İsmail Akkol 20 yıl sonra ilk kez savunma yapıyor

SABANCI Center'in 25. Katında, Özdemir Sabancı, Haluk Görgün ile Nilgün Hasefe'nin, yasadışı DHKP -C terör örgütü tarafından öldürülmesine ilişkin 18. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada, tutuklu olarak yargılanan İsmail Akkol 20 yıl sonra ilk kez savunma yapıyor.   
9 Ocak 1996 tarihinde, Mustafa Duyar'ın, Özdemir Sabancı ile Haluk Görgün'ü İsmail Akkol'un ise Nilgün Hasefe'yi öldürdüğü iddia ediliyor. 
İsmail Akkol, 2 Şubat 2016 tarihinde Yunanistan'dan Türkiye'ye giriş yaptıktan sonra yakalanmıştı.
Mustafa Duyar ise tutuklu olarak yargılandığı sırada Afyon Cezaevinde öldürülmüştü. 
İŞTE İLK İFADELERİ 
Sabancı Center suikastı sanığı İsmail Akkol, "Sabancı Center'in girişindeki güvenlik kamerasından elde edilen Mustafa Duyar olduğu belirtilen kişinin yanındaki fotoğraf bana ait değil. Bana benzeyebilir. Ama bana ait değil. Mustafa Duyar ile Fehriye Erdal'ı şahsen tanımıyorum. Duyar'ın benimle ilgili hiçbir beyanını kabul etmiyorum. Kendisi haindir" dedi. 
Akkol, "Mustafa Duyar'ın anlatımları dışında hakkımda başka bir delil yok. Olay yerinde parmak izim var mı? Benim DNA örneğim var mı? Yok. Sadece Mustafa Duyar öyle dedi, böyle dedi deniliyor. Hakkımda başkaca bir delil yoktur" diye konuştu. 
"Bana sorduğunuz Ercan Kartal, Mustafa Duyar, Fahriye Erdal'ı şahsen tanımıyorum. Hiç yan yana gelmedim. Almanya'ya gitmedim. Almanya'ya gitmediğim için Disburg'ta da kalmadım. Oradan da sahte pasaport ile Suriye'ye Şam'a gitmedim. Saçma değil mi? Şam'a gitmek için niye Avrupa'yı dolaşıyım. Niye önce Yunanistan'a, oradan Almanya'a, oradan da Şam'a gideyeyim. Size saçma gelmiyorum mu ? O zaman Şam'a giderdim. Şam'da Remzi Uçucu'nun evinde kalmadım." 
"ismim ve fotoğrafım gazetelerde basında medyada yer aldığı için kendi imkanlarımla sahte kimlikle yurtdışına gittim. Kaçakçılardan aldığım sahte kimlikler kullandım."

- Yeni Alanya Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/4016363/ismail-akkol-20-yil-sonra-ilk-kez-savunma-yapiyor