Çavuşoğlu büyükelçilerle Çanakkale’de buluşuyor

DIŞİŞLERİ

Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, bu yıl “Yeni Türkiye: Dış Politikada Süreklilik ve Değişim” temasıyla düzenlenecek konferans, büyükelçilerin Anıtkabir ve Dışişleri Şehitliği'ni toplu ziyaretiyle başlayacak ve sonrasındaki resmi açılışta Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geniş bir davetli topluluğuna hitaben konuşma yapacak. Açıklamaya göre, başbakan yardımcıları, bakanlar ile ilgili kurumlardan üst düzey temsilcilerin katılımlarıyla gerçekleştirilecek panellerde, Türkiye dış politikasıyla etkileşim halindeki çeşitli konular ele alınacak. Türkiye'nin yurtdışında görev yapan büyükelçileri ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek tarafından da kabul edilecek.

YABANCI DEVLET ADAMLARI DA DAVETLİ

Büyükelçiler Konferansı'na yabancı konukların davet edilmesi uygulamasına bu yıl da devam edilecek. Bu çerçevede Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders, Arjantin Dışişleri Bakanı Hector Timerman ve Nijerya Dışişleri Bakanı Aminu Bashir Wali ile Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, UNESCO Genel Direktörü Irina Bokovave ve BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonia Guterres konferansın Ankara bölümüne katılacak ve büyükelçilere hitap edecek. Her yıl olduğu gibi bu konferansta da Ankara dışında bir il ziyaret edilecek.

ÇANAKKALE ZİYARETİ YAPILACAK

Konferansın son günü olan 9 Ocak'ta, Bakan Çavuşoğlu ve büyükelçiler, Çanakkale Savaşları'nın 100. yıldönümü vesilesiyle şehitlere şükranlarını sunmak üzere Çanakkale'ye günübirlik ziyaret gerçekleştirecek. İlki 2008'de yapılan ve aradan geçen süre zarfında geleneksel hale gelen Büyükelçiler Konferansları, Türkiye'nin bölgede ve ötesinde barış ve istikrarı hâkim kılmayı hedefleyen çok boyutlu dış politikasının tüm yönleriyle ele alınması ve daha etkin eşgüdümünün sağlanması bakımından önem taşıyor.

- Yeni Alanya Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/3940339/cavusoglu-buyukelcilerle-canakkalede-bulusuyor