Politika heveslilerine öğütler

Bünyamin Tokmak
Bünyamin Tokmak

Kelile ve Dimne'yi bileniniz var mı?
Peki ya La Fontaine'i tanıyanınız?
İlkini pek bileniniz olmayabilir ama La Fontaine'i tanımayan yoktur sanırım. Kahramanları hayvanlar olan ve “kıssadan hisse” misali ibretlik dersler veren masallar yazdı La Fontaine. Aptal karga ile kurnaz tilkinin öyküsünü hepiniz bilirsiniz.
İşte La Fontaine dahil bir çok fabl türü masallar yazan edebiyetçıların ilham kaynağı Kelile ve Dimne'dir. Kelile ve Dimne, Hint filozofu, yaşlı bilgi Beydeba, Hint Hükümdarı Debşelem Şah için yazmış 1. Yüzyıl'da kitabı.
Kelile ve Dimne tarih boyunca en çok okunan, çevrilen ve uyarlaması yapılan üç-beş kitaptan biri. Kitabın ana teması politika ve ahlak.
Kral ile aristokrat bir aydın arasındaki diyalog konu ediliyor Kelile ve Dimne'de. Hükümdar ile aydın arasındaki sohbetlerin konusu otoriteye yakınlık, uzaklık; otoritenin devamını sağlayan temel ilkeler; halk-hükümdar ilişkisi, politik ihtiraslar, hile, yeterlilik, beceriklilik, ihanet gibi konulardan oluşuyor.
Çocukluk ve ilk gençlik yıllarımın temel eseridir Kelile ve Dimne.
Bugünlerde politika arenası hareketlendi. Ülke genelinde binlerce kişi belediye meclislerine, belediye başkanlıklarına, muhtarlıklara aday adaylığını koydu. Tam da bu ortamda, politikada her türlü ayak oyunları neredeyse mübah sayılıyor.
İşte tam da bugünlerde, politikaya heveslenenlerin bu kitabı başuçlarına koymaları, fırsat buldukça okumaları ve masallardan ders çıkarmalarını öneriyorum.
Yıl 1982; üniversite öğrencisiyim. Efsane hocalarımızdan Prof. Dr. Korkmaz Alemdar (O dönemde sanırım doçent idi) derste, “Kelile ve Dimne'yi okuyanınız var mı” diye sordu. Sanırım bir ben belki bir kişi daha parmak kaldırdı.
Ardından, Korkmaz Hocam, Kelile ve Dimne'nin kitle iletişimi, sosyoloji ve politika okuyan öğrenciler için ne kadar önemli olduğunu anlattı.
Kitabı ortaokul yıllarında okumuştum. Korkmaz Hocam'ın uyarısı üzerine, okuldan sonra hemen Sıhhiye'deki Zafer Çarşısı'na gidip, kitabı yeniden aldım. Gerçi, kötü bir çeviriydi son aldığım kitap ama bu kez daha bir dikkatli okudum Kelile ve Dimne'yi.
Sonra, çocuklarıma da sıkı sıkı önerdim Kelile ve Dimne'yi. Aldım, önlerine koydum. Okudular mı bilmem.
Şimdi de, politika yapanlara, politikaya yeni heveslenenlere, işadamlarına, ticaret erbaplarına, gazetecilere velhasıl hayatın her alanındaki insanlara öneriyorum Kelile ve Dimne'yi.
Hint ülkesinin muhteşem hükümdarı Debşelem Şah, bilge Beydaba'dan neler öğrendi neler. Beydaba, Kelile ve Dimne isimli iki çakalın ağzından anlatır mesellerini.
Çakallardan Kelile doğruluğu ve dürüstlüğü temsil ediyor. Yalanın, yanlışın. hilenin ve düzenbazlığım simgesi ise Dimne isimli çakaldır.
Kelile ve Dimne'de, masal masal içinde başka hayvanlarla da tanışacaksınız. Feylesof Beydeba, hükümdara öğütler veren hikayelerini çakalların yanı sıra, aslan, tikli, yılan, kurbağa, kelebek, öküz ve birçok hayvanı konuşturarak anlatıyor.
Bir masal kitabı dedim diye kimse hafife almasın Kelile ve Dimne'yi. Belki de çocukların anlayıp, yorumlayamayacağı, gençlerin kafalarının karışacağı, yetişkinlerin ilgi ve hayretle okuyacağı bir kitap Kelile ve Dimne.
2 bin yıl önce yazılan kitabı bu kadar hararetle öneriyorsam vardır bir hikmeti. Ne yapın, ne edin okuyun derim, başka da bir şey demem.

- Yeni Alanya Gazetesi, Bünyamin Tokmak tarafından kaleme alındı
https://www.yenialanya.com/makale/4036228/bunyamin-tokmak/politika-heveslilerine-ogutler