Alanyalı sürücülerden 'Yeşil Dalga' yorumu

Asiye ELİAÇIK

ALANYA Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ALTSO) aylık olağan toplantısında gündeme getirilen araçlarının belirli bir hızla kırmızı ışığa takılmadan yolculuk yapmalarını sağlayan yeşil dalga uygulamasının Alanya-Antalya yoluna da uygulanması hakkında sürücüler, uygulamadan çok memnun olduklarını ve kesinlikle farklı caddelere de uygulanmasının çok faydalı olacağını belirtti. Bir sürücü ise, "Yeşil dalgada hız limitinin 60 değil 70 olması gerekiyor' diyerek konuyla ilgili fikrini dile getirdi. İşte sürücülerin konuyla ilgili düşünceleri:
'BİLİNÇLİ OLUNURSA GÜZEL BİR UYGULAMA'
HAKAN SEVCAN

Yeşil dalga aslında bilinçli sürücüler için güzel bir uygulama. Ancak bazı yönlerden de sıkıntılı olabileceğini düşünüyorum. Çünkü motorlu araçlar saatte 60 kilometre gidiyor ancak bazen aniden yola çıkan yayalar olması kazalara sebebiyet veriyor. Belki bunda uygulamanın bir sıkıntı olmayabilir ancak bir hız limiti belirleniyor sonuçta sürücüler de buna uyup yetişeyim derken kazalar meydana gelebilir. Ancak daha önce bilinçlendirmeyle tüm caddelerde uygulanarak trafik rahatlatılabilir.
'TRAFİK YOĞUNLUĞU AZALMIYOR'
KENAN KUŞ

Trafiğin rahatlatılması için böyle bir uygulama olsa bile maalesef o kadar karışık ve yoğun bir trafik var ki buna bile uyum sağlayamıyoruz. Mecburen sağdan belli bir hızla gitmeye çalışıyoruz. Şehir içindeki trafik sorunu olan caddelerde de Alanya-Antalya yolunda da yeşil dalga uygulanması başlatılabilir. 
'IŞIĞA TAKILMADAN YOLCULUK YAPIYORUZ'
SÜLEYMAN ÜNLÜ

60 kilometre hızla gitmek gayet normal. Ortalama bir hız. Bu uygulamayla da en azından hem süratli gidilmesini hem de ışığa takılmadan yolculuk yapılmasını sağlıyor. Farklı bölgelerde de kesinlikle uygulanmalı. Sürücüler açısından güzel bir uygulama. 
'TÜM YOLLARDA OLMALI'
AHMET USTA

Sürücülerin hızlarını koruması açısından çok güzel bir uygulama. Hem hiçbir kırmızı ışığa takılmıyorsun hem de hızına dikkat etmek durumunda oluyorsun. Trafikte kimi süratli, kimi yavaş gidiyor. Böyle olunca da trafikte tıkanmalar yaşanıyor. Bu sistem tüm yollarda olmalı. 
'HEM GÜVENLİ HEM HIZLI ULAŞIM SAĞLIYOR'
VELİ DARBAŞ

Bu uygulama sayesinde sürücüler gideceği noktaya hem güvenli hem de hızlı bir şekilde gidiyor. Böylelikle trafikte gereksiz zaman kaybetmiş olmuyoruz. Farklı noktalarda da uygulanmalı eğer uygulanırsa gerçekten olumlu sonuç alınacağını düşünüyorum.
'SABİT HIZ 70 OLMALI'
MUSTAFA KAÇAR

Uygulama güzel ancak 60 kilometre ile yol bitmez bana göre. En kötü şartlarda kilometre hızının 70 olması gerekiyor. Her yere bu uygulama getirilmeli zaten. Ancak sabit hız limiti kesinlikle yükseltilmeli. Bu şekilde trafik akışının rahat olduğunu düşünmüyorum.

- Yeni Alanya Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/4047598/alanyali-suruculerden-yesil-dalga-yorumu