Alanya’da bir ilk! Dezenfekte Tüneli kuruldu Başkan Yücel tanıttı

DEZENFEKSİYON tünelinin tanıtımına Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Alanya Belediye Başkan Yardımcısı Ali Yenialp, Alanya Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Sevda Erdoğmuş katıldı. 

Sosyal mesafenin korunduğu tanıtım töreninde gazetecilere bilgi veren Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, salgına karşı tüm tedbirleri aldıklarını söyledi. Yücel, “ Yerel yönetim olarak tüm gayretimiz bu virüsün doğurduğu etkenleri bir an önce başımızdan def etmek. Bunu hem sağlık hem gıda hem de ekonomik açıdan yerel yönetim olarak herkesin yanında olduğumuzu bildirmek isterim. Bugün de insanlarımızın sağlığı için bakanlığımızın verdiği dezenfekte onayı olan tüneli meydana kurduk. Böylelikle sabah iş yerine giden arkadaşlarımız ve akşam evine gidenler bu dezenfekte tünelinden yararlanıp kullanabilecek. Hem virüs etkisinden kurtulacak hem de bütün bakterilerinden dezenfekte olacaklar. Sağlıklı bir şekilde günlük hayatlarını devam ettirebilecekler” dedi.
Alanya Belediyesi tarafından Koronavirüs salgın tehdidine karşı Hükümet Meydanı’na dezenfeksiyon tüneli konuldu. Dezenfeksiyon tünelinin tanıtımına Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Alanya Belediye Başkan Yardımcısı Ali Yenialp, Alanya Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Sevda Erdoğmuş katıldılar. Dezenfeksiyon tüneline girmesinin ardından açıklamalarda bulunan Adem Murat Yücel, son zamanlarda sadece lokal değil, ülkenin, dünyanın bir sorunu haline gelen virüsle yerelde mücadele ettiklerini söyledi. Yücel, “Vatandaşların ihtiyaçları ve bu bölgede alınacak olan tüm tedbirlerin hepsini alıyoruz. Yerel yönetim olarak tüm gayretimiz bu virüsün doğurduğu etkenleri bir an önce başımızdan def etmek. Bunu hem sağlık hem gıda hem de ekonomik açıdan yerel yönetim olarak herkesin yanında olduğumuzu bildirmek isterim. Bugün de insanlarımızın sağlığı için bakanlığımızın verdiği dezenfekte onayı olan tüneli meydana kurduk. Böylelikle sabah iş yerine giden arkadaşlarımız ve akşam evine gidenler bu dezenfekte tünelinden yararlanıp kullanabilecek. Hem virüs etkisinden kurtulacak hem de bütün bakterilerinden dezenfekte olacaklar. Sağlıklı bir şekilde günlük hayatlarını devam ettirebilecekler” dedi.
“TÜM ÖNLEMLERİ ALDIK”
Alanya genelinde alınabilecek tüm önlemleri aldıklarını vurgulayan Yücel, “Mevcut kalabalık sosyal alanlar, kamu alanlarını dezenfekte ediyoruz. Sokaklarımız yıkanıyor. Bir iki gün içerisinde arazözle karışımın olduğu sabahın erken saatleri ile akşam saatlerinde hizmete girecek. Şehirlerimizde aynı uçkun ilaçlaması gibi bakteri ilaçlamamız olacak.

“200 BİN MASKE DAHA SİPARİŞ ETTİK”

Halka ücretsiz maske dağımaya devam edeceklerini ve bu sabah 200 bin adet maske daha sipariş verdiklerini belirten Başkan Yücel şunları söyledi: “Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla son zamanlarda maske takılması zorunlu hale geldi. Biz de insanlara ulaşılabilir olarak herkese elimizden geldiği kadar maske ulaştırmaya çalışıyoruz. Piyasada maske bulmakta zorlanıyorduk. Yeni çıkan genelgeyle satışların olmamasıyla birlikte bunların kamu kuruluşlarında hem de yerel yönetimlerde dağıtımlarına bir an önce başlanıyor. Biz de bulabildiğimiz kadar, 45 bin dağıtıldı. Bugünkü kargomuzdan 50 bin çıkacak. Biz küçük rakamlarla başlamıştık ama sadece şu anki sipariş verdiğimiz rakam 150 bin. Yeni yasadan dolayı devletimiz kumaşını karşılayacak. İşçilikleri diğer fabrikalarda yaptırmak suretiyle sabahtan 200 bin maske siparişi verdik. Halkımızın bu zaman dilimi içerisinde ne kadar maskeye ihtiyacı varsa hepsini karşılamaya çalışacağız. Biz şu anda başta sağlık kuruluşları, diğer kurumlar, elimizden gelen imkanlar doğrultusunda orada çalışanların sağlığı için gerekeni yapmaya çalışıyoruz. Bundan sonra da yapmaya çalışacağız. “

“ALANYA’DA AKSİ BİR DURUM YOK”

Şu anda Alanya’da aksi bir durum olmadığını ifade eden Yücel, “Şu anda herkes hastanelerden, sağlık kurumlarından yaralanıyor. Aşırı bir yığılma da yok. Diğer şehirlere, ilçelere göre kontrollü bir şekilde gidiyor. Bölgemizde de toplum olarak elimizden geleni yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Yapacağımıza da inanıyorum” ifadelerini kullandı.
PTT şubelerinin önlerinde yığılmaların devam ettiği hatırlatılan ve Alanya halkına neler söylemek istediği de sorulan Yücel açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “Biz burada zaten vefa grubu olarak çalışıyoruz. 2 güne bir komisyonlarımız toplanıyor. İhtiyaç sahiplerinin hepsine elimizden geldiği kadar yardımlarımızı yapıyoruz. Biz her zaman vatandaşımızın bir dediğini iki etmemeye çalışıyoruz. Biz onların adına çalışıyoruz, çalışacağız da. 4 bin 400’e yakın emekli maaşları vardı. Hepsi de kaymakamımızın önderliğinde 4 günde bitti. Hepsine ulaştırıldı. Şu anda benden veya her birimize ulaşan vatandaş evine bir maske bile istiyorsa onu bile ulaştırmaya çalışıyoruz. O kadar itinayla çalışıyoruz. Çalışacağız da.”

TÜNEL KİŞİLERİ ALGILAYARAK ÖZEL KARIŞIMLI SOLÜSYON BUHARI SALIYOR

Yaklaşık 5 metre uzunluğunda bir kabinden oluşan ve otomatik sensörler aracılığı ile devreye giren tünel, içerisine giren kişileri algılayarak özel karışımlı solüsyon buharı salıyor. Buharla birlikte kişilerin kıyafetlerinin üzerindeki olası zararlı bakteriler temizleniyor.

Gülşah Anak

- Yeni Alanya Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/4139721/alanyada-bir-ilk-dezenfekte-tuneli-kuruldu-baskan-yucel-tanitti