'

Alman Spiegel Online’ın haberine göre Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı  Angela Merkel, Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da mevkidaşı Heiko Maas’la telefonla görüştü. Spiegel Online’a konuşan Çavuşoğlu, Almanya’nın kararını ‘düş kırıklığı’ olarak niteledi ve “Kararın arkasında yatan bilimsel gerekçe bizim için anlaşılır değil” dedi. Çavuşoğlu, Almanya’nın seyahat uyarısını ‘mümkün olduğu kadar erken kaldırmasını beklediklerini’ vurguladı.  Türkiye’nin güvenli bir seyahat için tüm hazırlıkları yaptığını belirten Bakan Çavuşoğlu, alınan tedbirlerin Alman şirketi TÜV-Süd tarafından da test edildiğini hatırlattı.

‘TÜM ÖNLEMLERİ ALDIK’

Bakan Çavuşoğlu turistler için, “Türkiye’ye girişlerinden dönüşlerine kadar koronavirüse karşı tüm hijyen önlemleri alınmıştır” dedi. Spiegel’in haberine göre Türkiye geçen hafta Alman Dışişleri Bakanlığı’na gönderdiği bir yazıda Almanya’nın bir talebini daha yerine getirdi. Buna göre İstanbul Havalimanı’nda bir laboratuvar kurulacak, yolcuların termal kameralarla ateşi ölçülecek. 38 derece veya üzerinde olan yolcular hızlı COVID-19 testinden geçirilecek. 2.5 saat içinde sonuç alındıktan sonra, koronavirüs tanısı çıkanlar Almanya’ya geri gönderilecek. Türkiye bunun için Türk Hava Yolları’na geri gönderilecek koronavirüs hastaları için arka koltukları boş tutması yönünde bir talimat da gönderdi. Spiegel tüm bu önlemlere rağmen Bakan Maas’ın seyahat uyarısını kaldırmakta halen tereddüt ettiğini belirtti.

- Yeni Alanya Gazetesi, Turizm bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/4823728/bakan-cavusoglunun-almanyaya-cagrisi-manset-oldu