Bankaların FETÖ riski 5 milyar TL

BAŞBAKAN Yardımcısı Nurettin Canikli, 15 Temmuz'daki hain darbe girişiminden sonra Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) mensup hakkında işlem yapılan şirketlerin bankacılık sektöründeki toplam riskinin 4.2 milyar TL olduğunu, bağlantılı risklerle 5 milyar TL'ye çıkabileceğini belirtti. Bankalar Birliği Yönetim Kurulu toplantısı öncesi açıklama yapan Canikli, FETÖ bağlantılı şirketlerin Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) geçirilmesine ilişkin düzenlemeyi hatırlatarak, "Bu düzenleme ile bu firmalar belki kendi yönetimlerinden daha sağlıklı bir şekilde TMSF tarafından yönetilecek ve bankacılık sektörünün muhatabı da TMSF olacak. TMSF'nin muhatap alınması kararıyla bankacılık sisteminin riski minimum seviyeye inmiştir" dedi. Canikli, "FETÖ ile bağlantılı birine kredi verilirse bankaya işlem söz konusu değil, (işlem) krediyi veren kişiyle sınırlıdır. FETÖ mensubu olduğunu bile bile kredi verilmişse, sadece imzayı atan kişi sorumludur" dedi.
BOYDAK'IN PAYINI SUUDİLER ALABİLİR
FETÖ soruşturmasında bir kısmı tutuklanan Boydak Holding'in Türkiye Finans'ta ortak olduğunu hatırlatan Canikli, "Ancak bankanın hakim ortağı Suudi orijinli bir uluslararası sermayedir, yüzde 22'lik pay da FETÖ bağlantısı nedeniyle işlem yapılan Boydak Grubu'ndadır. Boydak'ın yönetimde ağırlığı yok. Boydak hisselerinin de ana grup tarafından alınması için görüşmeler sürüyor" dedi.
MEVDUAT FAİZ YARIŞI DURMALI
Başbakan Yardımcısı Canikli, bankaları uyararak "Mevduat faiz yarışının durdurulması gerekiyor" dedi. Hazine ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun kararlarıyla mevduat faizlerinde bir miktar düzenleme yapılabileceğini belirten Canikli, "Bunları kullanacağız ama sadece bunlar beklediğimiz indirimi sağlamaz. TCMB, Hazine ve BDDK olarak mevduat faizlerini aşağı çekecek adımları kullanacağız, sınırları zorlayacağız. Mevduat faizleri konusuna sistemi rahatsız etmeden çözüm bulacağız. Dışarıdan müdahale ile mevduat faizleri aşağı düşürülemez, bunu bankacılar çözecek" mesajı verdi. Canikli, faiz oranlarının yüksek olduğunu mutlaka düşürülmesi gerektiğini de söyledi.
KARTTA TAKSİT SAYISI ARTIYOR
Kredi kartları konusunda taksit sayısı üzerinde değerlendirme yaptıklarını hatırlatan Canikli, "İthalat oranı yüksek ürünlerde taksit sayısını artırmayı düşünmüyoruz, diğer alanların tümünde genişletici yaklaşım içindeyiz. Kredi kartında hangi sektörde taksitleri genişleteceğimizi bugünkü (dünkü) toplantıda konuşacağız" diye konuştu. Canikli, en geç önümüzdeki hafta kredi kartlarıyla ilgili düzenlemeyi yapacaklarını dile getirdi.

- Yeni Alanya Gazetesi, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/4050672/bankalarin-feto-riski-5-milyar-tl