KOLESTEROLÜ DÜŞÜRME YÖNTEMLERİ

Feyza Kasapoğlu
Feyza Kasapoğlu

Kolesterol, adını sıklıkla duyduğumuz ve birçok kişinin de, yüksekliği nedeniyle, yaşadığı bir sorun. Fakat çok yanlış bildiğimiz bir şey var, kolesterolsüz yaşam mümkün değil. Çünkü kolesterol yoksa erkek yok, kadın yok demektir. Nedeni de kadınlık ve erkeklik hormonlarının ana maddesi olmasıdır. Kolesterol yoksa D vitamini yok, D vitamini yoksa kemik yapısı yok, kemik yapısı yoksa ayakta durmamız mümkün değil. Sıralamaya devam edersek kolesterol yoksa hücre zarları yok, çünkü hücre zarının ana maddesidir. Kolesterol yoksa safra asidi yok, safra asidi yoksa demek ki sindirim mümkün değil. Tüm bu anlattıklarımın ışığında aslında ne kadar önemli olduğu anlaşılmıştır diye düşünüyorum. Ancak bu noktada dikkat etmeniz gereken şey, kötü kolesterolün yüksek olmamasıdır.
Kolesterol bir kan yağıdır, iyi huylu ve kötü huylu olmak üzere iki çeşidi vardır. Normalde kolesterol değeri 200 mg / dl ‘den düşük olmalıdır. İyi huylu dediğimiz kolesterol, kadınlarda ortalama 55 mg / dl, erkeklerde ise ortalama 45 mg / dl’dir. Kötü huylu dediğimiz kolesterol ise ortalama 130 mg / dl’den düşük olmalıdır.
Kötü huylu kolesterolü yüksek olan bir kişinin, mutlaka bir Dahiliye Uzmanı tarafından tedavisi yapılmalıdır. Kolesterol problemi yetişkinlerde görülüyor gibi sanılsa da bu sorun artık 6 - 7 yaşlarına kadar indi. Bunun da tek nedeni, sağlıksız beslenme sonucu çocuk yaşta alınan aşırı kilolar. Bu sorunlar, ya genetik olarak ya da sonradan kötü beslenme sonucu ortaya çıkıyor. Geçmişte kolesterol yüksekliğinden şikayetçi olan yakın akrabalarınız varsa, genetik olarak onlardan bize de geçmiş olabilir. Peki, bu kötü kolesterolün ne gibi zararları var diye soracak olursanız; kötü huylu olanlar damar çeperini sarar, daraltır ve damar sertliğine yol açar. Bu durum da, kalp krizi, yüksek tansiyon gibi hastalıklara neden olur. Sonu ölümle bile sonuçlanabilir.
HANGİ YİYECEKLERLE BİRLİKTE KOLESTEROL ALIRIZ?
Hayvansal yağlı yiyeceklerde kolesterol var. Hiçbir bitkisel yiyecekte kolesterol bulunmaz. Hayvansal yağ içeren ürünler, ne kadar yağlıysa o kadar çok kolesterol var demektir. Kısaca, dışarıdan alınan kolesterolün hayvansal ürünlerde olduğu ve bunların ne kadar yağlı olduğu, kolesterol oranımızı belirliyor.
KOLESTEROLÜ DÜŞÜRMENİN YOLLARI NELERDİR?
İlk olarak yağlı hayvansal gıdaları yemeyi azaltmak veya hiç yememek gerekiyor. Onun yerine yağsız kırmızı et, derisi ve yağlı kısımları alınmış tavuk, balık ve deniz ürünleri alarak doğal yoldan kolesterol kaybedilebilir. Bir diğer düşürme yöntemi, kişini kilosu ne kadar çoksa, kolesterolü o kadar yüksektir. Bundan dolayı o kişi en kısa zamanda kilo vermelidir. Üçüncü ve en önemli yollardan birisi ise harekettir. Günlük yaşamda sürekli işlerimizi kendimiz yaparsak, kısa mesafeleri arabayla gideceğimize yürürsek, doğal yoldan hem kilo veririz hem de kolesterol kaybederiz. Tabii son olarak da lifli ve posalı yiyecekleri sıklıkla tüketmemiz lazım. Yani kepek, çavdar, yulaf gibi ekmekleri, kabuklu pirinci, kepekli makarnayı yemelisiniz. Baklagilleri haftada en az 2 - 3 defa sofranızdan eksik etmemelisiniz.
POSALI YİYECEKLERİ TÜKETMEK ÖNEMLİ
Son olarak posalı yiyecekler hakkında da kısa bir bilgi vermek istiyorum. Posalı yiyecekleri üç gruba ayırıyoruz. Birincisi bağırsakta hiç emilmeyen posalar, bunlar tahıl ürünleridir. Tam buğday ekmeği, kepekli ekmek, çavdar, yulaf veya bunların karışımı diyebiliriz. Bu yiyecekler bağırsakta emilmiyor ve sonra tuvaletimizle birlikte dışarı atılıyor. Ayrıca bu yiyecekler kalın bağırsak sisteminin çalışmasını da sağlıyor. İkinci grupta meyve ve sebzeler yer alıyor. Bunlarsa bağırsağın sonuna kadar görevini yapıyor ama bağırsak sonunda büyük bir kısmı emiliyor. Üçüncü grup hem emilen hem de emilmeyen posaları içeriyor. Bunlar muhteşem baklagillerdir. Kuru fasulye, bakla, nohut, mercimek, soya fasulyesi gibi baklagilleri çok yiyen kişilerde, bağırsak kanseri görülme olasılığı yok denecek kadar azdır. Ayrıca kanser önleyici görevleri de vardır. Baklagiller sayesinde bitkisel protein ihtiyacınızı da karşılamış olursunuz. Sağlıklı ve formda bir yaşam dileğiyle…

- Yeni Alanya Gazetesi, Feyza Kasapoğlu tarafından kaleme alındı
https://www.yenialanya.com/makale/3977337/feyza-kasapoglu/kolesterolu-dusurme-yontemleri