Turizme 'Bakan' morali

KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Side'de düzenlenen Turizm Sektörü Değerlendirme Toplantısı'na katıldı. Toplantıya; Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Antalya Milletvekilleri Gökçen Özdoğan Enç ile İbrahim Aydın ve Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in yanı sıra Alanya'dan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Alanya Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı Suat Çavuşoğlu, Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Topçu, Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili ve turizm sektörü temsilcileri katıldı. Basına kapalı gerçekleştirilen toplantının ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Avcı, iki gündür Antalya'da verimli etkinliklere katıldıklarını söyledi.
'ESKİYE DÖNÜŞÜN BAŞLANGICI OLACAK'
2016 yılında özellikle turizm alanında ciddi sıkıntılar yaşandığını hatırlatan Bakan Nabi Avcı, şöyle devam etti: "Konjonkturel olarak 2017 için neleri yapmamız gerektiği konusunda sektör temsilcisi arkadaşlarımızın çok değerli görüşlerini ve önerilerini aldık. İnşallah 2017 turizm sektörünün başka alanlarda olduğu gibi, tekrar eskisinden de iyi duruma geleceği yılların başlangıç yılı olacak diye ümit ediyorum. Bunun için hem içeride, hem dışarıda, hem de ürün ve pazar çeşitlendirmesiyle bunlara yönelik farklı iletişim stratejileri ile mesafe alacağımızı görüyoruz."
'SAKAL KESİLDİ KOLUMUZ KESİLMEDİ'
TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy da toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir delinin kuyuya taş attığını ve 79 milyonun bunu çıkardığını ifade eden Ulusoy, şöyle konuştu: "Ekmeğimizle oynadılar. Bunu toparlamaya, yurtdışındaki algıyı değiştirmeye çalışıyoruz. Bu gemi bizim gemimiz. Karşılaştığımız fırtınalar değil, gemiyi limana nasıl yanaştıracağımız önemli. Rusya ile olan sıkıntımız çözülmüştür. 30 bine yakın Rus turist son dönemde ülkemiz ziyaret etti. Sakalımız kesildi ama kolumuz kesilmedi. Sakalımız yeniden çıkar."
TANITMAYLA İLGİLİ STRATEJİ
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Sururi Çorabatır da turizm sektörünün geçen yıla oranla kayıp yaşadığını vurgulayarak, "2017 bizi ümitlendiriyor. Beklentimiz doğrultusunda giderse bu dalgalanmayı çabuk atlatacağız" diye konuştu. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de AKP Hükümeti'nin aldığı teşvik kararlarının ardından turizmde hareketlilik olduğunu belirtti. Türel, "Önümüze umutla bakıyoruz. 2017 yılıyla ilgili tedbirler alınıyor" dedi.
'BAKANIMIZIN DESTEĞİYLE DÜZELİRİZ'
Toplantıya katılan TÜRSAB Alanya BYK Başkanı Suat Çavuşoğlu, "Sezon içerisinde sektörde yaşanan bütün problemleri Bakan Avcı'ya ilettik. Bu yıl yaşadığımız ne varsa gelecek yıl yaşanmasın diye alınabilecek önlemleri kendilerine aktardık. Rusya'da sıkıntılar yaşadık, Avrupa'da İslamofobi var, imaj sıkıntısı yaşıyoruz. Bunları değerlendirdik. 2017'ye daha iyi gireceğimizi düşünüyorum. Şahsen kendisinden talebim, bu toplantıların daha sık yapılması oldu. Antalya, Türk turizminin lokomotifi durumunda. Bu yüzden buraya daha sık gelmesi gerektiğini söyledim. Uçak sübvansesini konuştuk. Bunun devam etmesi yönünde talebimizi ilettik. Kendisi de sıcak baktı bu teklife. Ancak basında ve sektörde kamuoyu oluşturulması ve bu yönde çalışmalar yapmamız gerektiğini söyledi" diye konuştu.
'2017 TALEPLERİMİZİ AKTARDIK'
ALTİD Başkanı Burhan Sili de toplantı ile ilgili şunları söyledi: "Bakanımızla bu 3. kez bir araya gelişimiz. Mevcut durumla alakalı olarak tespiti net olarak ortaya koyuyoruz. 2017 ve sonrası ile ilgili olarak neler yapmamız gerektiği noktasında Bakan Avcı ve bürokratları bizden bilgi aldı. Bu bağlamda konaklama sektörünü temsilen biz de hem bölgenin hem de Antalya'nın süreçteki fikirlerini paylaştık. Antalya ayağında İran pazarının önemine dikkati çektik. Avrupa'da çalışmaların başlaması gerektiğini söyledik. 2017 genelinde bir çalışma talebimiz oldu. İran pazarıyla ilgili Salı günü bir görüşmem olacak. Onların direkt uçuş talepleri var, Antalya ve Alanya'da artış sağlayacak. Bu konunun hükümet nezdinde de ele alındığını biliyorum ve bunu belirterek önemini hatırlattık. Sektörün bundan sonraki süreçte daha da desteklenmesi gerektiğini söyledik."

- Yeni Alanya Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/4002040/turizme-bakan-morali