Turizmcilerden ‘Ruh sağlığı’ bilinci

ALANYA

Devlet Hastanesi ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD),  şizofreni ve diğer psikotik bozukluk tanısı almış hastaların tedavi gördüğü Türkler Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Kütüphanesi’ne katkı sağlamak için ‘Bir Kitap da Sen Ver’ kampanyası başlatmıştı. Aynı zamanda, yeni açılan merkezin tanınırlığını arttırmak için farkındalık çalışması olan kampanya sona erdi. ALTİD binasında kampanya ile toplanan 486 kitap ve ALTİD tarafından alınan hobi ve spor malzemeleri merkeze teslim edildi.

‘BECERİ KAZANIYORLAR’

Yapılan kampanyanın kurum kütüphanesine oldukça fayda sağladığını, bunun yanında ilk yılında olan psikiyatri merkezinin tanınırlığına da büyük katkısı olduğunu söyleyen Psikiyatri Uzmanı Halil Selahattin Özten, “Türkler’de mayıs ayından itibaren aktif olmaya başlayan kurumumuz işlevsel olarak daha çok şizofreni hastalarına yönelik hizmet veriyor. Şizofreni hastalarının hayata daha fazla katılımlarını sağlamaya yönelik bir merkez. Hastalarımız sabahları evlerinden servislerle alınarak akşam saatlerinde yeniden servislerle evlerine bırakılıyorlar. Kurumumuzda gün içerisinde hastalıklarla ilgili psiko eğitim verilmesinin yanı sıra günlük hayatla ilgili beceri kazandırımı da sağlanıyor” dedi.

‘FAYDALI BİR KAMPANYA YÜRÜTÜLDÜ’

Alanya’da kar amacı gütmeyen sivil toplum kuruluşlarıyla, okullarla ve devlet daireleriyle sürekli dirsek temasında olduklarını söyleyen Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, “Başta turizmcilerimiz olmak üzere ‘Bir Kitap da Sen Ver’ kampanyasına destek olan herkese teşekkürlerimi sunuyorum” derken Alanya Devlet Hastanesi Başhekimi İsmail Başaran ise “Türkler’de bulunan merkezimizin tanıtımı anlamında oldukça faydalı bir kampanya yürütüldü. ALTİD’e ve katkıda bulunanlara teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

- Yeni Alanya Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/4013788/turizmcilerden-ruh-sagligi-bilinci