Amerikan kapı seçerken nelere dikkat etmeli?

AMERİKAN kapılar en çok tercih edilen ürünlerden biri. Elbette Amerikan kapılar arasında seçim yaparken bütçeniz oldukça önemli. Araştırma aşamasında uğrayabileceğiniz büyüklü küçüklü kapı üretimi yapan birçok firma var. Ancak her biri aynı kalite ve fiyatta değil. Yapmanız gereken en uygun fiyatla en kaliteli ürünü alabilmeniz. Unutmayalım ki kapılar sık değişmez. Bir kere yaptırılıp uzun süreli kullanılması gerekir. Bunun için Amerikan kapıları tanımanız ve kalite kriterlerini biliyor olmanız gerekir. Görselliğin yanında sağlıklı ve uzun süreli kullanımlar için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar mevcuttur. Peki, bu noktalar nelerdir? İşte Amerikan kapı seçerken dikkat edilmesi gereken şeyler;

İlk olarak piyasada bulunan ve çok uygun fiyatlı olan Amerikan kapılar seri üretim mallarıdır. Eğer bütçeniz uygunsa veya bir defa olsun en iyisi olsun, bunun için bütçe yaratırım diyorsanız seri üretim ürünlerinden uzak durmalısınız. Piyasada iyi bilinen, işçiliği iyi olan ve yaptığı ürünün arkasında durabilen firmalardan birisine özel üretim yaptırmanız en doğru yol olacaktır. Özel üretim Amerikan kapılarda bazı odaların kapılarını standardın dışında yaptırabilir ve böylelikle verimli bir kullanım imkânı sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda özel üretimlerde istediğiniz malzemeleri seçerek kaliteli olmasını sağlayabilirsiniz. Standart üretimlerde üretim maliyetini düşürmek amaçlı birçok adım atılır. İşçilik ve hammadde konusunda kısıtlamalara gidilerek üretim yapılabilir. Hazır üretim Amerikan kapılarda iç iskelet ağacı muhtemelen olması gerektiğinden zayıftır. Dış kaplama kalınlığı incedir ve kullanılan aksesuarlar en ucuzlar arasından seçilmiştir. Satın alırken tüketiciler bu eksikliklerin farkına varamaz. Ancak zamanla kullandığınızda bu eksiklikler ortaya çıkar.

Amerikan kapıların kaliteli olmasını istiyorsanız üretim aşamasını ve kullanılan malzemeleri takip etmelisiniz. Kaliteli bir Amerikan kapı istiyorsanız bilmeniz gereken en önemli şey kapı üretiminde kullanılan ağacın kalınlığı, genişliği ve ebat ölçüleridir. Ancak uygun kalınlık ve kalitedeki kerestelerden yapılan Amerikan kapılar dayanıklı olur. Siz de kapılarınızı almadan önce hangi malzemeden yapıldığını mutlaka görmelisiniz.

Kapılar üretildikten sonra yapılan boyalar dikkat edilmesi gereken diğer bir unsurdur. Renk seçiminiz evinizin bütününe uygun olması gerekir. Ancak boya kaliteniz de en az renk kadar önemlidir. Kaliteli boyaların kullanılması zamanla dökülmeler ve soyulmalara mahal vermeyecektir ve kapılarınızın yüzeyi pütürlü kalmayacaktır.

Amerikan kapı seçerken dikkat etmeniz gereken son nokta ise kullanılan kapı kolu, menteşe, kilit ve camın kalitesidir. Bu malzemelerde yaşanacak işlevsel sorunlar kapılarınızı verimli kullanmanızı engelleyecektir.

- Yeni Alanya Gazetesi, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/4034822/amerikan-kapi-secerken-nelere-dikkat-etmeli