Sakın peşini bırakma!

Oruç Dim
Oruç Dim

Geçtiğimiz günlerde Saadet Partisi Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Sarıca yine ilginç açıklamalarda bulunmuş, öğretmenlerin lokalde oynadığı tavlaya, okeye ve briçe laf söyleyerek bunların kumar olduğunu savunmuştu.
Bunun üzerine köşemde durumun kumarla uzaktan yakından alakası olmadığını söylemiş, ancak eğlencesine çok cüzi miktarların ortaya atıldığını veya yemeğine oynandığını (ki ben bunların olduğunu da sanmıyorum, öğretmenin geliri ne kadar sonuçta ama hadi kumara en yakın şey budur), birilerinin kumar oynadığı konusunda açıklama yapmanın çok farklı bir şey olduğunu savunmuştum.
Bu konuda beni destekleyen İsmail Haboğlu'na da çok teşekkür ederim, hala mantıklı ve neyin ne olduğunu bilen insanlar var bu memlekette. Evet, Hüseyin Sarıca'yı bu konuda arayıp "Aferin, iyi demişsin" diyenler daha memleketi tamamen istila altına almamış, mutlu oldum ancak tamamen istilaya oldukça yakınlar.
Ancak Sarıca, gazı güzel yerden almış olacak ki "Bu konunun peşini bırakmamaya kararlıyım, cezalarını bulacaklar, çocuklarımız böyle insanlarla birlikte yetişemeyecek" tadında laflar etmiş.
Sanırsınız ki öğretmenler düzenli olarak adam öldürüyor.
Peşini bırakmadığın ne yahu, insanların zamanını nasıl geçirdiği mi?
Neyin peşini bırakmıyorsun?
Okey veya tavla oynamayı mı yasaklatacaksın?
Açık ve net bir şey söyleyeyim mi: Hiç bir şey yapamazsınız.
Daha doğrusu, hiç kimse hiç bir şey yapamaz bu konuda. Dediğim gibi eğer öğretmenler tavla, briç, okey oynadıkları için derslerine geç kalıyorlar, verimli olamıyorsa o zaman istediğin kadar laf edebilirsin. Ancak ortada öyle bir durum yok, öyle olsaydı ders zamanında Öğretmenler Lokali dolup taşardı, öyle değil mi? Şu anda benim gördüğüm kadarıyla ders zamanında sadece emekli öğretmenler orada oturuyor, onlara da hiç bir şey diyemezsin zaten.
Yahu, parti olarak rahatsız olduğunuz şeyin "kumar" olduğunu, zira dine karşı bir şey olduğunu söyleyin de siz de rahatlayın, biz de.
Lafı döndürüp dolaştırmaya, başka kılıflara sokmaya, öğrencileri düşünüyormuş ayağına yatmaya gerek yok.
Dini görüşlerinize ters olduğu için milletin orada ortada para olsun ya da olmasın zarla veya iskambil kağıtlarıyla bir şeyler oynamasına gıcık oldunuz.
Direkt "gıcık oluyoruz" diyemediğiniz için öğrenciler aracılığıyla süsleyip aktarmaya çalışıyorsunuz, hepsi bu.
Yoksa, tam tersine, sürekli dersine çalışıp kafasını kitaplardan kaldırmayan öğretmen değil, orantılı çalışarak boş zamanlarında bir şeyler oynayıp kafasını dağıtan, rahatlayan öğretmen daha iyi ders anlatır, bunu siz de biliyorsunuz.
Lütfen kıl olduğunuz şeylere kılıf geçirmeye çalışmayın.
Açıkça söyleyin.
İçiniz soğusun yahu!

- Yeni Alanya Gazetesi, Oruç Dim tarafından kaleme alındı
https://www.yenialanya.com/makale/3990113/oruc-dim/sakin-pesini-birakma