2 çocuğunu öldürmek suçundan tahliye oldu

SAMSUN'da hastalıklı doğan 2 kız çocuğunu öldürdüğü ve 1 çocuğunu da tedavi gördüğü hastane odasında ağzını burnunu kapatarak öldürme girişiminde bulunduğu iddiasıyla '2 cinayet' suçundan tutuklu yargılanan 26 yaşındaki Fatma Hancı, tahliye oldu. Öldürmeye teşebbüs suçundan ise tutuklu yargılanmasına devam edildi.

Samsun'un Vezirköprü İlçesi Teberük Köyü'nde oturan Fatma Hancı ve 31 yaşındaki Aslan Hancı çiftinin 2008 yılı Mayıs ayında 'Selma' adını verdikleri kızları dünyaya geldi. Aile, kalça çıkığı bulunması nedeniyle Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'ne götürdükleri çocuklarının, felç geçirdiğini ve bir daha yürüyemeyeceğini öğrendi. 2009 yılı Ekim ayında çiftin ikinci çocukları olan 'Özlem' dünyaya geldi. Ancak, bu çocukları da sağlık sorunları olduğu, ateş, öksürük ve morarma bulunduğu tespit edildi. Bir süre üniversite hastanesinde tedavi gören Özlem'e teşhis konulamadığı için aile alıp köylerine gitti.


Fatma Hancı, 2009 yılı Ekim ayında iddiaya göre kızı Özlem beşikte uyuduğu sırada, ağzı ve burnunu eli ile yarım saat kapatarak ölümüne neden oldu. Ardından aile herhangi bir doktor kontrolü yaptırmadan bebeği köy mezarlığında toprağa verdi. İddiaya göre 2.5 yaşında olan ve yürüyemeyen Selma'yı da anne Fatma Hancı, televizyon izlerken ağzını ve burnunu eli ile kapatıp nefessiz bıraktı. Hakeretsiz sırt üstü düşünce de eşine haber verdi. Çift kızlarını ilçe devlet hastanesine götürdü. Doktorlar, yaptıkları kontrollerde Selma'nın öldüğünü söyleyince, o da köy mezarlığında toprağa verildi.


"BEBEĞİNİ BOĞMAK İSTERKEN KAMERALARA TAKILDI"


Hancı çiftin 2012 yılı Temmuz ayında 'Özge' adını verdikleri kızları doğdu. Ancak, o da sağlık sorunları nedeniyle OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'ne yatırıldı. Özge'nin rahatsızlığı araştırılırken, annesi ve babası yanında refekatçı olarak kalmaya başladı. 22 Ekim 2012 tarihinde kızının yanında tek başına kalan Fatma Hancı'nın, iki eliyle bebeğin ağzını ve burnunu kapatması, odadaki güvenlik kameralarından hastane personeli tarafından izlendi. Hastane personelinin kameralarda olanları görmesi üzerine Fatma Hancı polise şikayet edildi. Polis soruşturması sürerken de, Cumhuriyet Savcılığı'nın izniyle Fatma Hancı OMÜ Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı hastalıkları bölümünde 1 gün gözaltına alınıp, uzman doktorlar tarafından görüşmelere alındı. Bir gün sonra da taburcu edildi.


Ruh sağlığı hastalıkları bölümünde görevli doktorların yaptıkları araştırmalar sonucu, bebeğin epilepsi yakınmalarının annenin ağzını kapama davranışı sonrası geliştiği, annenin çocuğunda hastalık oluşturmak üzere davranışlarda bulunduğu belirtildi. Fatma Hancı'ya 'Munchausen Sydrome by proxy' teşhisi konulan raporda, daha önceki iki çocukta da benzer yakınmalar olduğundan önceki ölümlerin benzer şekilde annenin davranışları nedeniyle olabileceğini öne sürüldü. Bunun üzerine Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Aile Danışmanlık Merkezi ve Cumhuriyet Başsavcılığı'na bilgi verilerek Özge Hancı'nın koruma altına alınması gerektiği açıklandı.


2 ÇOCUĞUNU ÖLDÜRDÜĞÜNÜ ÖNCE KABUL, SONRA REDDETTİ


Gözaltına alınan ve verdiği ifadesinde 2 çocuğunu kendisinin öldürdüğünü, Özge Hancı'yı da öldürmeye çalıştığını kabul eden Fatma Hancı, ifadesini alan cumhuriyet savcısına ve daha sonra da duruşmalarda suçlamaları kabul etmedi. İfadesini tamamen değiştiren Hancı, 2 kızının hasta olduğu için kendiliğinden öldüğünü öne sürerek şöyle dedi:


"Özge'ye teşhis konulmamıştı. Bir teşhis konulması için doktorlar gelir düşüncesi ile elimle ağzına bastırdım, düğmeye bastım ancak, kimse gelmedi. Daha sonra elimi ağzından çektim. Eşim yanıma gelince yaptıklarımı eşime anlattım."


"CEZA SORUMLULUĞU TAM" RAPORU


Bunun üzerine kadın mahkeme tarafından Adli Tıp Kurumu Gözlem İhtisas Dairesi'ne gönderildi. Burada 5 gün kalarak, ruh sağılığı ve hastalıkları uzmanları tarafından kontrol eldildi. Hancı'nın ceza sorumluluğunun tam olduğu belirtildi. Ardından İstanbul Adli Tıp Kurumu 4'ncü İhtisas Kurulu'nca kontrol edilen Fatma Hancı'ya burası da oy birliği ile ceza sorumluluğu tamdır raporu verdi. Vezirköprü Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'Selma ve Özlem' isimli iki çocuğunu öldürdüğü iddiasıyla 2 kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle tutuklu yargılanan Fatma Hancı, üzerine atılan suç vasfının değişme olasılığı, kaçma ihtimalinin bulunmaması ve cezaevinde kaldığı süre dikkate alınarak tahliye edildi.


Samsun 2'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'Özge' isimli çocuğunu öldürmeye teşebbüs etmek suçundan ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılandığı duruşmaya ise, Adli Tıp Kurumu'nda kontrol altında olduğu gerekçesiyle katılmadı. Öldürmeye teşebbüs suçundan tutuklu yargılanan Hancı'nın duruşması ileri bir tarihe ertelenirken, avukatının tahliye istemi kabul edilmedi.

- Yeni Alanya Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/4018239/2-cocugunu-oldurmek-sucundan-tahliye-oldu