Turizm Bakanı Ersoy yüreklere su serpti: Herkesin içi rahat olsun

KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, TRT Haber’de katıldığı canlı yayınında gündemi değerlendirdi. Ersoy’un Alanyalı turizmcileri de yakından ilgilendiren önemli açıklamalar yaptı. İlk etapta işletmelerin devlete karşı olan ödemelerinin 6 ay süreyle ötelendiğini ifade eden Ersoy, bununla ilgili yasal düzenlemelerin yapıldığını ve başvuru şartının bulunmadığını ifade etti. Ayrıca vadesi gelen kredi ödemelerinin 3 ay ötelendiğini belirten Ersoy, bu sürenin de uzatılabileceğini aktardı. Devletten yapılan kiralamalar noktasında da işletmecilere kolaylıklar tanınacağını bildiren Ersoy, “Döviz kazandırıcı işletmelerde kredi garanti kefaleti yüzde 100’e çıkarıldı” dedi.

FİNANSMAN LİMİTLERİ ARTTIRILACAK

Ersoy, “Oteller sezon öncesi acentalardan avans alıyorlar, bu avans ödemeleri de yılsonu yada sezon başında yapılıyor. Sezon başlamadığı için şu anda acentaların iade talepleri var. Otelcilerde bu avansları kullandık diyorlardı haklı olarak. Yeni bir kredi paketi ilan edildi. 2 hafta da süre verildi. Bu krediyle otelciler acentaların avanslarını ödeyebilecekler. Turizm işçileri için Çalışma Bakanlığı kısa çalışma formülasyonunu güncelleri. Askıda kalan turizm çalışanları da kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilecek. Asgari ücret desteği vardı onun da süresi uzatıldı. Maliye Bakanıyla yeni bir görüşme yaptık. Finansman desteği limitleri arttırılıyor. İlave limitler açılıyor bu hafta içinde.

‘SAKİN OLUN’

Bilim Kurulu ile görüşüyoruz. 15 Nisan’dan sonra çan eğrisi aşağı doğru bir inişe geçecek. Bu bizim öngörümüz, tabi burada
toplun disiplinine riayet edilmesi gerekiyor. Bunun sağlanması için kurallara uymak lazım. Ramazan Bayramı’na kadar içerde bunu halletmiş olacağız. Ramazan Bayramı itibariyle iç turizm hareketlenmeye başlayacak. Ardından ilk kapılarımızı kapattığımız Asya ülkeleriyle dış turizme başlayacağız. Ardından Rusya ve Rus dili konuşan ülkeler, Orta Doğru ve son olarak Batı Avrupa. Önerim herkes sakin olsun.

‘EN AZ İPTAL EN FAZLA REZERVASYON TÜRKİYE’DE’

Sezon mayıs sonu itibariyle yavaş yavaş başlayacak, önce iç turizmle başlayacak. Yabancı tur operatörü yöneticileriyle yaptığım görüşmelerde emsallerine göre en az iptali Türkiye’nin aldığını, yine rezervasyonlarda az da olsa en fazla rezervasyonu Türkiye’nin aldığını söyleyebilirim. Sağlıkla ilgili altyapımızın iyi olması ve bu yöndeki imajımızın etkisi bunda son derece etkili.

‘SEZON UZAYACAK’

Sezon başında 58 milyon hedefi vardı, hedefi tutturmak mümkün değil ama kayıplarımızı en aza indirmek için çalışacağız. Koronayı bizim bitirmemiz yetmiyor, Pazar ülkelerimizi de izleyeceğiz. Türk turizmini 2020 ile değerlendirmemek lazım. 2023 ve sonrası için çok ciddi planlarımız var.
Dünyada hiçbir ülkenin yapmadığı kadar iyi bir tanıtım yapıyoruz. herkes rahat olsun. Benim öngörüm sezonun bu sene uzayacağı yönünde, bu sene yılsonunu bulabilir” diye konuştu.

- Yeni Alanya Gazetesi, Turizm bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/4132286/turizm-bakani-ersoy-yureklere-su-serpti-herkesin-ici-rahat-olsun