Alanya fahri konsolosu Şaşmaz'dan Başkan Yücel'e çağrı

TBMM Başkanı Şentop, yaptığı yazılı açıklamada, TBMM'nin açılışının ve Milli Mücadele'nin 100'üncü yılı kapsamında planlanan birçok programın koronavirüs salgını nedeniyle ertelendiğiniyle kısa vadeli planlamalar yaptıklarını söylemişti. Şentop bu yıl yapılacak 23 Nisan kutlamalarıyla ilgili açıklamasında şunları söylemişti:
"Birincisi, imkanı olan herkesi 20 Nisan Pazartesi itibarıyla 100'üncü Yılı, Milli İrade ve Milli Mücadele'yi konu alan kişisel videolarını sosyal medyadan yayınlamaya davet ediyorum. 19 Nisan akşamı ilan edeceğimiz ortak etiketle yayınlanacak ve bu videolardan en çok beğeni alan ilk 500 tanesine, TBMM 100'üncü Yıl İcra Komitesi tarafından kitaplar hediye edilecektir. İkincisi, şu günlerde herkesin evde kalarak bu anlamlı yıldönümünü kutlama arayışı ve heyecanına yönelik bir davetimiz daha var. 23 Nisan 2020 akşamı, bir çok yabancı parlamento başkanının ve misafirin de katılımıyla TBMM'nin bahçesinde, farklı şehirlerimizden canlı katılımlarla da renklenen ve yüzyıllık Meclis tarihimizi anlatan güçlü bir gösteri eşliğinde büyük bir resepsiyon planlamıştık. Şimdi onun yerine, bütün vatandaşlarımızın bir şekilde katılabileceği, aynı dakikalarda bütün herkesin kalbinin aynı duygularla atacağı bir davetimiz var. 23 Nisan 2020 Perşembe akşamı, saat 21:00'de tüm Türkiye'yi, evlerinde ve balkonlarında bayraklarıyla 100'üncü yıl coşkusunu İstiklal Marşı'nı söyleyerek kutlamaya çağırıyoruz. Aynı saatte görsel medyamız İstiklal Marşı yayınıyla bu coşkuya eşlik edecek. Milli Mücadele’nin ruhunu yansıtan o mısralarla, 100'üncü yılın heyecanını milletçe hep birlikte yaşayalım. Nasıl ki 100 yıl önce muazzam bir direniş ruhuyla zaferlere eriştiysek, yine aynı dayanışma ruhuyla, devletimiz tarafından açıklanan tedbirlere uyarak bu zor günleri atlatacağımıza gönülden inanıyorum. İnşallah önümüzdeki her gün bir öncekinden daha iyi haberler getirir."

SOSYAL MEDYADAN BAŞKAN YÜCEL’E ÇAĞRI

Yapılan açıklamanın ardından sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan Letonya Cumhuriyeti Fahri Konsolosu Nurkan Şaşmaz, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarında Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in belediye anonslarından kutlamalar kapsamında İstiklal Marşı’nın çalınmasını istedi. Şaşmaz TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Alanya Belediyesi ve Başkan Yücel’i etiketlediği paylaşımında “TBMM Başkanımız Sayın Mustafa Şentop’un çağrısına uyup 23 Nisan Perşembe saat 21.00’da balkonlarımızdan İstiklal Marşımızı söyleyeceğiz. Adem Murat Yücel Başkanım belediyemizin anons sistemi ile bize katılabilir mi lütfen” ifadelerini kullandı.

- Yeni Alanya Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/4222293/alanya-fahri-konsolosu-sasmazdan-baskan-yucele-cagri