Kombi tepkisi

KOMBİ davasıyla ilgili müjdeli bir haber aldıklarını belirten Başkan Çelik, "Gazipaşa Turizm Limited Şirketi yetkilisi Mesut Aytekin'in, Gazipaşa Asliye Hukuk Mahkemesi'ne yaptığı, zararının karşılanması yönündeki dava, Asliye Hukuk Mahkemesi'nce reddedilmiş, davacı davayı temyiz etmişti. 2004 yılından bu yana süren davanın görüşüldüğü Yargıtay 13'üncü Hukuk Dairesi 26 Aralık 2014 tarihinde başvuruyu reddetmişti. Böylece belediyemiz yaklaşık 50 milyon TL gibi bir borç yükünden kurtuldu. Kararın çıkmasında Gazipaşa eski Belediye Başkanı Cemburak Özgenç, belediye avukatlarından Avukat Ümit Uysal ve Avukat Ulaş Özgen'e ve şuanki belediye avukatımız başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürü bir borç biliyorum" dedi.

'NİÇİN SATIŞA ÇIKARDINIZ?'

Kombi davasıyla ilgili iyi haberlerin şahsına daha önce ulaşmasına rağmen, resmi belgeler geldikten sonra açıklama yaptığını söyleyen Çelik, "Ne var ki ucuz kahramanlık peşinde olanlar meydanlara çıkıp, gazetelere, "Tarih beni haklı çıkardı, bu işi ben hallettim" şeklinde demeçler vermeye başladı. Üzülerek ve ibretle olanları izledik. Bizler bu göreve geçmiş dönemlerle kavga etmeye veya polemik yaratmaya gelmedik. 'Az laf çok iş' prensibiyle yolumuza emin adımlarla devam ediyoruz ancak 'Bu işi ben bitirdim' diyenlere bir çift lafımız var. Madem bu işi bu kadar iyi biliyordunuz da niçin 27 Mart 2014 günü Cebeli Tepesi ve kombi arazisinin de içinde olduğu 3 araziyi icra yoluyla satışa çıkarttınız? Şuanki değeri 70-80 milyonu bulan ilçenin en gözde arazilerini 13.8 milyona icradan sattırdınız. Makam odasında, birlikte çalıştığınız birim amirleri ve avukatınızın uyarılarına rağmen arazilerin değer tespitine itiraz etmediniz ve "Tüm sorumluluk bana ait. Araziler satılsın, bizler de borcumuzdan kurtulalım" dediniz. Arazilerin satışından sonra broşürler dağıtarak, "Bu satış kanunsuzdur, satış iptal olacak" dediniz ancak bizlerin ve avukatlarımızın girişimleri olmasa, ilçenin göz bebeği bu araziler şuan elimizde olmayacaktı" şeklinde konuştu.

'BELADAN EBEDİYEN KURTULACAĞIZ'

Kamuoyunu yanıltıcı açıklamalar yapıldığını belirten Çelik, "Kamuoyu onca bilgi kirliliğine rağmen kimin ne yaptığını çok iyi biliyor ve gereken cevabı 30 Mart yerel seçimlerinde verdi. Bizler de halkımıza kombi borcunu bitireceğimize dair söz verdik ve yılların birikmiş sorunlarını inşallah önümüzdeki birkaç gün içinde köklü olarak çözeceğiz. Kombi davasından dolayı kesinleşmiş borçları ödemek için kaynak oluşturduk. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in desteğiyle kaynağımız onaylandı. Paramız birkaç gün içinde hesabımıza aktarılacak. Böylelikle kombi belasından 1 ay içinde ebediyen kurtulacağız. Diğer yandan belediyemizin geçmiş dönemlerden kalan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Mal Müdürlüğü, Emekli Sandığı, Akdeniz EDAŞ gibi kurumlara olan borçlarını da Torba Yasa'dan faydalanarak yapılandırdık. Toplam 14 milyon TL borcu 72 ay taksitle 2 ayda bir 350 bin TL olarak ödemeye hafta başı itibariyle başlandı" diye konuştu.

'SİZLERİN TAKDİRİNE BIRAKIYORUM'

Çelik, "Hedefimiz geçmiş dönemlerden kalan borç yükünden kurtulmak ve belediyemize hareket kabiliyeti kazandırmak. Çok şükür bunu kısmen başardık. Kısa bir süre sonra tamamını başaracağız. Ucuz kahramanlık peşinde olanların foyasını sizler meydana çıkardınız. Bizler kimsenin emeğini inkar etmiyoruz. Siyasi görüşü ne olursa olsun ilçe adına taş taş üstüne koyan herkese minnettarız ve bunu söylemekten çekinmeyiz. Gerçekleri söylemekten de asla kaçınmayız. Hizmet ve emek hırsızlığı yapanları her zamanki gibi yine sizlerin takdirine bırakıyorum" dedi.

- Yeni Alanya Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/3988852/kombi-tepkisi