Ramazanda beslenme önerileri

Dürdane Sönmez
Dürdane Sönmez

16

saatlik açlık süresi asit salgısının artışını beraberinde getirdiğini biliyor muydunuz? Bu durum midede en sık gördüğümüz ve neredeyse her yaş grubunda rastladığımız gastriti de beraberinde getirmektedir. Gastritli olanlarda midede yanma, kazınma, ağrı gibi yakınmalarla veya daha fazlası ülseri olan hastalarda kanama, delinme gibi komplikasyonların gelişmesinde artışa yol açabileceği gözlemlenmektedir.

AMAN

DİKKAT!
Yapılan çalışmalarda ülserin erkeklerde daha çok görüldüğü tespit edilmiştir. Kadınlarda ise menopoz öncesi ve gebelik döneminde daha az rastlanılmaktadır. Çünkü östrojenlerin mukus salgısını arttırarak ülser oluşumunu önlediği düşünülmektedir. Çok ilginçtir ki, 0 kan grubundakiler diğer gruplara oranla ülser sıklığı 4 kez daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. (Bunlar size cep bilgi olsun)

16 saatlik açlık ile sindirim sistemi hareketleri azalır. İftarla gelen biranda yeme isteğiyle doyumsuzluk hissi, çok yemek yeme, iyi çiğnemeden yutma mide mukozasının tahriş olmasına sebep olmaktadır.

NELER ÖNERİYORUM?

* Sahur şart! Sahurda tercihimizi ağır yiyeceklerden yana kullanmamalıyız.
* İftar su veya çorba gibi sıvı besinlerle açılmalıdır. Bir süre (10-15 dk.) beynimize tokluk sinyallerinin iletilmesi için kendimize izin vermeliyiz.
* Yemek lokmalarımızı 10-15 kez ağzımızın içerisinde çiğneyerek yutmalıyız. İyi çiğneme bol mukus ve tükürük salgılanmasına neden olarak mide asidine karşı mukozayı korumaktadır.
* Her öğüne mutlaka C vitamini içeren taze sebze ve meyve yenilmesi veya günlük 100-200 mg C vitamini önerilmektedir. (C vitamini yetersizliğinde mukozadaki hücrelerin oksidasyonu sonucunda displazi ve giderek mide kanserine neden olduğu belirtilmiştir.)
* Yemeklerin suyunu tüketmemeye çalışın bu şekilde daha az yağ almış olursunuz.
* Yaz aylarında yetersiz sıvı tüketimine dikkat edilmelidir. Sahur ile iftar arasına 8-10 su bardağı su ekleyebiliriz.
* Kafeinli içecekler, fazla yağlı, tuzlu, baharatlı ve rafine karbonhidrat içeren gıdaları tüketmemeye özen göstermeliyiz.
* Konstipasyonun (kabızlık) çok sık görüldüğü bu dönemde posa oranı yüksek besinleri soframızdan eksik etmemeliyiz. Günlük posa alımımız 20-30 mg olmamalıdır.

BESİN POSA g/100g

Kiraz 1,24
Mısır(pişmiş) 4,74
Şeftali 2,28
Çilek 2,12
Fındık 7,73

* Yemekten sonra hemen yatılmamalı ve iftardan 1-2 saat sonra hafif yürüyüş yapmaya çalışınız.
* Yatarken baş kısmının yüksek olması özellikle reflü yakınmaları olanlar için önemli

Son olarak midenizi rahatlatıcı sahur tarifim:

* 1 avuç ıspanak
* demet maydanoz
* 2 adet salatalık
* 1 çay kaşığı rendelenmiş taze zencefil
* 1 adet elma
* 1 fincan demlenmiş ıhlamur

Hazırlanışı: Katı meyve sıkacağından yada blenderınızdan taze zencefil ve ıhlamur hariç hepsini geçiriniz. Daha sonra demlemiş olduğunuz 1 fincan ıhlamur ile ikisini birleştiriniz. Son olarak zencefilinizde ekleyerek tüketebilirsiniz. Ramazanda sağlıklı beslenin, mide sağlığınızı koruyunuz…

- Yeni Alanya Gazetesi, Dürdane Sönmez tarafından kaleme alındı
https://www.yenialanya.com/makale/3992059/durdane-sonmez/ramazanda-beslenme-onerileri