Halk milletvekili adayını seçiyor

-Alper KUTAY

YEREL ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin etkisi ülke genelinde yavaş yavaş biterken, yurt genelinde olduğu gibi Antalya ve Alanya’da 2015 Genel Seçimleri’nin rüzgârı esmeye başladı. Muhtemelen 2015’in Temmuz ayında yapılması beklenen Genel Seçimler’de en çok dikkat çeken unsurların başında, AKP’deki 3 Dönem kuralının değişip değişmeyeceği konusu geliyor. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin hem kurucusu olan, hem de sırasıyla Genel Başkan Yardımcılığı, Avrupa Birliği Bakanlığı ve son olarak Dışişleri Bakanlığı görevlerini üstlenen Alanya’nın gururu Mevlüt Çavuşoğlu, 3 Dönem kuralı değişmezse ya aktif siyasete veda edecek, ya da en az bir dönem ara verecek.

SİPAHİOĞLU LİDERLİĞİ SÜRDÜRÜYOR

Ancak Bakanların milletvekili olma şartı bulunmadığı için 2015 sonrası Mevlüt Çavuşoğlu’nun şu an üstlendiği görevine devam edebileceği ve tüzük gereği bir dönem ara verdikten sonra yeniden milletvekili olabileceği ifade ediliyor. Öte yandan 3 Dönem kuralı değişmez ve Çavuşoğlu milletvekili adayı olmazsa, AKP’nin Alanya kontenjanından kimin milletvekili adayı olacağı ise merak konusu oldu. Yeni Alanya’nın geçen hafta başlattığı “Alanya Milletvekili Adaylarını Arıyor” anketindeki inanılmaz mücadele ise tüm hızıyla sürüyor. Bir haftada 307 okuyucunun oy kullandığı AKP anketinde Hasan Sipahioğlu yüzde 37 ile ilk sırada gidiyor. Sipahioğlu’nu sırasıyla yüzde 23 ile Hüseyin Güney, yüzde 12 ile Emin Müftüoğlu, yüzde 10 ile ‘Hiçbiri’ seçeneği, yüzde 7 ile Emin Hatipoğlu, yüzde 6 ile Musa Özdemir, yüzde 3 ile Mustafa Berberoğlu takip ediyor.

TÜRKTAŞ HAFTAYI YİNE ÖNDE BİTİRDİ

Yeni Alanya anketinin Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) etabında ise Şefik Türktaş yarışı önde götürüyor. 30 Mart Yerel Seçimleri’nin Alanya Belediye Başkan Adayı olan Şefik Türktaş, toplam 238 okuyucunun oy kullandığı ankette yüzde 42’lik oy oranı ile en yakın rakibine neredeyse iki kat fark atmış durumda. Türktaş’ı yüzde 26’lık oy oranı ile Murat Özçelik, yüzde 12 ile ‘Hiçbiri’ seçeneği, yüzde 10 ile Atilla Emek, yüzde 6 ile Halime Şenli Bilgin, yüzde 3 oy oranı ile Mevlüt Güven takip ediyor.

MHP’DE HÜSEYİN YILDIZ FAKTÖRÜ

İlçe Teşkilatı kongresine hazırlanan Milliyetçi Hareket Partisi’nde ise en güçlü milletvekili adayının, 2007-2011 yılları arasında TBMM’de Alanya’yı başarıyla temsil eden ve halen MHP Merkez Yönetim Kurulu Üyesi olarak partiye hizmet eden Hüseyin Yıldız olduğu belirtiliyor. Yeni Alanya anketinin MHP etabında toplam 1236 okuyucu oy kullanırken, Yıldız yüzde 27’lik oy oranı ile yarışı önde götürüyor. Yıldız’ı sırasıyla yüzde 35’lik oy oranı ile ‘Hiçbiri’ seçeneği, yüzde 17’lik oy oranı ile Hasan Çalış, yüzde 7’şer oy oranı ile Osman Doğan ve Murat Levent Koçak, yüzde 4 ile İbrahim Görüş, yüzde 3 ile de Ahmet Çelik takip ediyor.

- Yeni Alanya Gazetesi, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/4037415/halk-milletvekili-adayini-seciyor