Dünya koşusu için geri sayım başladı

ALANYA'NIN ev sahipliği yapacağı, rekabetle eğlenceyi buluşturan sıradışı koşu yarışı 'Wings For Life World Run, bu yıl Wings For Life Vakfı tarafından ikinci kez organize ediliyor. Yarışın Türkiye ayağı 2014’te olduğu gibi yine Alanya’da koşulacak. Omurilik araştırmalarına dikkat çekmek üzere hayata geçirilen yarış 2014’te olduğu gibi 2015’te de dünyanın her yerinde aynı anda başlayacak. 3 Mayıs’ta startı verilecek koşuya katılanlar 6 kıtada ve 35’ten fazla lokasyonda Türkiye saatiyle 14.00’da başlayacak. Amaç omurilik felci nedeniyle koşamayanların sesini tüm dünyaya koşarak duyurmak. Yarışın Türkiye ayağı 2014’te olduğu gibi yine Alanya’da koşulacak. Wings for Life World Run, profesyonel koşuculardan amatörlere kadar her yetenekten tüm sporculara açık. Herkesin katılabileceği yarışmada tekerlekli sandalye sporcuları da aynı anda yarışa başlayacak. Koşamayanlara umut olmak için koşulan yarışa başvurular www.wingsforlifeworldrun.com adresinden yapılıyor.

ŞAMPİYONLARA AÇIK BİLET VERİLDİ

Başvurular devam ederken 34 ülkede koşulan 2014 yarışının şampiyonları da bu seneki parkurlarını seçti. Geçtiğimiz senenin şampiyonlarına bu sene için açık bilet verildi. Diledikleri ülkede yarışa katılabilen şampiyonların seçimleri ilginç bir istatistik ortaya koydu. Hemen hemen tüm şampiyonlar, sadece farklı bir ülkeyi seçmekle kalmadılar, adeta kıta değiştirmek istediklerini gösterdiler. Güney Amerikalı şampiyonlar Avrupa ülkelerini ve Avustralya’yı seçerken, Avrupalı şampiyonların en büyük tercihi Avustralya ve Japonya oldu.

KOŞAMAYANLARA UMUT OLACAKLAR

Avustralya tam 15 şampiyonun Wings for Life World Run 2015 için koşacakları parkur olarak zirveyi ele geçirdi. Güney yarımkürede yer aldığı için sonbahar aylarını yaşayacak olan Melbourne’da koşu gece 21.00’da başlayacak ve günün ilk ışıklarına kadar devam edecek. Avrupa kıtasında gündüz saatlerine ve ilkbahar aylarına denk gelen koşuyu tadan şampiyonlar böylece tam tersi şartlarda yarışacak koşamayanlara umut olmak için limitlerini zorlayacak.

'HEDEFİMİZ BİRİNCİLİK OLACAK'

İkinci sırada sekizer şampiyonu ağırlayacak olan Japonya ve Avusturya geliyor. 2014 Türkiye yarışında hoş bir hikayeye imza atan şampiyon evli çift Murat Kaya ve Svetlana Shepeleva da seçimini Japonya’dan yana kullanan koşucular arasındalar. 2014’te yarışa birlikte hazırlanıp, birlikte koşuya başlayan çiftten Kaya, erkekler şampiyonu olurken eşi Shepeleva da kadınlarda şampiyon olarak zor bir başarıya imza attılar. 2015 için ikili Japonya’da koşmayı seçti. Kaya, "Başlangıç çizgisinden beri hedefim şampiyonluktu. Düzenli antrenmanların yanında bu yarış için bazı antrenman detaylarını değiştirmiştim. Svetlana ile birlikte çalıştık ve şampiyon olmanın mutluluğunu yaşadık. Şimdi sıra Japonya’da. Hedefimiz yine birincilik olacak.”

HEDEF ÇİFT BİRİNCİLİK 

Kaya’nın eşi Shepeleva ise, "Başlarda güneş, ardından da rüzgar beni yormuştu. Havaya rağmen tempomu korudum. Kazandığım için mutlu oldum ama asıl Murat’ın zaferini duyduğum anda sevincim ikiye katlandı. Şimdi Japonya için hazırlanıyoruz. Hedefimiz çift olarak bu sefer Japonya’da birinci gelmek."

BÜYÜK ÇEKİŞME YAŞANACAK

Avusturya ise en büyük çekişmeye sahne olacak parkur. 2014’te Wings for Life World Run dünya şampiyonu olan Etiyopyalı Lemawork Ketema ve sadece 90 metrelik ve saniyelerle ölçülebilecek bir farkla ikinci olan Perulu Remigio Quispe, bu sene Avusturya parkurunda buluşacaklar. Aynı anda yarışa başlayacak iki şampiyon, dostluk mesajı ve omurilik felcine dikkat çekmenin yanında dikkat çekici bir rekabetin de aktörleri olacaklar.

ŞAMPİYON ALANYA'YI SEÇTİ

3 Mayıs’ta Alanya’da koşulacak Türkiye ayağı da bir şampiyonu ağırlayacak. 2014’te Kaliforniya’da koşulan yarışı birinci bitiren Calum Neff, 2015 parkuru olarak Alanya’yı seçti. ABD batı yakası şampiyonu Neff, "Hiç görmediğim ve çok merak ettiğim Alanya'nın bana ilham vereceğine inanıyorum" şeklinde konuştu. Wings for Life World Run hakkında detaylı bilgiler almak, amatör veya profesyonel herkese açık yarışa katılmak için www.wingsforlifeworldrun.com adresi ziyaret edebilir.

- Yeni Alanya Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/4018318/dunya-kosusu-icin-geri-sayim-basladi