MHP'de 'Yücel' krizi mi?

Alper Kutay
Alper Kutay

MİLLİYETÇİ

Hareket Partisi (MHP) İlçe Kongresi 11 Ocak’ta Alanya Belediye Düğün Salonu’nda 424 delegenin ve partililerin katılımıyla yapılacak.

Sahaya “başkan adayı” olarak “şimdilik”Şefik Bahçe, Hilmi Er ve Yücel Apaydın indi.

Sırada Hacı Mevlüt Zavlak var.

Zavlak, adaylığını yarın saat 14.00’te MHP İlçe Teşkilatı’nda yapacak.

***

Alanya’da son dönemde görmeye alışkın hale geldiğimiz “70’lerde dünyaya gelenlerin iktidarı” dönemi MHP İlçe Teşkilatı’nda da tüm hızıyla devam edecek.

Alanya Kaymakamı Dr Hasan Tanrıseven gibi, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel gibi, Emniyet Müdürü Mehmet Ömür Saka ve Jandarma Komutanı Binbaşı Alper Çetinkaya gibi, “70’lilerin Alanya’daki iktidarı” MHP İlçe Teşkilatı’nda tüm hızıyla sürecek.

***

Çünkü…

MHP’de başkanlık koltuğuna talip olan dört isim de 70’lerde dünyaya gelen, artık gençliği bitirip orta yaşa doğru yol alan, tertemiz, pırıl pırıl ve en önemlisi idealist isimler.

Dördü de has ülkücü, has milliyetçi, vatanını milletini seven isimler, bu yüzden dördü de bu görevi sonuna kadar hak ediyor.

***

Üstelik kongre süreci beklenenin ve tahmin edilenin aksine gayet ılımlı, seviyeli, sessiz ve sakin geçiyor.

Türkiye’nin başka pek çok il ve ilçesinde yapılan MHP kongrelerinde görmeye alışkın olduğumuz patırtı ve gürültüden eser yok.

***

Misal, Şefik Bahçe adaylığını açıklarken Hacı Mevlüt Zavlak da orada, Yücel Apaydın da, Hilmi Er de.

Keza kim adaylığını açıklasa, kongredeki muhtemel rakipleri tıraşlı, gran tuvalet, gülen yüzleriyle ve muhtemel yönetim kurulu üyesi adayları ile orada hazır bulunuyorlar.

Bu fotoğraflar, önümüzdeki dönem MHP için güzel emareler. İnsan bu görüntüleri gördükçe, “Demek ki MHP’de kim ilçe başkanı olsa birleştirici ve bütünleştirici olacak” demekten kendini alamıyor.

***

Ancak MHP’de özellikle geride bıraktığımız son birkaç gün içerisinde yaşandığı iddia edilen gelişmelerin partinin ağır toplarında rahatsızlık yarattığı ifade ediliyor.

***

Şöyle ki…

İddiaya göre, aslen Alanya’nın en batısındaki Okurcalar’a bağlı Çakallar Mahallesi’nden olan ve 2015 Genel Seçimleri’nde Antalya Milletvekili Adayı olmayı planladığı konuşulan MHP İlçe Başkanı Cafer Uyar’ın, “başkan yardımcısı” olan Hilmi Er’in de Okurcalar’dan olması nedeniyle “kendisinden sonraki ilçe başkan olması” fikrine başından beri pek de sıcak bakmadığı…

Hatta işyerlerinde ziyaret edip çayını içtiği bazı partililere ve delegelere, “Hilmi ile Yücel beni şaşırttı. Birbirlerine rakip olmalarını değil el ele vermelerini beklerdim” diye serzenişte bulunduğu…

Bu yüzden Alanya’nın en doğusundaki Demirtaş’ın Aliefendi Mahallesi’nden olan diğer “başkan yardımcısı”Yücel Apaydın’ın ilçe başkanı olmasının “genel seçimler de baz alındığında” daha iyi olacağı fikrini ortaya attığı…

Bu düşüncesini kendisine “en yakın müttefik” olarak gördüğü Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ile de paylaştığı…

Başkan Yücel’in ise “Tamam, öyle olsun” dediği ve kendisine yakın olan delegelere Yücel Apaydın’ı işaret ettiği…

Bu durumdan haberdar olan partinin ileri gelenlerinin ise “Adem Başkan MHP’ye 2013’ün Mart ayında Demokrat Parti’den geldi. Bizim fikrimiz sorulmuyor ama daha dün MHP’ye gelip ülkücülerin oyu ve desteği ile seçim kazanan birisi nasıl oluyor da MHP İlçe Başkanı’nı belirleme yetkisini kendisinde bulabiliyor” dedikleri ifade ediliyor.

***

Ben, Adem Başkan’ın kongre sürecinde “tarafsız” kalacağını öngörüyordum ve halen de öyle olduğunu umut ediyorum.

Hatta çarşıda pazarda yolumuzu çevirip kim MHP İlçe Kongresi’nin gidişatını ve akıbetini sorsa, kim, “Sence Adem Başkan hangi adayı destekler?” dese, “Tarafsız kalır” diyordum ama iddialar doğru ise ve şu önümüzdeki son birkaç gün içerisinde Adem Başkan herhangi bir aday üzerinde yoğunlaşırsa, kendi kendime küçük bir ceza vereceğim ve akşamları “Demek ki Adem Başkan’ı daha çok iyi analiz edememişim” deyip bu konuda kendimce özel çalışmalar yapacağım.

***

İşin şakası bir yana…

Kongreye şunun şurasında 5 gün kaldı.

Adaylar bugüne dek işlerini güçlerini bırakıp, yeri geldiğinde evine, çoruna çocuğuna ayıracağı zamandan fedakârlık yapıp gece gündüz demeden delegeleri ziyaret etti, projelerini anlatıp destek istedi.

Yani ortada büyük bir emek var.

Elbette “her yiğidin gönlünde bir aslan yatar” ama 10 yıllık Kestel Belediyesi, aşağı yukarı 9 aylık da Alanya Belediye Başkanlığı tecrübesi olan Adem Başkan’a yakışan, henüz 1,5 yıllık mazisinin olduğu “yeni” partisi MHP’de adil bir yarış olması için “tarafsız” kalmasıdır.

Her ne kadar şu ana dek herhangi bir adayı işaret edecek bir açıklama yapmamış olsa da, bir işaret fişeği çakmamış olsa da “ateş olmayan yerden duman çıkmaz” misali, “falanca adayı destekliyor” imajı, desteklediği o aday galip gelse bile bu uzun vadede tamamen Adem Başkan’a zarar verecektir.

- Yeni Alanya Gazetesi, Alper Kutay tarafından kaleme alındı
https://www.yenialanya.com/makale/3966914/alper-kutay/mhpde-yucel-krizi-mi