'7 milyon Rus turiste hazırız'

VALİMünir Karaloğlu, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSO) konuğu olarak Rusya'dan gelen gazetecileri makamında kabul ederek, başta turizm ve güvenlik olmak üzere çeşitli konulara ilişkin soruları yanıtladı. Uçak krizinden önce iki ülke arasında vizesiz girişler olduğunu hatırlatan Vali Karaloğlu, aynı yönde çalışmalar olduğunu belirterek, "Bizim tercihimiz, temennimiz bunun hemen olmasıdır" dedi. Vali Karaloğlu, 2016 sonuna kadar charter uçak başı desteğinin devam edeceğini belirterek, "Turizm Bakanımız dün Antalya'daydı sektör temsilcileriyle uzun bir toplantı yaptı. Sayın bakan, Bakanlar Kurulu'na charter uçak başı desteğinin 2017 yılında da devam etmesi konusunda teklif götürecek" diye konuştu. Vali Karaloğlu, komşu ülkelerin milli para birimleriyle birbirlerinden alış veriş yapması gerektiğinin altını çizerek, "Zannediyorum son liderler buluşmasında sayın Erdoğan ve sayın Putin vizesiz girişler ve milli para ile ticaret konularını da görüştü. Rusya ile bu kadar yakın komşu ve büyük ilişkilerimiz varken, biz Rusya'da Türk Lirasıyla, bir Rus vatandaşının da Antalya'da Rus Rublesiyle alış veriş yapması kadar doğal bir şeyin olmaması lazım. Bunu mutlaka çözmemiz gerekir diye düşünüyorum" ifadelerine yer verdi.
Tüm İspanya'dan fazla beş yıldızlı otele sahip Antalya'nın, sahip olduğu muhteşem alt yapısı ve 385 tane beş yıldızlı otel ve tatil köyü ile 2014 yılında ağırladığı Rus misafirin en az 2 katını ağırlama potansiyeline sahip olduğunu belirten Vali Karaloğlu, "Gelecek olan her Rus misafirimizi memnun edecek potansiyelimizin olduğunu biliyoruz" dedi.
Vali Karaloğlu, 2016 yılında sadece Türkiye'de değil bütün dünyada turizm hareketlerini derinden etkileyen krizler yaşandığına işaret ederek, "Dünya bir global terörizmle mücadele ediyor. Turizm de krizlerden en çok etkilenen sektörlerden biri. Dün katıldığım turizm toplantısında uluslararası bir tur operatörü CEO'su bu yıl sadece Almanya'da 5 milyon kişinin tatile çıkmadığı bilgisini aktardı. Bu çok önemli bir rakam. Bütün dünyadaki algıdan dolayı insanlar seyahatini erteliyor" diye konuştu. 2016 yılını 500 bini Rusya'dan, 8- 8,5 milyon turistle kapatmayı hedeflediklerini kaydeden Vali Karaloğlu, "Son rezervasyon dediğimiz olay devam ediyor. Ekim ve Kasım ayında beklentimizin üzerinde rezervasyon var" dedi. Vali Karaloğlu, 13 milyon misafirin ağırlandığı Antalya'da güvenliğin her zaman önemli olduğuna vurgu yaparak, "Özellikle İstanbul'daki havalimanında yaşadığımız üzücü olaydan sonra, şehrin ana giriş çıkışları ve Belek gibi turizm alanlarındaki güvenlik tedbirlerini artırmış durumdayız. Bir örnek gerekirse, eskiden havalimanına giren araçların yüzde 20'si aranırken, bugün havalimanına giren her aracı arıyoruz" diye konuştu.

- Yeni Alanya Gazetesi, Turizm bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/3942562/7-milyon-rus-turiste-haziriz