Uçuşa beş kala 'alkollü pilot' gerginliği

TÜRK Hava Yolları'nın (THY) önceki günkü İstanbul-Tokyo uçuşunu yapan uçağındaki kabin ekipleri, adı açıklanmayan ikinci pilotun alkol aldığından şüphelendi. Pilot alkolsüz çıktı ancak bu kez de pilot 'o ekiple uçmam' diyerek uçmaktan vazgeçti

THY’nin İstanbul-Tokyo (Narita) seferini yapmak için hazırlanan uçağında alkollü pilot krizi yaşandı.

TK 52 sefer sayılı uçak İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan kalkış için son hazırlıklarını yaparken uçakta bulunan kabin ekipleri, yabancı uyruklu ikinci pilotun alkollü olabileceğinden şüphelendi.

Kabin ekipleri durumu uçağın kaptan pilotuna iletti. Kaptan pilot, ikinci pilotun durumuyla ilgili operasyon merkezine bilgi verdi. Bunun üzerine uçağın ikinci pilotunun alkol muayenesi için uçaktan inmesi istendi.

Airporthaber'in THY'den edindiği bilgiye göre; pilota  alkol muayenesi yapılmadı. Ancak alkol aldığından şüphelenilen ikinci pilotun, hal ve hareketleri ile nefesinden kötü koku yaymamasından dolayı alkollü olmadığına karar verildi.

O İKİNCİ PİLOT ŞANGHAY’A UÇTU

Uçağın kalkış saatine de 50 dakika kala yaşanan olay sonrası, alkolsüz olduğu anlaşılan pilot bu kez o ekiple uçmak istemedi. Bunun üzerine uçağa bir başka ikinci pilot tayin edildi.

THY’nin Tokyo Narita uçağı ile uçmayan ikinci pilot ise THY'nin İstanbul-Şangay uçağında görevlendirildi.

‘ALKOLİK KAPTAN’ ALGIYI DEĞİŞTİRDİ

Denzel Washington’un alkolik bir kaptan pilotu canlandırdığı ‘Flight’ (Uçuş) filmi dünyada büyük ilgi görmüş, siyahi yıldız bu filmdeki performansı ile Oscar adayı olmuştu. Geçmişte dünyada alkol sorunu pilotlar arasında çok fazla görülmesine karşın bugün alınan sıkı önlemlerle sıfıra inme yolunda.

Havayolları ve sivil havacılık otoriteleri tarafından sıkça yapılan kontroller sebebiyle alkollü yakalanan pilotların anında lisans iptali gerçekleşiyor. Ayrıca bu pilotlar mesleklerini kaybetmenin yanı sıra açılan davalarda servetlerini kaybedebiliyor. ABD’de alkollü uçan pilotlara 3-6 yıl hapis cezaları veriliyor. Flight filminin yarattığı algı nedeniyle de günümüzde hemen her uçuşta türbülansa giren ya da sert iniş yapan pilotlar için akıllara ‘acaba kaptan alkollü müydü’ sorusu takılıyor.

NTV

- Yeni Alanya Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/3927568/ucusa-bes-kala-alkollu-pilot-gerginligi