İkizlerin milyonlarca lira borcu var

İSTANBUL'DANAntalya’ya yazlıklarına gelirken, 2012 yılbaşı gecesini Afyonkarahisar’da 5 yıldızlı otelde kutlayan ve burada tanıştıkları bir çifti Antalya’ya davet eden Deniz ve Sabit D. çifti, 6 Ocak 2012 akşamı ikiz bebeklerini bir yakınlarına bırakıp konuklarını akşam yemeğine götürdü. Restoranda alkol alıp eğlenen çift, ilerleyen saatlerde tartıştıktan sonra peş peşe denize atlayıp dalgalar arasında kayboldu. Müteahhit 46 yaşındaki Sabit D.'nin cesedi denize atladıkları yerden 40 kilometre uzaklıktaki Kemer İlçesi açıklarında 9 Ocak günü, eşi 45 yaşındaki Deniz D.'nin cesedi ise 14 Ocak günü Konyaaltı sahilinde bulundu.

'ONLAR KUŞ OLUP CENNETE GİTTİ'

Deniz ve Sabit D. çiftinin kendi adlarını taşıyan, şu an 4 yaşındaki ikiz çocuklarının bakımını, Konyaaltı İlçesi’nde oturan teyzeleri Semiha Eğmen üstlendi. O tarihte ikizlerin 14 aylık olduğunu aktaran Semiha Eğmen, "Daha konuşmasını bile bilmiyorlardı. Annelerini ve babalarını olaydan sonra bir daha göremeyince sürekli ağlıyorlardı. Gece sabahlara kadar ağladıkları oldu. O günleri atlattık artık. Çocuklar bana alıştı. Annelerini ve babalarını sorduklarında 'Onlar kuş olup cennete gitti. Gelemiyorlar' dedim. Onlar da böyle biliyor" dedi.

DAVALARLA BOĞUŞUYOR

Çocuklara annelik ve babalık ederken bir taraftan da mahkemelerde hukuk savaşı verdiğini belirten Semiha Eğmen şunları anlattı:


"Çocukların annesiyle babası vefat edince herkes paranın peşine düştü. Her yerden alacaklı ortaya çıktı. 'Alacağım var' diyen geldi. Çiftin istanbul’daki evlerinin eşyalarına haciz konuldu. Sabit beyin ortak olduğu şirtekle ilgili çocukların vasisi olarak benim adıma sahte imza atılmış. Bununla ilgili hukuki süreç devam ediyor. Ayrıca Sabit D.'nin 1 milyon liranın üzerinde vergi borcu çıktı. Bunun üzerine biz tereke davası açtık. Mirasın reddini istedik. Bununla ilgili de hukuki süreç devam ediyor."


Çocuklara annelerinden miras kalan otomobilin bile trafik ekiplerince çekildiğini, uzun süre bu aracın geri verilmesi için mücadele ettiğini belirten Eğmen, çocuklara annelerinden kalan Konyaaltı’ndaki evin emlak vergisini bile ödeyemediklerini söyledi. Emeklilere tanınan emlak vergisi muafiyetinin yetimlere de tanınmasını talep ettiklerinde Konyaaltı Belediyesi’nden olumlu yanıt alamadıklarını kaydeden Eğmen şöyle konuştu:


"Kimsenin yetim metim düşündüğü yok. Fakat iyi insanlar da var. Örneğin çocukların durumuna üzülen avukat Erkan Karasu ile arkadaşları Bülent bey ile Şahika hanım, bize hukuki konularda destek oluyor. Tek kuruş menfeatleri olmadan çocukların hakları için çalışıyorlar."


Semiha Eğmen, çocuklara babalarından yetim maaşı bağlatabilmek için SGK’ya açtıkları davanın da Yargıtay aşamasında olduğunu söyledi.

- Yeni Alanya Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/4065411/ikizlerin-milyonlarca-lira-borcu-var