Antalyalı işadamından dev anlaşma

HÜRRİYET´ten Jale Özgentürk, bugünkü ´AccorRixos´la masada´ başlıklı yazısında, Rixos´un patronu Fettah Tamince´nin, uluslarası otel zinciri Accor ile stratejik ortaklık için görüşmeler yürüttüğünü yazdı.

ÖNEMLİ BİR ORTAKLIK PEŞİNDE

Yazısının başında Tamince´nin Türkiye´deki yatırımlarının giderek azaldığını belirten Özgentürk, "Tamince’nin otel sayısı 11’den 8’e düşmüş durumda. İki yıl önce 1.3 milyar dolar bedelle ihalesini aldığı ve kapsamında 7 otel ve rezidanslar bulunan Haliç Dönüşüm Projesi ise Çevre Etki Değerleme raporu çıkmasına rağmen hala başlayamadı." dedi.

''Peki bunları neden hatırladık?'' diye soran Özgentürk, yazısının devamında şunları kaleme aldı:

''Çünkü aldığım bilgilere göre Tamince bugünlerde önemli bir ortaklığın peşinde. Bir sohbetimizde Tamince, ´Tüm dünyada 3 milyar dolarlık Rixos Otelleri var. Bunun yüzde 10’u bizim geri kalanını işletiyoruz´ demişti.

BERLİN’DE DUYURULACAK

Şimdi Tamince, Rixos Otelleri için Türkiye’de Mercure, Novotel ve İbis markalarıyla yer alan ve şehir otelciliğinde en önemli gruplardan Fransız Accor Grubu ile stratejik bir ortaklık için masada. Yine öğrendiğime göre bu ortaklık gelecek hafta çarşamba günü Berlin’de başlayacak turizm sektörünün en önemli fuarı ITB’de duyurulacakmış.

Nasıl bir ortaklık olacağı henüz netleşmese de, kulislerde şehir otelleriyle tanınan Accor Grubu’nun lüks resort yatırımlarını Rixos markası ile yapacağı söyleniyor. Çünkü şehir otelciliğinde ortaklık iki grup için de anlamsız olur. Zaten Rixos’un şehir oteli olarak elinde sadece İstanbul ve Konya duruyor.

6 KİŞİLİK İSTİHDAM

Daha önce yazdığım bir yazıda ´Fısıltılar Tamince’nin biatının henüz tam olarak yeterli olmadığını söylüyor´ demiştim. Haliç Projesi ile 1.3 milyar dolarlık yük altına giren ve bir süredir ortak arayan Tamince güçlükleri aşacak bir ortaklık kurabilecek mi?

Daha önce de Marriott grubuyla ortaklık görüşmeleri yapan ancak anlaşma sağlayamayan Tamince’nin şirketleri tüm yatırımlarında 6 bin kişiye istihdam sağlıyor. Otel işletmeciliğinde de Türkiye’den doğan güçlü bir marka. Güçlü bir ortaklık bu yüzden önemli.

Fransız Accor Grubu ise dünyanın en büyük otel zincirlerinden. 95 ülkede 2015’te satın aldığı Raffles, Swissotel gibi büyük markalar da dahil 20 markası ile faaliyette. Dünyada 4100 adet oteli bulunuyor. 2015 cirosu ise 5.5 milyar Euro. Türkiye’de ise 22 otele sahip.

2007’de Akfen Grubu ile stratejik ortaklık çerçevesinde Türkiye’ye ekonomi sınıfı otelleri getiren Fransa merkezli uluslararası zincir, şehir otelciliğinin yanı sıra hedefinin resort otel yatırımları olduğunu da açıklamıştı. Otel temsilcileri ´Golf, resort ve toplantı-kongreye hitap edecek, bunların birkaçını bir arada barındıracak yatırımlara açık´ olduklarını da belirtmişti.

İki grup arasında stratejik ortaklık olacak mı, masadan nasıl kalkılacak? Bu soruların yanıtını almak çok uzun sürmeyecek!''

- Yeni Alanya Gazetesi, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/4036411/antalyali-isadamindan-dev-anlasma