Turizmin akıbeti ne olacak?

TÜRKİYE Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı ile Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, “Yaşanan süreç içerisinde tüm bakanlıklarımız çeşitli önlem kararları alarak yol haritası belirliyorlar ve bizler sektör temsilcileri olarak bu kararları değerlendiriyor, ilave edilmesi gerekenler noktasında sözlü, yazılı raporlarımızı veriyor ve üyelerimize bilgilendirmede bulunuyoruz.
Birinci önceliğimiz halkımızın sağlığı ve ülkemizde yerleşik veya tatil amaçlı bulunan farklı ülke vatandaşlarının sıkıntı yaşamamalarıdır. Salgın sorununu atlatan, atlatmak üzere olan ülkelerin yaşadığı deneyimlere ve ülke olarak aldığımız tedbirlere bakarak öngörüde bulunmak gerekirse tehlikeyi en az hasarla bertaraf edeceğimize inanıyorum. Turizmi konuşmak için henüz erken. Yaşanan bu acılı süreçte vefat eden insanlarımıza rahmet, yakınlarına sabır, başsağlığı ve hastanelerde tedavi gören hastalarımıza acil şifalar diliyorum” değerlendirmesinde bulundu.

‘KARAMSARLIĞA GEREK YOK’

Haziran ayı itibariyle koronavirüsün etkisinin azalacağını umut ettiğini söyleyen Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, turizmcilerin karamsar olmaması gerektiğinin altını çizdi. Konuya ilişki Yeni Alanya’ya açıklamalarda bulunan Dahaoğlu, “Şu anda bir belirsizlik var. Zira hala koronavirüs devam ediyor ve peyderpey artarak yükseliyor. Bununla ilgili endişeler devam ediyor. Tur operatörleri de olumsuz düşünüp olumsuz açıklamalarda bulunuyorlar. Fakat her ne kadar durum ciddi de olsa biz haziran ayı itibariyle bu virüsün daha da etkisinin düşeceği kanaatindeyiz. Buna da inanmak istiyoruz. Bu anlamda koronavirüsü bittiği yada azaldığı andan itibaren hayat her ne kadar normale dönmese de sınırlı olarak hayat devam edecek. Bunun yanı sıra ulaşım ve tatil ihtiyaçları ortaya çıkacak. Özellikle diğer Avrupa ülkelerinden de öte Rusların bu noktada ne kadar cesaretli olduğunu biliyoruz. Türkiye’ye ilk gelecek olan kafile Rus kafilesi olacaktır. Rusya'da iç pazarın kapatılmış olması da Türkiye açısından avantaja dönüşebilir. O yüzden karamsarlığa gerek yok” şeklinde konuştu.

‘İYİMSERLİĞİMİZİ KORUYORUZ AMA TEDBİRLİ DE OLMALIYIZ’

Incoming temsilcilerinden Exotic Tour sahibi Cengiz Topçu, “Sağlık endişelerinin yanı sıra her sektörü farklı şekilde etki alanına alan korona vakası seyahat sektöründe de derin bir şekilde hissedilmeye devam ediyor. Olayın başlangıcında belki de etkisinin bu kadar olacağı üzerine öngörüde bulunmayan ülkeler dahi önlemlerini sertleştirmenin yanı sıra gelecekte önümüze çıkma ihtimali olan senaryolarla ilgili de endişelerini bildiriyorlar. Rusya'dan bugün gelen haberler de bunun yansıması aslında. Korona vakasının iyimser tahminlerle haziran sonunda kabul edilebilir bir düzeye gelse de bundan sonra seyahat edenlerin tepkileri ile ilgili beklenti gittikçe azalıyor. Gerek ekonomik şartların gerekse oluşan tereddütlerin Rusya’da seyahat talebini olumsuz etkilemesi diğer ülkelerde olduğu gibi uzak bir ihtimal olarak görünmüyor. Bu açıklamalar aslında bizlere de atılacak adımlarla ilgili iyimserliğimizi korusak da olası kötü senaryolara karşı da tedbirlerimizi almamız gerektiğini hatırlatması açısından önemli. Bütün pazarları dikkatli bir şekilde takip ediyoruz” ifadelerini kullandı.

‘TURİZMİN GİDİŞATI İYİ DEĞİL’

Koronavirüsten dolayı turizmin gidişatının iyi olmadığını belirten Incoming temsilcilerinden olan turizmci Suat Çavuşoğlu, “Sadece Rusya değil, bütün dünya genelinde bu durum geçerli. Türkiye’ye turist gönderen ülkelerden yoğun bir şekilde rezervasyon iptalleri sürüyor. Koronavirüsün ciddiyeti hız kazandı. Dolayısıyla Türk Hava Yolları da dâhil tüm ülkelerde uçuşlar durduruldu. Koronadan dolayı riskli bir yılın içindeyiz. Ülkemizde ve Alanya‘da birçok otel kapanmaya başladı. Tur operatörleri önlerini göremiyor. Bir önlem alınmazsa turizmcilerden ciddi iflaslar gelecek. 2020 turizminden umutsuzuz. Açıkçası turizmin gidişatı iyi değil” dedi.

‘UMUTSUZ DEĞİLİZ’

Konaklı Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı Ali Orkan ise “Bizler o kadar umutsuz değiliz. Mayıs ayı ortalarında veya haziran ayı başında tekrar bölgemizde turizm sezonunun canlanmasını ümit ediyoruz. Dünyanın yaşamış olduğu sıkıntının yavaşlamasıyla birlikte özellikle Rus pazarında tekrar bir toparlanma olacağını umuyoruz” diye konuştu.

ŞERİFE ÇOBAN

- Yeni Alanya Gazetesi, Turizm bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/4116375/turizmin-akibeti-ne-olacak