Alanya'nın meşur lafları

Amat Bilir
Amat Bilir

BİLADER

dün yolda bi tanıdıg deggeldi. "Napan, nişlen?" dedim. "Napalım, düggen çalışdırırız" dedi. "İşlerin nahıl?" dedim. "Dadı yok. Heç bişey ütemeyoz" dedi. "Desen a, yarıya köpeg daşşaa çekiyon" dedim. Bana "Amat Emmi, engi lafı da heç duymadııdım, engi laf ne demeg?" dedi. Hayvan sevenler yannış annamasın. Alanya'da engi laf söz gelimi söölenir. "Endee lafın aslını annadıveerem sana" dedim. Hindi bi iş yaparsın, işden bişey ütemezsin, düggen açarsın, düggenden ker edemezsin, herşey ucu ucuna deggelir veyahud eddiin mesarifi alamassın. Onun uçun, napaan nişlen deyene "Napaan, yarıya köpeg daşşa çekerim" deller. Bilmem endee lafı başga yerde söölerler mi emme engi lafı Alanya'da esgiden çog derleridi. Beliki taa eveli yazmışızdır, engi işin bi de hikayesi var.

Engi hikayeyi de annadıverdim adama:
Dee esgi devirlerin birinde evel herifin biri 10 guruşa köpeg daşşaa burkarımış. Eve gelirkene, 15 guruşa bi sabın alır, elini yıkarımış. Avradı bi gün "A herif, 10 guruşa köpeg daşşaa burkuyon, 15 guruşlug sabınılan elini yıkayon. Ne üttün endee işden?" demiş. Herif de "Avrad engi iş senin dediin gibi deel. Bana 'usda' dedigleri, sana da 'usda avradı' dedigleri yeter" demiş.
Engi köpeg daşşa burkma işine de bi açıglıg getirelim. Esgiden köpegler, dekeler daşşagları burkularagdan gısır edilirleridi. Ende işi de belli başlı adamlar yaparıdı. Engi iş her adamın harcı deelidi.
Adam düggenciligden bişey ütemediğinden hayılaca derdliimiş, bu hikayeyi annadıverinsire bayaa bi güldü. Bilader Allah hepinizin işini ıras getirsin.
Benden böönlüg bu gadar. Hadi galın saalıcaala.

- Yeni Alanya Gazetesi, Amat Bilir tarafından kaleme alındı
https://www.yenialanya.com/makale/3913173/amat-bilir/alanyanin-mesur-laflari