''Akdeniz'de bizden iyisi yok''

AKDENİZ Bölgesi'nde sektörün en önde gelen kuruluşları arasında ilk sırada yerini alan Oktay Elektrik'in sahibi Şerafettin Oktay'la konuştuk.

- Bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Şerafettin Oktay kimdir?

Alanya'nın Oba Mahallesi'nde doğdum. İlkokul mezunuyum. Küçüklük yıllarımdan beri elektrik işlerine karşı aşırı merak duydum. Elektrik işinde çıraklığa başladım, tarih 83 gibi. Çıraklığın ardından işi kalfalığa taşıdım. Kalfalıktan sonra askere gittim. Vatani görevimi tamamladıktan sonra 1 yıl kadar bir ustanın yanında çalıştım. Niyetim hem kendimi geliştirmek, hem de piyasayı biraz da olsa analiz etmekti. Daha sonra 88'de Oktay Elektrik'i kurdum.

- Elektriğe olan ilgi ve merakınız nasıl başladı? Ailenizde ya da yakınlarınızda sıklıkla gözlemlediğiniz elektrik işi ile uğraşan kişiler oldu mu?

İlkokul yıllarımda Oba'da elektrik yoktu. Löküs dediğimiz, gaz lambası dediğimiz ilkel aydınlatmalarla ders çalışmaya çalışırdım. Yıllardan sonra bir gün 'Oba'ya elektrik gelecek' diye bir laf yayılmaya başladı. Çok sevindiğimi hatırlıyorum. Çocuk yüzüm gülüvermişti. Servisten indiğimde şu anda bölge hastanesinin yapıldığı yere -O zamanlar orası fidanlıktı- koşa koşa direkler dikilmiş mi, elektrik gelmiş mi diye kontrol ederdim, merakımdan.

Bir gün baktım direkler dikilmiş, bizim evde iki tane usta çalışıyor, elektrikçi. 2'nci gün Oba'ya elektriği verdiler. Ben o akşam elektrikle derslerimi yaptım. İnanılmaz bir şekilde beynime yerleşmişti, elektrik işi o zamanlarda. Bir akşam babam rahmetlinin -Yusuf Oktay, 92'de öldü- karşısına geçtim ve 'Ben elektrikçi olacağım' dedim. O da 'Hayır olmaz, sen okuyacaksın' diyerek benim bu isteğime karşı çıktı. Onun karşı çıkması beni istediğim işi yapma hususunda daha çok perçinledi. Bir şekilde kabul ettirdim derken 'O zaman oto elektrikçisi ol' dedi, bana. Karşı çıktım, 'Hayır ben illa ki elektrikçi olacağım' dedim ve oldum. İşinde başarılı olmanın koşulu bana göre kendi yeteneklerinin ve yapabileceklerinin farkında olup yaptığın iş her neyse onu çok sevmek, inanmak, azmetmek, sabretmek ve sürekli yenilikleri takip etmektir. Çok şükür, bizde hepsi var.

- Oktay Elektrik'in doğuş ve gelişim sürecinden biraz bahseder misiniz?

88 yılında çok değer verdiğim Jawa motorumu sattım ve hemen hemen 3-5 metrekare bir dükkan açtım. Tek sermayem, Jawa motorumdu. Onu satmak zorunda kaldım, iş yerimi açabilmek için. -Tabii yıllar sonra sermayem dediğim, canım Jawa motorumu yeniden satın aldım ve mağazanın 2. katına koydum.- Gece demedim, gündüz demedim, çok çalıştım. Çalışmaktan hiç kaçmadım. O yıllarda Alanya'nın köylerine, beldelerine daha yeni elektrik gelmişti. Daha sonra kuyumcular ve dericilerle dükkanlarının elektrik ve aydınlatmaları ile ilgili sabahlara kadar çalıştık. Turizmin en aktif olduğu yıllardı o zamanlar. Yaklaşık 10 yıl kadar sonra (98'de) sanayi taraflarında açtığımız 3-5 metrekarelik işyerimizi 100 metrekareye taşıdık. 100 metrekarelik iş yerimizde yaklaşık 5 yıl kadar çalıştık. Tabii bu arada hızla gelişen Alanyamızda inşaat sektörü ciddi bir başarı yakalıyordu, biliyorduk, görüyorduk.

- Elektrik ve aydınlatma sistemlerinin yanı sıra inşaat sektörüyle de uğraşmakta olduğunuzu biliyoruz. Peki, inşaat sektörüne nasıl adım attınız?

Alanya, günden güne gelişiyordu. Esasında meraklıydım inşaata. Sürekli yeni bir şeyler yapma isteği vardı içimde, sürekli kendimi geliştirmek, yenilikleri yakından takip ederek Alanya'mıza getirmek... Böylece başladı. Personelimizin sayısını zamanla arttırdık. Başlarda 2-3 kişi derken çalışan sayısını 20'ye yükselttik. İşlerimiz gayet iyi gidiyordu ve 2005'te iş yerimizi şimdiki Oktay Elektrik'in bulunduğu mağazaya taşıdık. O dönemde burada da 2005 yılında Oktay Elektrik'in şu anda bulunduğu arsanın inşaatını, kat karşılığında, ben yaptım. Alanya'ya yakışanı getirmek ve yakışan bir mağaza ile vatandaşın ihtiyacına cevap vermekti niyetim, en başından beri. 5 yıl öncesinde böyle bir mağazaya sahip olmak, benim en büyük hayalimdi. Büyükşehirlere gittiğimde, oradaki ihtişamı gördüğümde, hep şuanki Oktay Elektrik'in mağazası gibi bir mağazam olsun istemiştim. 2005'te bu mağazayı yaptıktan sonra da Türkiye genelinde aydınlatma sektöründe 3'üncü mağazaydım, 2005 yılında. İstanbul'daki büyük mağazalar Türkiye genelinde aydınlatma sektöründe 3'üncü, Akdeniz Bölgesi'nde ise sektörde birinci olduğum söyleniyordu. Bugün gururla, kıvançla söylüyorum: Oktay Elektrik, Akdeniz Bölgesi'ndeki liderliğini hala koruyor. Bu konuda iddialıyız. Antalya'da dahil aydınlatmayla ilgili böyle bir mağaza daha yok.

Bizim işimizde müşteri ilişkileri oldukça önemlidir. Müşterinin ne istediğini anlayıp onun isteğine cevap verebilmek bizim için en önemli unsur, en büyük mutluluktur. Özellikle yabancı müşterilerimiz saat konusunda oldukça titizler. Ağzımızdan her ne çıkıyorsa sözümüze her zaman uyduk.

2005'te mağazamızı açtığımızda avizeyi Alanya çok fazla tanımazdı. Kalburüstü denilebilecek mağazalarda bulunurdu, durumu iyi olanlar ya da bu kalburüstü diye tanımlayabileceğimiz mağazalar gider büyük şehirlerden alırlardı.

Bu mağazayı yaptığım zamanlarda 'Ne yapacak bu kadar büyük mağazayı, kime satacak bu kadar ürünü' diye arkamdan çok konuşan oldu, bunu biliyorum; ancak inanın hedeflediğim noktaya gelene kadar bir an olsun yılmadım.

Yabancı müşterilerimizin desteği oldukça büyük. Mağazayı açtığımda bir hedef koydum kendime, bir satış kotası. Çok şükür yaradana, kendimize hedef olarak belirlediğimiz satış rakamını gün geldi bize günlük verdi. 2005'te hem inşaat sektörü, hem de yabancıların mülk alması çok yüksekti. O dönemlerde gerek aydınlatma, gerekse avize satışı ile ilgili çok güzel işler yaptık.

Dışardan bakıldığında bizi avizeci, aydınlatmacı zannederler. Bilenler bilir, ama bizim asıl işimiz taahhüttür. Yani inşaatlara sıfırdan girer, işimize şantiye aşamasından başlar, tesisat, alt yapısı, plan ve projesi, kablo ve boru döşemesi, anahtar prizleri, sigortası, bir dairenin içerisinde ne olması gerekiyorsa hepsini yapmak üzere işi alır en son aydınlatmasını da tamamlayıp işi teslim ederiz. -kaldı ki trafosuna kadar. Biz onlara AG, OG deriz. OG dediğimiz yüksek gerilim, AG alçak gerilimdir. Jeneratör de dahil olmak üzere işi alır, kusursuz teslim ederiz.

Alanında uzman mühendis ve mimarlar ile çalışıyoruz. İnşaat aşamasında aldığımız yerin plan ve projesini çıkarıp en ince detaylarla işimizi özenle yapıp güvenli bir şekilde teslimat sağlıyoruz. 45 kişi ile çalışmaktayız. Personellerimin 9'u mağaza içerisinde, onun dışındakilerde dışarıda şantiye grubunda çalışmaktadır.

Dışardan görüldüğü gibi yalnızca elektrikçi, aydınlatmacı değil biz aslında iyi bir taahhütçüyüz. Bu konuda da iddialıyız.

Alanya'da bu işin tavanı bu. Daha üstü olsa onu da yapacağız. İşimizde zirveye yerleştik. Bunu daha da büyütmek istesek imalatına gitmemiz gerekir ama o da Alanya'da olmaz. İmalat için büyükşehirlere gitmek lazım.

Oktay Elektrik'e ek olarak Kestel'de bir inşaata başladım. 110 daire, 5 bloktan oluşan... Ayrıca hastane aydınlatması, gençlik merkezi, kültür merkezi aydınlatmalarına kadar sayısız işler yaptık, yapıyoruz.

YENİLİK OKTAY'DAN SORULUR

Yaklaşık 25-26 yıldır ben bu işi yapıyorum. İnsanlar, 'Oktay Elektrik'e gittiğimde yeni bir ürün varsa rahatlıkla bulurum' der. Özellikle mimar ve iç mimar arkadaşlar, sıklıkla ziyaret eder, yeni bir şeyler gelmiş mi diye. İstanbul'daki büyük firmalarla anlaşmam var, benim. Özellikle yerli yeni bir ürün çıktığı anda numunesi bana gelir ben de beğenirsem ve kullanışlı görürsem ona göre adet bildiririm. 3 firmanın distribütörlüğünü yapıyorum: Avusturya ürünü EGLO, Alman ürünü WOFI ve Jüpiter. Özellikle yabancılar çok iyi bilir, yabancı ürün Türkiye'ye geldiğinde numune gelir ve ona göre adet bildiririz.

- Peki şehir dışında herhangi bir projeye imza attınız mı? Alanya'da kendi emeğinizle yarattığınız markayı Alanya dışında da tanıtma olanağınız oldu mu?

Alanya'da Doğa Koleji, Alanyum, büyük oteller ve sayısız büyük mağazanın işini az evvel de belirttiğim üzere taahhütten başlayarak biz yaptık. Manavgat'ta gençlik merkezi, kültür merkezi, ırmak kenarı süslemeleri, Belek'te sayısız villanın işini yaptık. Şu anda Ankara'da Akropal Termal Mega Kent diye 10 bin konutluk bir projemiz İçerisinde 5 yıldızlı bir hotel, bir tane AVM'si olan 10 bin konutluk Akropol Termal Mega Kent diye dev bir projenin üzerinde -yaklaşık 6 aydır- çalışmaktayız. 

'ALANYA'DA İŞLER 'SONRA HALLEDERİZ BİLADER' YOLUYLA...'

- Elbetteki her mesleğin kendine göre bir takım zorlukları var. Peki sizin mesleğinizde, sektörünüzde ne gibi sıkıntılar, zorluklar var?

Mesleğimi çok seviyorum. İşimi çok severek, büyük bir aşkla yapıyorum. Bunu herkes bilir, görür. Mükemmeliyetçi yanım çok sıkça konuşur ve en iyisini yapmak ve yeni şeyler üretebilmek için kendimi çok zorlarım, araştırırım, yeni insanlarla tanışır, onlarla fikir alışverişinde bulunurum.

Meslek hayatımda 20 yıl boyunca sayısız fuara katıldım, yenilikleri yakından takip ettim; ancak 5 yıldır bunu yapmıyorum. Sebebi, işimizi severek yapıyoruz amatahsilat anlamında işin sıkıntısını yaşıyoruz. Alanya'da ticaret amca, dayı, akraba vs ile sıkıntılı yürüyor. Kurallar da koyulsa herkes herkesi tanıdığından tahsilat konusunda ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Bu yüzden işimi, hep büyükşehir de yapmak istemişimdir.

- Peki, neydi sizi engelleyen?

Büyükşehirlerde kurallar var. Nakit, çek vs ile mal çıkar. Tanıdık işlemiyor, kimse kimseyi de tanımıyor zaten. 'Hallederiz bilader' lafı büyükşehirlerde geçersiz. Bu mağazayı yaptığımda özellikle Antalya, Belek ve Manavgat'tan çok müşteri geliyordu bana. Montaj işini de biz yapıyoruz. Sonraları yaptığım işten elde ettiğim gelir,  beni tatmin etti.

'3 ARABA HEDİYE ETTİLER'

Birlikte çalıştığımız Makel Elektrik, Vico Elektrik ve Has Kablo firmaları, 10. ayda yakaladığımız başarılı -yüksek- satışlarımız nedeniyle 3 araba hediye etti. Ayrıca şunu da eklemek istiyorum 4 katlı mağazamızda günlük 50 kişilik yemek çıkıyor. Personellerimizin moral ve motivasyonları bizim için oldukça önemli.

- Son zamanlarda bir logo değişikliği yaptınız. Yeni kartlarınızda QR kodu görmekteyiz. Bunun nedeni ile ilgili neler söylersiniz?

20 yıldır Oktay Elektrik'in kullanmış olduğu logo üzerinde yenilik yaptık. Oktay'ı artık bilmeyen yok. Oktay Elektrik benim ismimin önüne geçti. Benim markam adımın önüne geçmiş durumda, bunun mutluluğunu yaşıyoruz. Önceden 'Ktay' gibi görünen logomuzda vatandaş 'O' harfini çok fazla algılayamayabiliyordu. Şimdi biraz daha kurumsal bir şey olsun dedik ve Oktay'ı öne çıkardık. QR Kodu, son dönemin yeniliklerinden, onu da ekledik. Güncellemelerimiz sosyal medya da aktif olarak yapılıyor. Özellikle proje müdürümüz Zafer Bey, her türlü yeniliği sosyal medyada paylaşıyoruz.

- Alanya'da medyanın yaklaşımını nasıl buluyorsunuz?

Yıllardır bir tek Yeni Alanya'yı okur, Yeni Alanya'yı takip ederim. Mehmet Ali Bey'le olduğu kadar diğer gazete ve dergilerin sahipleri de dostumuz olur ama dediğim gibi Yeni Alanya bir başka. Mehmet Ali Dim'in ekibini ve kendisini her zaman takdir ediyorum, kutluyorum. Başarılar.

'HER BAŞARILI ERKEĞİN ARKASINDA BİR KADIN VARDIR'

- Başarılı bir işadamı olduğunuz kuşkusuz. Bunu yaptığınız işlerde de görüyoruz. Peki yoğun çalışıyor oluşunuz ailevi ilişkilerinize zarar veriyor mu? Birlikte bir şeyler yapmaya önem verir misiniz? Ve kendiniz? Sahi kendinize zaman yaratabiliyor musunuz?

92 yılında evlendim ve 92 yılından bu yana her Pazar ailemleyim. Bir kız, bir erkek 2 çocuğum var. Biri 23 yaşında Ankara Atılım Üniversitesi Psikoloji öğrencisi, Şeyda Oktay, diğeri de 14 yaşında Alanya Doğa Koleji öğrencisi, Tolga Oktay. Çok aktif bir hayat arkadaşım var, Ayşe Oktay. 'Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır' sözünün somut göstergesi, benim hanımım. Atatürk İlkokulu'nun 8 yıl Okul Aile Birliği başkanlığını yaptı. 3 yıl Şevki Türktaş'la CHP'nin ilçe yönetiminde bulundu. Her zaman arkamdadır, destekçimdir. Onlara da buradan ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Yoğun çalışıyorum evet; ama mutlaka onlara da kendime de zaman ayırırım, yoğunluk işin bahanesi.

- Son olarak neler söylemek istersiniz?

Alanyalılar birbirine sahip çıksınlar. Alanya'da yaşayan herkes bizim için önemlidir, herkes ayrı bir değerdir. Oktay Elektrik hizmette kalite ve kusursuzluğun adresi, bundan emin olsunlar, önce Allah'a sonra bize, yaptığımız işe güvensinler. Ben kendi emek ve çabalarıyla Alanya'ya mal olmuş, Oba'dan gelip kendini yetiştirerek bugünlere gelen biriyim. Gerek Oba'da, gerekse Alanya'da çok dostum var, üzerimde emeği olan. Her birine ayrı ayrı minnet ve teşekkür ediyorum. İnsan kendiliğinden bir yere gelmez. Çevresiyle, dostlarıyla olur. Her birini ayrı ayrı kucaklıyorum. 2015 yılının herkese sağlık, sıhhat, huzur, başarı, mutluluk ve bol kazanç getirmesini diliyorum.

- Yeni Alanya Gazetesi, bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/roportaj/4075437/akdenizde-bizden-iyisi-yok