Alanya'da ayin değil site toplantısı

Haber: Yasin ARAZ
OBA
Mahallesi'ndeki 40 daireli sitede çoğunluk olan ve site yönetimini elinde bulunduran Danimarkalıların, sitede Türk, Rus ve Azeri istemedikleri için 1415 Euro aidat istemelerini Yeni Alanya gündeme taşımıştı. Danimarkalı site yönetimi, bu kez kilisede site toplantısı yaptı. Bu toplantının amacının Müslüman site sakinlerinin toplantıya katılımını engellemek olduğu ileri sürüldü. 
Haftasonu Oba'da bulunan Sjomannskirken Norveç Kilisesi'nde site toplantısını gerçekleştiren idareciler, aldıkları kararlarla da tüm dikkatleri üzerlerinde topladılar. 
'BİZ YAPSAK YOBAZ OLURDUK'
Irkçılık yaptıkları ileri sürülen Danimarkalı site yöneticilerinin, sitede çoğunlukta olmanın da verdiği avantajları kullanarak ilginç kararlar aldıkları bildirildi. Olmayan kapıcı ve güvenlik görevlisine maaş ödenmesinden, ücretsiz yürütülmesi gereken site yöneticiliği görevine 10 bin TL maaş bağlanmasına kadar kararların alındığı bildirilen toplantıyı değerlendiren Türk site sakinleri "Böyle tiyatro olamaz. Biz 'Bu toplantıyı camide yapalım' desek dünya bizi konuşur, 'Böyle ırkçılık, yobazlık görülmedi' diye manşetler atarlardı" dediler. 
'PARA VERMEK İÇİN 
OY KULLANIYORLAR'

Kilisedeki site toplantısına katılan ev sahiplerinden olan Ümit Çelik isimli vatandaş "Şaka gibi kararlar alındı. Türkleri resmen düşman belleyen, bizleri kötü gören insanlar var. Birbirimizi gördüğümüzde selam vermez olduk. Biz ne söylersek tam aksini yapıyorlar. Site yöneticiliği görevinin, gelir getirmeyen, ücretsiz olarak sorumluluk alınması gerektiği için 'Maaş verilmesin' diye teklif verdik, 6 bin TL olan yöneticinin yıllık maaşı 10 bin TL'ye çıktı. Resmen bizlerle dalga geçiyorlar. Ceplerinden para çıksın diye oy kullanıyorlar" dedi.
'IRKÇILIĞA MARUZ KALIYORUZ'
Çelik, "Toplantı öncesi bizimle buluşup, konuşup ortak karar almamız gerektiğini söyleyen bazı Danimarkalılar da toplantı esnasında bize sırtını dönüp, aldığımız ortak kararların aksi oy vermeye başladılar. Bunları da geçtim, biz binlerce lira aidat ödüyoruz. Bu paralar nereye gidiyor, bunu merak ediyoruz ve soruyoruz, bize verilen cevap 'Size bunları gönderemeyiz, zamanımız yok. Denetmen hepsini denetledi, hesaplar doğru' oluyor. Havuz şemsiyesi için 4 bin TL gider yazılıyor. Bu yönetim insanları soyuyor. Kendi ülkemizde üçüncü sınıf insan muamelesi görüp, ırkçılığa maruz kalıyoruz" diye konuştu.
KİLİSEDEKİ TOPLANTIYI TERK ETTİ
Ümit Çelik adlı vatandaş, yönetim toplantısının neden kilisede yapıldığına da anlam veremediğini ifade ederek "Günah mı çıkartıyorlar, bizleri mi afaroz ediyorlar anlamadım. Kimse sesini çıkarmasın, 'Burası kutsal bir yer, tartışmayalım' dedirtmek için insanları buraya çağırıyorlar. Alanya'da başka mekan mı kalmadı da kilisede site yönetimi toplanıyor. Biz 'Camide yapalım' desek bize 'Yobaz' derlerdi. Sırf onlara meydanı bırakmamak için geldik ama alınan kararlar ve yapılan ırkçı yaklaşımlardan sonra toplantıyı terk ettim. Böyle bir şey olamaz. Kilisede toplantı yapmak da nedir?" sözlerini kullandı.
'PARALARI YAKALIM DESE YAKACAKSINIZ'
Mustafa Çelik isimli bir diğer apartman sakini ise toplantıda sinirlenerek Danimarkalı site sakinlerine "Laue size, 'Kalkın aidat paralarını sokakta yakalım' dese kalkıp yakacak durumdasınız. Bu adam sizleri kandırıyor. Siz de gözüne baka baka inanıyorsunuz. Bizi iyice düşman bellemişsiniz. Danimarkalı diye ona inanıyorsunuz ama hepinizi kandırıyor" diyerek sert çıktı.
'PARALARIMIZ ÇARÇUR EDİLİYOR'
Apartman yönetiminin toplanan aidatlarla yapılacak harcamaları şişirdiğini ve kendisine haksız kazanç elde ettiğini belirten Ali Akçay adlı apartman sakini de "2 tane 5 katlı binanın boyanması için 160 bin TL bütçe isteniyor. Bu parayla iki katlı müstakil ev yaptırılır. Ben kendim inşaat firmasında çalışıyorum. Onlarca tanıdığım boyacı var. Hatta bir gün evimi boyaması için gelen ustaya apartmanı ne kadara boyayabileceğini sordum, malzemesi dahil 60 bin TL fiyat çıkardı. Paralarımızı savurmanın alemi ve hakkı yok. 'Bırakın ben yapayım, eğer yapamazsam o zaman bütün masrafları ben ödeyeceğim' dedim, o da işlerine gelmedi, vermediler" dedi.
'GÖZÜNÜZE DİZİNİZE DURSUN'
Yönetici Laue Matzen Skau'nun Türk eşi Nazan Atik Skau'nun ise Akçay'a "Yapılanlar gözünüze dizinize dursun. Tek bildiğiniz iftira atmak" diyerek sert çıktığı ileri sürüldü. "Neyin ne olduğu ortada" diyen Akçay'ın da "Borunuz ötüyorsa sayı fazlalığından" diye tepki gösterdiği, sert tartışmaların yaşandığı bildirildi. 
'AİDAT YÜKSELİNCE EVLER SATILMIYOR'
Türk apartman sakinleri daha sonra yaptıkları açıklamada "Bu apartmana artık 'Lanet olsun' deyip gitmek istiyoruz ama evlerimizi yüksek aidat bedellerinden dolayı satamıyoruz. Değerinin altında vermeye çalışıyoruz, yine alan olmuyor. Kim ayda 490 TL aidat vermek ister ki? Bu sitedeki evler bize ailemizden kalmış ve asgari ücretle çalışan insanlar olsak, aldığımız maaşın yarısı aidata gidecek. Olmayan kapıcının, güvenliğin parasını ödüyoruz. Sitenin kapıcılığını yaptığı iddia edilen, site yönetimine yakın bir kişinin hesabında apartmana ait 20 bin TL para var. Niye onun hesabında duruyor? O para nereye harcanıyor?" dediler. 

ÖZEL HABER - YENİ ALANYA

- Yeni Alanya Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/3948155/alanyada-ayin-degil-site-toplantisi