Katliama kim göz yumuyor?

Ceren Şahin
Ceren Şahin

Çok kısa bir yazı olacak. Anlayan anlayacak, anlamayanlar gelip sorabilir?
Sahillerimizin omurgası sayılan yalı taşlarının kırılması uzmanlarca “Katliam” olarak adlandırılıyor. 3621 sayılı Kıyı Kanunu’na göre ise tamamen yasadışı. Yasak! 
Peki, sahillerimizde hunharca devam eden taş kırmalara kim göz yumuyor? 
Oba Mahallesi’nde yaşanan yasadışı taş kırma işlemi geçtiğimiz pazartesi günü tarafımızca ihbar edilmiş ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı ekiplerce yasadışı uygulama durdurularak işlem gerçekleştirilmişti. Bu işi ekmek kapısı gören kepçe operatörü kendilerini sahil büfesinin kiraladığını itiraf etmişti. Doğru ya! Birileri sezon öncesi müşterilerine kumluk alan yaratma çabasıyla bu iş makinesini kiralamış, onlar da gelip yalı taşlarını acımadan kırmışlardı. Bu onlar için ‘ekmek’ parasıydı. 
Aradan geçen bir haftalık sürenin ardından kiralama yöntemiyle gerçekleştirilen taş kırmalar bu kez de Kestel Mahallesi’nde peydah oldu. Olta Et&Balık Restoran karşısında yine aynı iş makinesi ve aynı kepçe operatörü yalı taşlarını kırıyordu. Günlerden cumartesi idi. Gelen ihbar üzerine Dim TV ekibi soluğu olay yerinde aldı ve taş kırmaları görüntüledi. 158 arandı ve yasadışı işlem için ihbar kaydı oluşturuldu. Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı ekiplerin olay yerine intikali bekleniyordu. 
O esnada olay yerine Alanya Belediyesi’ne bağlı Zabıta personelleri geldi. Zabıta tarafından iş makinesinin çalışması durduruldu. Olay yeri tutanağı tutulacağı sırada her ne olduysa ‘gelen bir telefon’ üzerine Zabıta ekibi yel yepelek kepçenin sahilden çıkış emrini verdi ve kaçarcasına olay yerinden uzaklaştı. 
E nihayetinde onlar da emir kullarıydı! 
Zabıta ekibinin gelen telefon üzerine olay yerinden ‘hızla’ ayrılışının ardından Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı ekipler geldiler. Ancak süt liman sahilde yalnızca hunharca kırılan yalı taşlarını ve Dim TV ekibini buldular. Kırılmış yalı taşları başta olmak üzere deniz, her bir kum tanesi, Dim TV ekibi ve yeni gelen Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı personel şaşkınlardı. Sorumluluk Alanya Belediyesi’nindi ve Sahil Güvenlik ekipleri Zabıta tarafından tutulması gereken olay yeri tutanağı üzerinden işlem yapacaklardı. Lakin ortada ne Zabıta, ne de tutanak vardı. Dolayısıyla süt liman sahilden ‘eller boş’ geri dönüldü. 
Geride yalnızca kameralara yansıyan o kaçışın görüntüleri kalmıştı! 
Günlerden pazar! Dim TV ihbar hattına yeni görüntüler geldi. Yer yine Olta Et&Balık Restoran karşısı, işlem ise yalı taşlarının kırılmasıydı. Bir vatandaş görüntüleri “Merhaba. Gazetenizde devamlı çıkıyordu. Görünce sizinle paylaşmak istedim. Kestel Olta Balık altı” ifadeleriyle ulaştırmıştı. 
Konuyu, yorumu sizlere bırakıyorum ve soruyorum?
Anlattıklarımın ışığında sizce mevcut iş makinesini kiralayan şahıslar bu cesareti kimlerden almışlardır? 
Kıyı erozyonunu önlemek adına kolları sıvayan mevcut otorite anlattıklarım ışığında halis niyetlerinde ne kadar samimidir? 
Kafa kol ilişkileriyle Alanya’nın geleceğine ipotek koyanlara göz yumanlar vicdanen rahat mıdır?
+++
Hafriyat firmasının ve operatörün, kiralayan şahısların ismi de bende saklı. Şimdilik…

- Yeni Alanya Gazetesi, Ceren Şahin tarafından kaleme alındı
https://www.yenialanya.com/makale/4035041/ceren-sahin/katliama-kim-goz-yumuyor