Toplam tutuklu sayısı 2 bin 139 oldu

İSTANBUL Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunun  yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve savcılık işlemleri tamamlanan  çoğu asker şüphelilerden gruplar halinde, Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayına  sevk edilenlerin işlemleri bitti. 
Soruşturma kapsamında gözaltına alınan Kara Harp Akademisi Komutanı  Tümgeneral Selim Mert, Hava Harp Akademisi Komutanı Tümgeneral Recep Yüksel, Harp  Akademileri Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Nevzat Taşdeler, Harp  Akademileri, Silahlı Kuvvetler Yüksek Sevk ve İdare Akademisi (SKYÜSİDAK)  Komutanı Tuğgeneral Ali Akyürek ile 9 albay, savcılıktaki işlemlerinin  tamamlanmasının ardından tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. 
Generaller Mert, Yüksel, Taşdeler ve Akyürek ile 9 albay,  çıkarıldıkları Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı. Tutuklanan  generallerden Yüksel'in, FETÖ/PDY yapılanmasında ''akademi imamı'' olduğu  değerlendiriliyor. 
Tutuklanan generallar ile diğer şüpheli subayların, 1. Ordu Komutanı  Orgeneral Ümit Dündar ile Deniz Harp Okulu Komutanı Tümamiral Mesut Özel'in  konutlarını basılmasına ilişkin eylemi tertipledikleri de öğrenildi. 
''Tayyip'in askerleri'' diyerek silah çektiler 
Şüphelilerden bir kısmı, Deniz Harp Akademisi Komutanı'nın konutunu  bastıktan sonra "Tayyip'in askerleri" diyerek, komutanın eşi ve çocuğuna silah  çektikleri de belirtildi.
Son tutuklamalarla birlikte İstanbul'da tutuklanan general sayısı 16'ya yükseldi. Şu ana kadar darbe girişimine karıştıkları iddiasıyla soruşturma  kapsamında, aralarında general ve bir amiral, subay, polis, öğretmen ve asker ile  askeri-sivil hakim savcıların da bulunduğu 2 bin 139 kişi tutuklandı. Bunlardan  218'ini sivil hakim ve savcılar oluşturuyor.

- Yeni Alanya Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/4031295/toplam-tutuklu-sayisi-2-bin-139-oldu