''Faturalar bütçeyi zorluyor''

'ENERJİ Tasarrufu Haftası' nedeniyle 'Enerji İsrafına Son Projesi' kapsamında ‘Enerji Tasarrufu’ konulu konferans gerçekleştirildi. Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Konferans Salonu’ndaki konferansa    odanın başkan yardımcısı Ahmet Paşaoğlu, Akdeniz Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (AKEDAŞ) Alanya Bölge Koordinatörü Ahmet Sait Akboğa, Alanya Gazeteciler Cemiyeti(AGC) Başkan Yardımcısı Gaye Coşkun, Tüketici Hakları Derneği (THD) Alanya Şube Başkanı Cemal Şencan ve öğrenciler katıldılar. CLK AKEDAŞ, ALTSO, Alanya Milli Eğitim Müdürlüğü, AGC ve THD Alanya Şubesi işbirliğinde yürütülen proje kapsamında okullarda konferans ve eğitimler düzenlenirken, yine öğrenciler arasında resim ve şiir yarışmaları da düzenleniyor.

'FEDAKARLIK ETMEDEN HEDEFE ULAŞMALI'

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren ALTSO Başkan Yardımcısı Paşaoğlu, Türkiye’de enerji tasarrufunun önemini vurgulamak istediklerini belirterek, “Tüketicileri bilinçlendirmek amacıyla başlayan proje kapsamında bir dizi etkinlikler gerçekleştiriyoruz. Çağımızın en önemli ihtiyaçlarından olan enerjinin israf edilmemesi konusunda belirlenen hedeflere elektriği karartıp, üretimi durdurarak değil, yaşam kalitesinden, fedakârlık etmeden ulaşmanın yollarını öğretmek istiyoruz” dedi.

'TÜKETİCİLER BİLİNÇLENMELİ'

THD Alanya Şube Başkanı Şencan da, "Hem aile bütçesine katkı sağlamak, hem de ülke ekonomisini rahatlatmak açısından enerji tasarrufu yapılmalı. Enerji hayatımızda çok önemli bir yer teşkil ediyor. Faturalar aile bütçemizi zorluyor. Bu nedenle her türlü enerjiyi tasarruflu kullanmalıyız. Tüketicilerimiz bu konuda bilinçlenmeli. Bunun için de öğrencilerin yeterli duyarlılığa sahip olması gerekiyor. Hem enerjiyi tasarruflu kullanıp, hem verimli olmalıyız” şeklinde konuştu.

'ÜLKEMİZDE ENERJİ İSRAFI VAR'

AKEDAŞ Alanya Bölge Koordinatörü Akboğa ise, ülkedeki enerji israfına dikkat çekti. Türkiye'de ciddi şekilde enerji israfı olduğunu vurgulayan Akboğa, “Enerji verimliliğine katkı sağlamamız gerekiyor. Çevremiz, geleceğimiz ve bütçemiz için bu konu hayati değer taşıyor” diye konuştu. Öğrencilerle enerji tüketimini azaltmanın yollarını paylaşan Akboğa, kaçak elektriğin verdiği zararlara da dikkat çekti.

- Yeni Alanya Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/4064268/faturalar-butceyi-zorluyor