Üst solunum yolu enfeksiyonları

Ali Dulum
Ali Dulum

ÜST

solunum yolu enfeksiyonu halk arasında soğuk algınlığı olarak da bilinmektedir. Burun ve boğazda iltihaba yol açan 200’den fazla virüs “ÜSYE”ye yol açar. Çocukların birçoğu yılda 5 - 8 kez ÜSYE geçirirler. 6 yaşından büyük çocuklarda ÜSYE sıklığı azalır. Adolesan (ergen) yaş grubu yılda 2 - 4 kez ÜSYE olabilmektedir.

ÜST SOLUNUM YOLU NE DEMEKTİR

Üst solunum yolu deyince burun, sinüsler, yutak (farinks) ve gırtlak (larinks) anlaşılır. Bu bölgelerin iltihaplarına da üst solunum yolu infeksiyonu (genel olarak ÜSYE şeklinde kısaltılır) denir. Üst solunum yolu; kulak ve alt solunum yolları ile bağlantılıdır.

ÜST SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARI HANGİ MEVSİMLERDE DAHA SIK OLUR VE NEDEN?

Üst solunum yolu enfeksiyonları genellikle sonbahar ve kış mevsimlerinde ortaya çıkar. Düşünülenin aksine havanın soğuması ve çocuğun üşümesi ile ilgisi yoktur.

Çocukların okula gitmesi virüsler ile karşılaşmayı arttırır.

İnsanlar hava soğuk olduğu için iç ortamlarda birbirlerine yakın temasta kalırlar.

Düşük nem, burun mukozasını kurutur bu durumda kişi soğuk algınlığına yol açan virüslere karşı daha hassastır.

ÜST SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARI SEMPTOMLARI NELERDİR?

Üst solunum yolu enfeksiyonları semptomları çocuk virüsü aldıktan 1 - 3 gün sonra başlar ve genellikle 1 hafta sürer. Bu süre çocuktan çocuğa değişkenlik gösterir. (1 - 2 haftaya kadar sürebilir).

Bebeklerde, huzursuzluk, hafif ateş, burun tıkanıklığı, uyku sorunları, bazen kusma, ishal olabilir.

Daha büyük çocuklarda burun akıntısı, burun tıkanıklığı, boğazda kaşıntı, boğaz ağrısı, halsizlik, hapşırık, geniz akıntısının yol açtığı hafif öksürük vardır.

SOĞUK ALGINLIĞI (ÜST SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARI) NASIL BULAŞIR?

Üst solunum yolu enfeksiyonları olan bir kişi hapşırık ya da öksürük ile hastalığa yol açan virüsü yayar. Virüs havadan damlacık yolu ile bir kişiden diğerine yayılabileceği gibi direkt temas yolu ile ya da oyuncak gibi ortak kullanılan objeler ile bulaşabilir.

SOĞUK ALGINLIĞININ GRİPTEN FARKI NEDİR?

Soğuk algınlığının gripten ayırımı önemlidir.

Soğuk algınlığında ateş yoktur ya da hafiftir, gripte yüksek ateş vardır.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarında baş ağrısı bazen vardır, gripte ise hemen her zaman vardır.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarında hapşırık sıklıkla vardır, Gripte ise daha az sıklıkla rastlanır.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarında hafif öksürük, gripte ise daha şiddetli öksürük vardır.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarında hafif halsizlik vardır, çocukların enerji düzeyi çok etkilenmemiştir. Gripte ise halsizlik daha belirgindir ve haftalar sürebilir.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarında boğaz ağrısı genellikle vardır, gripte boğaz ağrısı daha nadiren rastlanır.

Vitamin C kullanımı Üst solunum yolu enfeksiyonları sıklığını önlemez, semptomları azaltmaz. Uzun süre yüksek doz kullanımının ishal gibi bazı yan etkileri olabilir.

ÜST SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARI TEDAVİSİNDE HANGİ İLAÇLAR KULLANILIR?

Viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisi yoktur. Hastanın şikayetlerini azaltmak amacıyla ağrı kesici-ateş düşürücüler, antihistaminik ilaçlar ve burun açıcı (dekonjestan )ilaçlar verilir. Eğer olaya bakterilerin de eşlik ettiğini düşünüyorsak antibiyotikler de verilebilir.

NE GİBİ TETKİKLER YAPILIR

ÜSYE teşhisi genel olarak muayene ile konur. Ancak bir yayılmadan yani komplikasyondan şüpheleniliyorsa sinüzit filmleri, akciğer filmleri, kan sayımı gibi tetkikler yapılabilir.

Tedavide asıl önemli olan destekleyici tedavidir.

Çocukların sıvı alımının arttırılması gereklidir.

Sigaraya maruziyet önemlidir. Sigaraya maruz kalan çocuklar hem daha sık hastalanıyorlar hem de semptomları daha ağır ve daha uzun süreli oluyor.

Serum fizyolojik ile burnun temizlenmesi ve aspire edilmesi önemlidir.

Hafif ateş, huzursuzluk var ise analjezik verilebilir.

Burun akıntısı ve tıkanıklığını azaltmaya yönelik tedavilerin etkinliği çok sınırlıdır sadece hekime danışılarak verilmelidir.

Aspirin kesinlikle kullanılmaz.

Antibiyotik bakterileri öldürür ama üst solunum yolu enfeksiyonlarına yol açan virüsleri öldürmez. Viral enfeksiyonlarda gereksiz antibiyotik kullanılması bakterilerde direnç gelişimine yol açar, gerçekten bu ilaçlara ihtiyacımız olduğunda işe yaramazlar.

ÇOCUKLARIMIZI SIK ÜST SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARINDAN KORUYABİLİR MİYİZ?

Hasta kişilerden uzak tutulması ne yazık ki bu her zaman mümkün değil.

Çocukların elleri ile ağızlarına, gözlerine dokunmaları da enfeksiyon alımını arttırabilir. Sık el yıkama çok önemli ve çocuklara bu alışkanlığın öğretilmesi gerekli.

Özellikle birçok çocuğun bir arada bulunduğu ortamlarda oyun alanlarının ve oyuncakların uygun şekilde temizlenmesi önemli.

ÜST SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARI KOMPLİKASYONLARI NELERDİR?

ÜSYE komplikasyonları genellikle iltihabın yayılmasına bağlıdır; eğer sinüslere yayılmışsa sinüzit, bronşit veya zatürre (akciğer iltihabı), kulağa yayılmışsa orta kulak iltihabı veya iç kulak tutulumuna bağlı baş dönmesi, çınlama hatta nadiren kalıcı işitme kaybı yapabilir.

- Yeni Alanya Gazetesi, Ali Dulum tarafından kaleme alındı
https://www.yenialanya.com/makale/4050731/ali-dulum/ust-solunum-yolu-enfeksiyonlari