Fırat Kalkanı umut kaynağı!

TÜRK Silahlı Kuvvetleri Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetlerince Suriye’nin Türkiye sınırındaki Fırat Kalkanı harekatı devam ediyor. Operasyonun 13’üncü gününde Azez-Cerablus hattının birleştirilmesi, özellikle IŞİD’in elindeki bölgelerden gelen ve kamplarda yaşayan halka umut oldu. Halep’in Azez ilçesindeki Succo Çadır Kenti Müdürü Hüseyin Derric, kamplarında IŞİD’den kaçan çok sayıda ailenin olduğunu söyledi.
Türkiye’ye minnet
Bölgedeki gelişmelerin yakından izlendiğini vurgulayan Derric, “Bu operasyon, hem içerideki hem de dışarıdaki Suriyelilere umut kaynağı oldu. İnsanların, terör örgütü PYD ve DAEŞ’in gasp ettiği evlerine dönme için umudu arttı. Bu gelişmeler Türkiye sınırındaki insan yoğunluğunu azaltacak” dedi.
‘Bizi de kurtarın’
Kamp sakinlerinden 65 yaşındaki Abudi Sarhan da DAEŞ tehdidi nedeniyle yaklaşık 6 ay önce El Bab bölgesinden Türkiye sınırına kaçtıklarını anlattı. Fırat Kalkanı operasyonuyla ilgili iyi şeyler duyduklarını ifade eden Sarhan, desteklerinden ötürü Türkiye’ye teşekkür etti, Cerablus-El Bab arasının da kurtarılmasını ve evlerine dönmeyi diledi.
‘Kış gelmeden dönmeliyiz’
Hadice Ummu da İğde köyünden 6 ay önce kaçarak Türkiye sınırındaki güvenli bölgeye geldiklerini 12 kişi bir çadırda kaldıklarını söyledi: “Ekmek, su, çadır yok. Zor şartlarda yaşıyoruz. İnşallah kış gelmeden evimize dönebiliriz. Gözümüz, kulağımız operasyonlarda. İnşallah Türkiye bölgeye girer de bu örgütten kurtuluruz.”
3 ÖSO askeri hayatını kaybetti
Fırat Kalkanı harekatı sırasında çıkan çatışmalarda yaralandıktan sonra tedavi için Kilis’e getirilen 20 Suriyeliden 3’ü hayatını kaybetti, 1’i ise Gaziantep’e sevk edildi. Ölenlerin ÖSO savaşçısı olduğu öğrenildi.
Suriye sınırında 1811 kişi yakalandı
GENELKURMAY Başkanlığı, dün Türkiye Suriye sınırında yasa dışı geçiş yapmak isteyen 1811 kişinin yakalandığını bildirdi. Genelkurmay’ın internet sitesinden yapılan açıklamada, Hudut Birlikleri tarafından, Suriye’den Türkiye’ye yasa dışı geçiş teşebbüsünde bulunan 1779, Türkiye’den Suriye’ye yasa dışı geçiş teşebbüsünde bulunan 32 kişi olmak üzere toplam 1811 kişinin yakalandığı, bunlarla birlikte 22 adet büyükbaş hayvan, 65 adet ziynet eşyası ele geçirildiği belirtildi.
TSK: Dokuz hedef 99 atışla vuruldu
TÜRK Silahlı Kuvvetleri, Suriye’deki Fırat Kalkanı Harekatı’nın 13. gününde 9 hedefin, Fırtına obüsleriyle 99 atışla ve tam isabetle vurulduğunu açıkladı. Açıklamada, Özgür Suriye Ordusu tarafından düzenlenen operasyonlarda da Karabah Mamal, Haydar Başa, El Humayrah, Umm Et Tadaya, El Masannah, Cub El Dam, El Mustafa El, Nabra ve Mazrat Nabra Kabir ile birlikte 9 köyün DAEŞ’ten alındığı ifade edildi.
ÖSO Bab’a ilerliyor
Cerablus ile Azez arasındaki 98 kilometrelik alanı terör örgütü IŞİD’den alarak kontrolü sağlayan ÖSO güçleri, Suriye’nin güney kısmındaki Bab bölgesine doğru ilerliyor. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından desteklenen ÖSO güçlerinin, IŞİD’in önemli merkezlerinden olan ve Türkiye sınırına 30 kilometre uzaklıkta olan Bab’ı ele geçirmeyi hedeflediği belirtildi.
Çobanbey’de sessizlik
“Fırat Kalkanı’ harekatının başladığı günlerde Cerablus’ta ve harekatın ikinci aşamasında girilen Çobanbey olarak bilinen Rai bölgesinde yaşanan askeri hareketlilik ise sınır hattının ÖSO denetimine girmesiyle yerini sessizliğe bıraktı. IŞİD’den temizlenene kadar Fırtına obüsleri tarafından vurulan Cerablus ve Çobanbey’de harekatın 13’üncü gününde patlama ve top atışı olmadı. Elbeyli ilçesinde de yaşanan hareketliliğin azalmasıyla hayat normale dönmeye başladı.

- Yeni Alanya Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/3926886/firat-kalkani-umut-kaynagi