Havalimanları özelleştirilmesi - 3

Yıldırım Saldıraner
Yıldırım Saldıraner

SON

2 haftaki yazılarımda, havalimanı ve yolcu terminalleri özelleştirmesinden bahsetmiş, ülkemizde yaygın olarak tercih edilenYap-İşlet-Devret (YİD) modeli uygulamalarından örnekler vermiştim. Bu hafta, son yıllarda yapılan YİD ihaleleri hakkında bilgiler verip konuyu tamamlayacağım.

Önce yeni havalimanı yapım ve işletim ihalelerine bakalım.

Adana bölgesinin hava ulaşım ihtiyacını karşılamak üzere 15 Aralık 2012 tarihinde yapılan Çukurova Havalimanı yapım-işletim ihalesini, ihaleye tek teklifi veren Skyline Ulaşım A.Ş. (Koçoğlu Grubu) – Zonguldak Özel Sivil Havacılık Sanayi ve Ticaret A.Ş. Ortak Girişimi 9 yıl 10 ay 10 gün işletme süresi ile kazanmıştı. Yatırım bedeli 357,1 milyon euro olarak öngörülmüştü. Adana-Mersin karayolu üzerinde, Yenice-Tarsus Mevkii’nde yer alacak havalimanının 36 ay içinde tamamlanması planlanmıştı. İnşaat çalışmaları başlamış olmakla birlikte gecikme yaşandığı görülüyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bu konuda “Projeyi üstlenen firmanın yatırımı öz kaynakları ile başlattığı ve mevcut durum itibariyle yüzde 17’lik bir fiziki gerçekleşmeye ulaşıldığı ancak, yatırımın tamamını öz kaynakları ile yürütme imkânı bulamadığı için ortak arayışına girdiği ve bulduğu yabancı bir ortak ile yaptığı ön sözleşmeyi Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne sunduğu” açıklamasını yaptı. Bir pist ve 15 milyon yolcu/yıl kapasiteli terminal tesislerine sahip olacak yeni havalimanı açıldığında, mevcut Adana Şakirpaşa Havalimanı’nın kapatılması bekleniyor.

3 Mayıs 2013 tarihinde yapılan İstanbul yeni havalimanı yapım ve işletme ihalesine TAV, IC İçtaş-Fraport, Makyol ve Limak - Cengiz - Kolin – Mapa-Kalyon Ortak Girişimi (İGA) katılmış, 87 tur süren açık arttırmayı 25 yıllık kira bedeli için 22,2 milyar euro (+KDV) teklif eden İGA kazanmıştı. Bu işletim süresince DHMİ’ye ödenecek paradır. Havalimanının yatırım bedelinin 10 milyar euro civarında olması bekleniyor. Cumhuriyet tarihimizin en yüksek bedelli bu ihalesi kapsamında, 6 pist ve 150 milyon yolcu/yıl kapasiteli terminal tesislerine sahip olacak havalimanının 3 pist ve yolcu/kargo terminal tesislerini ile diğer hizmet binalarını kapsayan ilk etabının 42 ayda tamamlanması öngörülüyor. Karadeniz sahilinde, Yeniköy-Akpınar arasındaki bölgede arazi düzenleme çalışmaları başladı. Bu havalimanının konumu (bölge hava koşulları bağlamında iniş-kalkışa uygunluk – çevresel etkiler) ve yapım koşulları (özellikle göletlerle dolu arazi yapısı) hakkındaki tartışmalar hala sürmekte. Ben bu tartışmalara dâhil olmak istemiyorum. İstanbul’un 3’üncü bir havalimanına daha ihtiyacı olduğu kesin ve bu konuda gecikme yaşanmamalı. Kamu kesiminden yapılan açıklamalar, ihaleyi kazanan Ortak Girişim Grubunun kredi temininde son aşamaya geldiğini gösteriyor (bu konuda kesin bir bilgiye sahip değilim).

(DEVAMIVAR)

- Yeni Alanya Gazetesi, Yıldırım Saldıraner tarafından kaleme alındı
https://www.yenialanya.com/makale/4075071/yildirim-saldiraner/havalimanlari-ozellestirilmesi-3