Kadınlardan şarkılı sözlü eylem

ALSANCAK Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde yapılan eyleme çok sayıda vatandaş da, katılıp destek verdi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu sözcüsü Sanem Deniz Kural, “Bir ülke düşünün ki Cumhurbaşkanı 'Kadın erkek eşit değildir' diyor, Sağlık Bakanı 'Annelik tartışılmaz kariyerdir' diyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı 'Çocukları büyütünce de eğitime başlayabiliriz' diyor, Başbakan 'Çeyiz parası vereceğiz, annelik askerliktir' diye açıklamalar yapıyor. Hükümet adeta suçlular kurulu gibi işliyor. Kadınların şimdiye kadar güç bela, nice mücadeleler sonucu elde ettiği haklarını şimdi bir çırpıda geri çekmeye, kadını yok saymaya, eve kapatmaya kimsenin gücü yetmeyecek. Teşvikler açık ve ortada. Nüfus armalı, ucuz işgücü olmalı. Tüm bunlar için gözden çıkarılan yaşları kaç olursa olsun kadınlar. Yaşam hakkı da, karar hakkı da kadınların. Anneliği ve kariyeri karıştıranlara karşı çıkıyoruz" dedi.

Türkiye'de kadınların her gün öldürüldüğünü de hatırlatan Kural şunları söyledi: 

“Kadın erkek eşitliğinde dünyada son sıralara yakın, kadın işsizliğinde Avrupa lideriyiz. Ailenin Korunması paketinin bu koşullar altında sonucu kadınlar için neredeyse ev hapsi ve şiddetin tüm biçimlerinde artış olacaktır. Kabul etmiyoruz. AKP'nin tüm bu gerici ve kadın düşmanı açıklamalarını bertaraf edeceğiz. Anneliği ve kariyeri karşılaştıranların karşısında biz kadınlar dayanışma içerisinde birlikte hareket edeceğiz. İşte, okulda, evde kendi hayatımıza dair kararları biz vereceğiz. Biz kadınlar korkmuyoruz. Karanlığa doğru emin adımlarla ilerleyen siz kadın düşmanlarını karanlığın en dibine gömeceğiz."

Basın açıklamasının ardından, beş kadından oluşan Grup Melodika, 'Namus belasına' şarkısını söyleyip, kadınları coşturdu. Grubun söylediği şarkılara yoldan geçen kadınlı erkekli vatandaşlar da durup eşlik etti.

- Yeni Alanya Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/4019828/kadinlardan-sarkili-sozlu-eylem