Adem Başkan ve AKP

Alper Kutay
Alper Kutay

2004’TE

Doğru Yol Partisi’nden Kestel Belediye Başkanı seçilip 2009’da Kestel halkının desteğiyle bu kez Demokrat Parti’den seçime girerek “Göreve devam” diyen… 30 Mart 2014 Yerel Seçimleri’nde ise MHP’den Alanya Belediye Başkanı seçilen Adem Murat Yücel’in… Özellikle Büyükşehir Yasası sonrası yetkilerinin birer ikişer kısıtlanıp AKP tarafından köşeye sıkıştırılmak istendiği… Böylece AKP’ye transfer olmaya zorlandığı… Aylardır siyasi kulislerin gizli gündem maddelerinden birini oluşturmuştur.

***

Peki Adem Başkan’ın bu konudaki tavrı, gidişatı hangi yöndedir?

Adem Başkan, iddia edildiği gibi AKP’ye transfer olur mu?

***

“Nasıl ki DYP’den DP’ye, DP’den de MHP’ye geçtiyse, gözünü bile kırpmadan MHP’den AKP’ye geçer” diyen de var.

“Kanının son damlasına kadar çarpışır, siyaseten ölür ama yine de AKP’ye geçmez” diyen de.

***

Geçtiğimiz ay, katıldığı bir program sonrası Adana’dan direkt Antalya Havaalanı’na geçmesi, burada özel bir salonda Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile baş başa görüşmesi, akabinde bu olayın duyulması, “Ne iş Adem Başkan, özel görüşmeler falan” diye soran basın mensuplarına yaptığı “Sağ olsun Sayın Bakan bugüne kadar ne istediysek ikiletmedi” açıklaması, “Adem Başkan AKP ile flört ediyor” iddialarını sürekli canlı ve taze tuttu.

***

Adem Başkan belki de, siyasetin altın kurallarından biri olan “Reklamın iyisi kötüsü yoktur. Yeter ki basın sürekli sizi yazsın, halk sürekli sizden bahsetsin, siyasi kulislerde hep sizden söz edilsin” mantığından hareketle bu görüşmeyi ayarladı ve bu açıklamayı yaptı.

***

On yıllık Kestel Belediye Başkanlığı ve neredeyse bir yıla yaklaşan Alanya Belediye Başkanlığı, bugün genç yaşına rağmen Alanya’daki pek çok kurt siyasetçiye nazaran Adem Başkan’ı pişirmiştir.

Gündemi nasıl meşgul edeceğini, kendisinden nasıl söz ettireceğini çok iyi bildiğini düşündüğüm Adem Başkan, “AKP İlçe Teşkilatı’na uzak” ama “Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na yakın” stratejisini, bu işin suyu çıkana kadar devam ettirecektir.

***

Öte yandan, 11 Ocak’ta yapılan MHP İlçe Kongresi’nde Demirtaşlı İlçe Başkan Adayı Yücel Apaydın’ı desteklediğini artık sağır sultanın bile duyduğu Adem Başkan’ın, seçimi Hilmi Er’in kazanmasıyla birlikte MHP İlçe Teşkilatı’na da kademeli olarak mesafe koyacağını düşünüyorum.

***

Geçmişte bunun en iyi örneğini, 2001’deki ANAP İlçe Kongresi’nde merhum Hasan Uygun’u destekleyen dönemin Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, seçimi Şevki Türktaş’ın kazanmasıyla siyaseten bozguna uğramış, bu konuda elinden bir şey gelmeyince de teşkilatı görmezden gelerek mesafe koymuş, bir süre sonra da bağları tamamen koparmıştır.

***

AKP İlçe Başkanı Mustafa Berberoğlu ile pek sıcak bir ilişkisi olmayan, 2019 Yerel Seçimleri’nde AKP’den en güçlü muhtemel Alanya Belediye Başkan Aday Adayı olarak ismi geçen Büyükşehir Koordinatörü Hüseyin Güney ile mesafeli bir ilişki yaşayan Adem Başkan’ın AKP’deki en güçlü müttefiki, ağabeyi, belki de sırdaşı, ne ilginçtir ki, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu olmuştur.

***

Hatta…

Son yılların en güzel çalışmalarından biri olan “Çözüm Masası” projesinin açılışına katılmayan AKP İlçe Teşkilatı’na misilleme yapmak için, üç günlük izne ayrılmasının altında, önümüzdeki Pazar günü yapılacak ASAT Hizmet Birimi açılışına katılmama taktiği yattığını düşündüğüm Adem Başkan’ın, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile de, özellikle makam aracının ve belde belediye binalarının elinden alınması sebebiyle mesafeli olduğunu düşünüyorum.

***

Peki, Adem Başkan AKP’ye geçer mi?

Aşağı yukarı 20 senedir Alanya siyasetini takip eden, huyunu suyunu bilen bir gazeteci olarak bu konudaki düşüncem şudur.

***

Genç ama deneyimli bir yerel siyasetçi olan Adem Başkan, bence 7 Haziran’da yapılacak genel seçimlerin sonucuna göre hareket edecektir.

AKP Hükümeti eğer şimdiki gücü oranında bir oy potansiyeli ile sandıktan çıkarsa, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile dirsek temasını asla kesmeyecek, bu ilişkinin verdiği güvenle gidebildiği yere kadar gidecektir.

***

AKP’nin gücü azalırsa fakat iktidar olmaya devam ederse MHP’de siyaset yapmayı sürdürecektir.

***

Buna mukabil…

MHP’nin tek başına iktidarında ise ne Büyükşehir Belediyesi’ni, ne de onun Alanya’daki uzantısı olan Hizmet Birimi’ni tanımayacak, gireceği güç savaşından galip çıkıp kendisini 2019 Yerel Seçimleri’ne hazırlayacaktır.

***

7 Haziran’da AKP’nin tek başına iktidar olması halinde ise, tıpkı Hasan Sipahioğlu operasyonunda olduğu gibi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu devreye girecek, flörtü sona erdirip Adem Başkan’la AKP arasında resmi nikah kıyılmasını isteyecektir.

***

Uzun lafın kısası…

Adem Başkan’ın ilerleyen süreçteki siyasi kaderi, 7 Haziran akşamı şekillenecektir.

Bu yüzden, 7 Haziran’a kadar yapılan veya yapılacak kulislerin, iddiaların tamamı fasa fisodur.

- Yeni Alanya Gazetesi, Alper Kutay tarafından kaleme alındı
https://www.yenialanya.com/makale/4046621/alper-kutay/adem-baskan-ve-akp