Alanya'da spor basını

Veysel Okşar
Veysel Okşar

ÇOK

değil, 3-4 yıl öncesine kadar Alanyaspor hakkında yazan, çizen ve yorumlayan kişi sayısı iki elin parmakları kadardı. Özellikle aynı kategoride olanlar fikir alışverişi yaparlar, icraatları değerlendirirdi. Eleştiri de olsa samimiyet ön planda tutulurken, şimdilerde olduğu gibi arkasını dönünce tabiri caizse sallama olmazdı. Birinci Lig ve Süper Lig derken Alanyaspor büyük bir pasta haline geldi. Doğal olarak da pastadan pay almak isteyenler kısmen görsel basında ama daha çok internet gazeteciliği adı altında ve yazılı basında yer almaya başladılar. Şahsen taraftarda olduğu gibi spor basınında da çoğalmaya karşı değilim. Hatta kaliteli kalemlerin yön göstereceğini düşünürken, gelinen süreçte işlerin hiç de öyle gitmediğini görmek zor değil. Tabi ki bunları yazarken, okumaktan zevk aldığım ve yararlandığım insanlar da yok değildir.

***

Ben kendimi bunların dışında tutuyorum. Bizi eksik inceleyenler bilmez ama okuyucularımız iyi bilir ki; kendimize hiçbir zaman ne 'gazeteci' ne de 'profesyonel köşe yazarı' dedik. Alanya’nın amiral gemisinde yetişen sıradan biriyiz. Beni cümle düşüklüğü ve imla hataları ile vurmaya çalışanlar, bir de halka sorun bakalım kime inanıyorlar. Biz yoğunluğumuzu aynı işi yapanları eleştirmek yerine, kalemi almamıza sebep olan Alanyaspor camiasının eksileri ve artıları üzerine verdik. Herkes işini yapsın, radarımıza girmesin, biz alkışlamasını da biliriz. Üst perdeden bakmaya gerek yok. Kendini Oxford'da eğitim almış gazeteci kimliğine büründürenler, yerel basında yazdığınızı unutmayın. Gazetecilik, kulübün servis ettiği haberlerin noktasına bile dokunmadan kopyala-yapıştır yapmakla sınırlı ise siz de haklısınız. (Sosyal medyada etkin bir sayfamız olmasına rağmen, kulüp eskiden gönderdiği haberleri şimdi göndermiyor. Bizde etkileşim fazla olmasına rağmen kulüp haberleri yapmıyoruz. Bu da ayrı bir konu) Tamam, anlıyorum, reklam alamama, var olamama kaygıları yaşamış olabilirsiniz ama unutmayın hepimizin görevi kulübün icraatları üzerine olmalıdır. Eğer her fırsatta taraftarlar ve meslektaşlarınıza ateş ederseniz, sizin haberlerinizi ve yazılarınızı okuyan insanlar samimiyetinize nasıl inansın. Konu dışı ama şunu da belirtmeden geçmeyeceğim; eğer bir insan bir kurumu temsil ederken eleştirilince aynı zamanda 'mesleğim' dediği gazetecilik faaliyetinin dışına çıkarak kişisel kinine köşesini ve üçüncü kişileri alet ediyorsa, en kibar tabirle spor basını bunu gözden geçirmeli.

***

Yazacak çok fazla ayrıntı var ama dediğim gibi kaybetme değil, kazanma tarafında olduğum için ve verdiğim sözden dolayı didişmek yerine enerjimi kulüp üzerine yoğunlaştırıyorum. Ama artık lütfen her fırsatta yok bilet üzerinden, yok sahip çıkma üzerinden size cevap veremeyen taraftarları eleştirmeyi bırakın. Gerçi bu eleştirilere ve 'kombine üzerinden pazarlık yapan Alanyalı gruplar' sözüyle hakaret içeren, tabire sağlam duran ve tepki koyan bir grup olsa bunların hiçbiri olmaz. Onlar susabilir ama bu diğer taraftarların yalnız olduğu anlamına gelmez. Arka planda neler oluyor, kim kimi kullanarak sahaya sürüyor, hepimiz biliyoruz. O yüzden son kez samimiyetle söylüyorum ki; yeni sezon öncesi herkes işini yapsın, ekmek davasına baksın. Benim ne köşe yazılarımda, ne de sosyal medyada, ne kaygım ne de maddi kazancım var. Ben taraftar ve okuyucularım beni takdir ettiği sürece onların sesiyim. Bu da böyle biline!

- Yeni Alanya Gazetesi, Veysel Okşar tarafından kaleme alındı
https://www.yenialanya.com/makale/3985479/veysel-oksar/alanyada-spor-basini