Teknolojik kalkan

TERÖR örgütü DAEŞ’in kanlı saldırısı ile Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimine sahne olan Atatürk Havalimanı’nda son teknolojik sistemlerle alınan güvenlik önlemleri yolcuların konforlu ve güvenli bir şekilde seyahat etmelerini sağlıyor. Atatürk Havalimanı’ndaki güvenlik önlemleri, 28 Haziran’daki terör saldırısı ile Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından daha da artırıldı. Yolcuların, terminalde güvenle seyahat etmeleri için Avrupa havalimanlarında kullanılan teknolojik sistemlerden
azami ölçüde yararlanma yoluna gidildi. Terminal içinde ve dışında yeni uygulamalar hayata geçirildi. Bu kapsamda havalimanı metrosunu kullanan yolcular için istasyonların girişine X-Ray cihazları yerleştirildi. Bagajlarıyla cihazlardan geçen yolcular, sinyal vermemesi halinde metroya giriş yapabiliyor. Sinyal veren yolcuların üst ve valizleri güvenlik görevlilerince aranıyor.
7 farklı kontrol
Atatürk Havalimanı’na gelen araçların rutin asayiş uygulaması nedeniyle polis tarafından aranması sonucu oluşan yoğunluk için yeni araç cepleri inşa edilerek, havalimanı girişinde polis ekiplerinin arama alanı genişletildi. Ayrıca yurt dışından sipariş edilen
X-Ray araç tanıma sistemi giriş kapısına konuldu. Daha önce polisler tarafından araç içinde bulunan kişiler indirilerek, detaylı arama yapılıyordu. Yeni sistemle buradaki vakit kaybının önüne geçilerek, havalimanı girişindeki araç kuyruğu azaltıldı. Bu cihazlara Mobil Plaka Tanıma Sistemi dahil edildi. MOBESE sistemleri ile uyumlu çalışan sistem sayesinde çalıntı ve ikiz plakalı araçların tespiti anında yapılıyor. Havalimanına giren araçların plakası sistem sayesinde hızla sorgulanıyor.
Havalimanına gelen yolcuların valiz ile üstleri sinyal gücü arttırılan X-Ray cihazlarıyla aranıyor. Güvenlik görevlileri, sinyal veren yolcuları metal dedektörüyle kontrol etmesinin ardından terminal girişine izin veriyor. Hava yolu şirketinin bankolarında bilet işlemlerini bitiren yolcuların bagajları ise Patlayıcı Madde Tespit Sistemi (EDS) ile yüksek teknolojili cihazlarla kontrol ediliyor. Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) ve Avrupa Sivil Havacılık Konferansı’nın (ECAC) güvenlik kriterlerine uygun sistem sayesinde bagajların, check-in işleminden sonra X-Ray taramasından geçirilmesini sağlıyor. Bagajlar, uçağa yüklenene kadar yedi farklı seviyedeki kontrolden geçiyor.
-Metro istasyonu çıkışlarında X-Ray cihazı devreye girdi, cihazların sinyal gücü artırıldı.
-Araç giriş kapısına konan X-Ray cihazına plaka tanıma sistemi de dahil edildi.
-Sıvı patlayıcı tespit cihazı getirildi. Artık el bagajına parfüm gibi sıvılar konabilecek.
-Kokuya duyarlı K-9 köpekleri 24 saat görev yapıyor.
-Verilen bagajlar uçağa yüklenene kadar 7 aşamalı kontrolden geçiriliyor.
Parfüme özgürlük
Atatürk Havalimanı’ndaki en büyük yenilik ise el bagajlarından su şişesinin dahi çıkarılmasına neden olan sıvı güvenliği oldu. Pasaport kontrolünün ardından güvenlik aramasından geçen yolcular daha önce beraberinde getirdikleri sıvıları bu alana bırakmak zorunda kalıyordu. Sivil havacılık yetkilileri, İngiltere’deki “sıvı patlayıcı tespit cihazını” havalimanına yerleştirdi. Yolcuların bagajından çıkan şişe veya paket sıvılar, cihazın haznesine konulmasının ardından bilgisayarla taranıyor.
Yine güvenlik tedbiri olarak kokuya duyarlı K-9 köpekleri de polis nezaretinde tam gün devriye geziyor. 24 saat terminalde dolaşan köpekler, şüpheli görülen valizleri de arayabiliyor.

- Yeni Alanya Gazetesi, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/4004877/teknolojik-kalkan