Demir ekmeğe zam yok dedi, fırıncılar isyan etti

Ceren ŞAHİN

TÜRKİYEFırıncılar Federasyonu’nun yapmış olduğu zam açıklamasının ardından büyükşehirlerde gündeme gelen ekmek zamları tartışmaları da beraberinde getirdi. Kimi kurumlar zammı yalanlarken kimisi de zamların geri çekilmesine ilişkin dava açacaklarını ifade ettiler. Dim TV(dimtv.tv) muhabirleri de ülke gündemine son dakika haberi olarak düşen zamları gündemine alarak Alanya’da ekmek fiyatlarının son durumunu öğrendi. 
İşte Alanya’da ekmek ve fırın işletmelerinde son durum.
‘FIRINCILAR KAN AĞLIYOR’
Oba Mahallesi’nde uzun yıllardır halka hizmet sunan Akay Ekmek Fırını’ndan Dursun Özdemir gün içerisinde tartışılan ekmek zamlarına ilişkin “Alanya’da ekmeğe zam gelmedi. 200 gr ekmek şuan 1 lira üzerinden halkla buluşuyor. Bizler vatandaşın alım gücüne ilişkin zam yapmak elbette ki istemeyiz. Lakin fırıncıların da bu anlamda ciddi sıkıntılar yaşadıklarını belirtmekte fayda görüyorum. Zira eskiden farzı misal 1 liraya aldığımız unu bugün 1 liraya alamıyoruz. Her şeye zam geliyor. Fırıncıların maliyetleri sürekli olarak artıyor. Ekmeğe zam gelmesi mevzu bahis olduğunda bunların da düşünülmesi gerekiyor. İşveren ne yapsın? Kira ödüyor, malzeme alıyor, maaş veriyor. Biz çalışanlar maaşlarımızı zor alır hale geldik ki işverenimiz de kepenk indirecek noktaya geldi. Bu sebeple gelen zamları sadece ekmeğe gelmiş olması üzerinden değil, hayatın genelinde vatandaşın alım gücünün giderek düştüğü, her şeye de fazlaca zam yapıldığı çerçevesinde değerlendirelim. Fırıncılar gerçekten zor durumda” ifadelerine yer verdi. 
‘BİR DENGE SAĞLAMAK ZORUNDAYIZ’
Ekmeğe zam yapılması gündemine ve  fırıncıların yaşamış oldukları sıkıntılara ilişkin Dim TV (dimtv.tv) mikrofonlarına konuşan Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir ise “Fırıncıların şikayetlerini biliyor ve hak veriyoruz. Zira gerçekten her şeye zam geliyor. Maliyetler artıyor. Alanya’da şuan 80 kadar fırıncı esnafımız var. Buna karşılık da 300 bin nüfusumuz var. Bazı vatandaşlarımız var ki ekmekle karınlarını doyuruyorlar. Bir denge sağlamak zorundayız. Bu anlamda Alanya’da ekmeğe zam gelmeyecek. Bir süre daha esnafımızdan beklemesini talep ediyoruz. Esnafımızın da önümüzdeki zamanlarda sıkıntılarına ilişkin çalışmalar yapacağız lakin şuan halk için ekmeğe zam gelmeyecek” ifadelerini kullandı.

- Yeni Alanya Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/4049659/demir-ekmege-zam-yok-dedi-firincilar-isyan-etti